statystyki

E-papierosy: palący problem rządu. Będą kontrole

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto17.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 17.12.2014, 08:56
Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów.

Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów.źródło: ShutterStock

Dynamicznie rosnąca liczba Polaków zaciągających się e-dymkiem skłoniła resort zdrowia do objęcia tej branży szczególnym nadzorem. Chce ją skontrolować znacznie szybciej, niż wymaga tego Unia Europejska

Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów. Jak przewiduje firma The Insiders, do końca przyszłego roku ta liczba zwiększy się o 1,3 mln. Dyrektywa tytoniowa wymaga uregulowania tego rynku do 20 maja 2016 r. Resort zdrowia chce to zrobić szybciej.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, będą prowadzone wyrywkowe kontrole e-papierosów. Nie zapadła jednak na razie decyzja, kto miałby je wykonywać. Najbardziej odpowiedni byłby sanepid. Jednak laboratoria dostosowane do analizy substancji ciekłych oraz składników, które mogą się znajdować w tych produktach, ma np. GIF. Być może dojdzie do współpracy tych instytucji. Za kontrole mają zapłacić producenci. Tak jak w przypadku leków.

Jak zauważa prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mimo optymistycznych opinii producentów wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na zdrowie mają glikol propylenowy i gliceryna znajdujące się w e-papierosach.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • olaf(2014-12-18 09:39) Zgłoś naruszenie 10

    I tak są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, przynajmniej ja czuję się znacznie lepiej po przestawieniu się na e-palenie. Teraz palę tabaque z najniższą zawartością nikotyny, potem będą zerówki, a potem rzucę.

    Odpowiedz
  • Dagmara(2014-12-17 14:41) Zgłoś naruszenie 01

    Zarówno foof jak i tabaque maja wszystkie atesty wiec się nie martwię, o to co pale. :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane