Przetarg na zbycie nieruchomości organizowany jest w dwóch trybach: ustnym lub pisemnym. Celem przetargu ustnego jest uzyskanie najwyższej ceny, a pisemnego – wybór najkorzystniejszej oferty. W przetargu pisemnym komisja przetargowa bierze pod uwagę również inne niż cena kryteria. Powinny być one określone w ogłoszeniu o przetargu lub dostępnym dla oferentów regulaminie. O wyborze formy przetargu decyduje organ wykonawczy gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta), gdy nieruchomość jest jej własnością, lub starosta, gdy nieruchomość jest własnością skarbu państwa. Te same podmioty organizują przetarg i powołują komisję przetargową.

WZÓR OFERTY PRZETARGOWEJ



Józefów, dnia 18 maja 2006 r. Anna i Jan Bąk 00-120 Józefów, ul. Zielona 2 m. 5

OFERTA PRZETARGOWA

Dotyczy: nieruchomości niezabudowanej położonej przy ul. Lipowej 27 w Józefowie o pow. 600 mkw. stanowiącej działkę ewidencyjną nr 5 z obrębu 8 KW nr 567898 – zgodnie z ogłoszeniem przetargowym z dnia 28 kwietnia 2006 r. Proponowane zagospodarowanie działki: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zgodnie z załączonym szkicem. Proponowana cena: 50 tys. zł (pięćdziesiąty tysięcy złotych). Termin rozpoczęcia budowy: 1 września 2006 r. Oferenci oświadczają, że są mieszkańcami gminy Józefów i nie posiadają własnego mieszkania. Są małżeństwem i zawarli umowy o rozdzielności majątkowej. Razem z dwójką dzieci mieszkają w trzypokojowym mieszkaniu u rodziców. Oświadczają ponadto, że zapoznali się z warunkami przetargu i przyjmują je bez zastrzeżeń.

Anna i Jan Bąk

Wpłata wadium

Warunkiem uczestniczenia w przetargu jest wpłata wadium. Termin wpłaty podawany jest w ogłoszeniu o przetargu, ale nie może upłynąć później niż na trzy dni przed dniem otwarcia przetargu. Wysokość wadium nie może być niższa niż 5 proc. ceny wywoławczej i wyższa niż 20 proc. tej ceny. Osobie, która przetarg wygrała, wadium zaliczane jest na poczet ceny nabycia lub pierwszej opłaty rocznej (gdy grunt jest oddawany w użytkowanie wieczyste), pozostałym jest ono zwracane. Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje komisja przetargowa (w składzie od trzech do siedmiu osób). Podejmuje ona rozstrzygnięcia w drodze głosowania – z wyjątkiem przetargu ustnego nieograniczonego.

Przetarg ustny

Przetarg otwiera przewodniczący komisji przetargowej. Podaje on do wiadomości imiona i nazwiska albo nazwy lub firmy osób, które wpłaciły wadium oraz zostały dopuszczone do przetargu. Informuje on również uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej ceny dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte. O wysokości postąpienia decydują sami uczestnicy przetargu, jednak postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 proc. ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. Po trzykrotnym wywołaniu ostatniej, najwyższej ceny przewodniczący komisji zamyka przetarg, a następnie ogłasza imię i nazwisko albo nazwę lub firmę osoby, która go wygrała.

Przetarg pisemny

Oferty składa się w zamkniętych kopertach nie później niż trzy dni przed terminem przetargu. Może on się odbyć, nawet jeśli wpłynęła jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu. Pisemna oferta powinna zawierać: • imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot; • datę sporządzenia oferty; • oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń; • oferowaną cenę i sposób jej zapłaty; • proponowany sposób realizacji dodatkowych warunków przetargu. Do oferty należy dołączyć kopię dowodu wniesienia wadium.

PRZYKŁAD: PRZETARG PISEMNY Jedna z gmin ustaliła następujące kryteria, którymi będzie się kierować przy wyborze oferenta w drodze przetargu: za cenę – można było otrzymać do 45 punktów; za wiarygodność oferent otrzymywał do 35 punktów, a za koncepcję zagospodarowania przestrzennego – do 20 punktów. Przyjęto ponadto, że jeśli różnica między ofertami jest niższa niż 15 punktów, takie oferty uznawane są za równorzędne i przeprowadzany jest przetarg ustny, na którym jedynym kryterium jest cena.

Część jawna i niejawna

Przetarg składa się z części jawnej i niejawnej. Część jawna przetargu odbywa się w obecności oferentów. Komisja przetargowa podaje liczbę otrzymanych ofert oraz dokonuje otwarcia kopert z ofertami, weryfikuje je i ogłasza, które oferty zostały zakwalifikowane do części niejawnej przetargu. Zawiadamia też oferentów o terminie i miejscu części niejawnej przetargu. W części niejawnej przetargu komisja przetargowa dokonuje szczegółowej analizy ofert oraz wybiera najkorzystniejszą z nich lub stwierdza, że nie wybiera żadnej ze złożonych ofert. W przypadku złożenia równorzędnych ofert organizowany jest dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty. Przetarg uważa się za zamknięty z chwilą podpisania protokołu. Przewodniczący komisji przetargowej zawiadamia na piśmie wszystkich, którzy złożyli oferty, o wyniku przetargu w terminie nie dłuższym niż trzy dni od dnia jego zamknięcia.

Przetarg z ograniczeniami

Zarówno przetarg pisemny, jak i ustny może mieć formę ograniczoną lub nieograniczoną. W przetargu nieograniczonym może brać udział każdy zainteresowany, a w przetargu ograniczonym – tylko osoby spełniające warunki określone w ogłoszeniu. Gdy organizowany jest przetarg ograniczony – w ogłoszeniu podana jest informacja, że przetarg jest ograniczony, wraz z uzasadnieniem. Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spełniają warunki przetargowe, i kwalifikuje do uczestnictwa w przetargu. Lista osób zakwalifikowanych wywieszana jest w siedzibie właściwego urzędu, nie później niż dzień przed wyznaczonym terminem przetargu.

PRZYKŁAD: PRZETARG OGRANICZONY Gmina X organizuje przetarg pisemny ograniczony na zbycie działek pod budownictwo mieszkaniowe. Oferty mogą składać tylko mieszkańcy tej gminy nie posiadający własnego domu lub mieszkania. Ponieważ w ogłoszeniu jest wymóg, by budowa została zakończona w ciągu pięciu lat od zawarcia aktu notarialnego – potencjalni nabywcy muszą przedstawić dokumenty, że ich sytuacja finansowa gwarantuje zrealizowanie w tym czasie inwestycji.

Dopuszczalne rokowania

Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu ustnego lub żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą. Także gdy w przetargu pisemnym nie wpłynęła ani jedna oferta lub żaden z uczestników nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej, a także jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia warunków przetargu.

PRZYKŁAD: ROKOWANIA Gmina Y zorganizowała przetarg na zbycie nieruchomości gruntowej. Cena wywoławcza tej nieruchomości w pierwszym przetargu wynosiła 120 000 tys. zł. Ponieważ nie wpłynęła żadna oferta, gmina po dwóch miesiącach od wyznaczonej daty pierwszego przetargu ogłosiła drugi przetarg. Cena wywoławcza nieruchomości została obniżona do 110 000 tys., ale i tym razem nie wpłynęła żadna oferta. Po upływie dwóch tygodni od wyznaczonej daty drugiego przetargu zainteresowany nabyciem działki może złożyć ofertę jej nabycia. Zaproponowana cena nie może być jednak niższa niż 40 proc. wartości nieruchomości.

Gdy pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym – po dwóch tygodniach od dnia jego zamknięcia, ale nie później niż po sześciu miesiącach – gmina powinna przeprowadzić drugi przetarg. Cena wywoławcza może być wówczas obniżona, ale nie poniżej 50 proc. jej wartości. Jeżeli i drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, organ organizujący przetarg w okresie od dwóch tygodni do sześciu miesięcy od jego zamknięcia może zbyć nieruchomość w drodze rokowań. Cena nieruchomości jest ustalana w drodze rokowań i nie może być niższa niż 40 proc. jej wartości.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O PRZETARGACH • W gminie (gdy jest ona właścicielem nieruchomości) lub w starostwie powiatowym (gdy nieruchomość stanowi własność skarbu państwa). Informacje o przetargach zamieszczane są w wykazie nieruchomości, wywieszanym na 21 dni przed planowanym przetargiem. • W prasie: jeśli cena nieruchomości wystawianej na przetarg jest wyższa niż równowartość 10 tys. euro, ogłoszenia należy szukać w prasie lokalnej. Jeśli cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 100 tys. euro – ogłoszenie o przetargu musi się ukazać co najmniej na 2 miesiące przed wyznaczonym terminem przetargu, w prasie codziennej ogólnokrajowej. • Na stronach internetowych organu, który przetarg organizuje.

Podpisanie umowy

Organizator przetargu jest obowiązany zawiadomić osobę ustaloną jako nabywca nieruchomości o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży lub oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Powinien doręczyć jej zawiadomienie najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu, ale w terminie nie krótszym niż siedem dni przed wskazaną datą zawarcia umowy. Jeśli nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu – organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wadium zatrzymać.

JAKIE INFORMACJE ZNAJDZIEMY W OGŁOSZENIU • oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej, jej powierzchnię, przeznaczenie w planie miejscowym, sposób i termin jej zagospodarowania, • cenę nieruchomości – w pierwszym przetargu nie może być ona niższa niż wartość nieruchomości, • wysokość stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego – jeśli grunt oddawany jest w użytkowanie wieczyste, • terminy wnoszenia opłat i zasady ich aktualizacji. W ogłoszenie o przetargu pisemnym nieograniczonym znajdziemy dodatkowo informacje o: • obciążeniach nieruchomości; • zobowiązaniach, których przedmiotem jest nieruchomość; • możliwości, terminie i miejscu składania pisemnych ofert; • terminie i miejscu, w którym można zapoznać się z dodatkowymi warunkami przetargu; • terminie i miejscu części jawnej przetargu; • wysokości wadium, formach, terminie i miejscu jego wniesienia; • sposobie ustalania opłat z tytułu użytkowania wieczystego; • skutkach uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej; • zastrzeżeniu, że właściwemu organowi przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.