statystyki

E-papierosy: palący problem rządu. Będą kontrole

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto17.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 17.12.2014, 08:56
Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów.

Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów.źródło: ShutterStock

Dynamicznie rosnąca liczba Polaków zaciągających się e-dymkiem skłoniła resort zdrowia do objęcia tej branży szczególnym nadzorem. Chce ją skontrolować znacznie szybciej, niż wymaga tego Unia Europejska

Obecnie dwa miliony Polaków korzystają z e-papierosów. Jak przewiduje firma The Insiders, do końca przyszłego roku ta liczba zwiększy się o 1,3 mln. Dyrektywa tytoniowa wymaga uregulowania tego rynku do 20 maja 2016 r. Resort zdrowia chce to zrobić szybciej.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, będą prowadzone wyrywkowe kontrole e-papierosów. Nie zapadła jednak na razie decyzja, kto miałby je wykonywać. Najbardziej odpowiedni byłby sanepid. Jednak laboratoria dostosowane do analizy substancji ciekłych oraz składników, które mogą się znajdować w tych produktach, ma np. GIF. Być może dojdzie do współpracy tych instytucji. Za kontrole mają zapłacić producenci. Tak jak w przypadku leków.

Jak zauważa prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mimo optymistycznych opinii producentów wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na zdrowie mają glikol propylenowy i gliceryna znajdujące się w e-papierosach.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • olaf(2014-12-18 09:39) Zgłoś naruszenie 10

    I tak są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, przynajmniej ja czuję się znacznie lepiej po przestawieniu się na e-palenie. Teraz palę tabaque z najniższą zawartością nikotyny, potem będą zerówki, a potem rzucę.

    Odpowiedz
  • Dagmara(2014-12-17 14:41) Zgłoś naruszenie 01

    Zarówno foof jak i tabaque maja wszystkie atesty wiec się nie martwię, o to co pale. :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane