Amerykański producent samolotów Boeing zawiesza dostawy części, obsługę i wsparcie techniczne dla rosyjskich linii lotniczych, a także główne operacje w Moskwie po inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w środę agencja Reutera.

Ograniczenia w rosyjskich operacjach w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz nałożonymi na agresora sankcjami poza Boeingiem ogłosiły także inne światowe przedsiębiorstwa lotnicze, motoryzacyjne i technologiczne.

Firma lotnicza z siedzibą w Chicago w USA ogłosiła we wtorek późnym wieczorem, że zawiesza dostawy części, obsługę i wsparcie techniczne dla rosyjskich linii lotniczych. W przytaczanym przez Reutera w środę uzasadnieniu decyzji Boeing wskazał, że "skutki sankcji nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę odbijają się na światowym przemyśle lotniczym".

Wcześniej dostawy części do Rosji wstrzymał także rywal Boeinga - Airbus. Europejskie konsorcjum analizuje, czy w obliczu zachodnich sankcji jego moskiewskie centrum inżynieryjne może nadal świadczyć usługi dla lokalnych klientów .

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską agresją wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Obejmują one m.in. zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Taką decyzję podjęły już wcześniej Unia Europejska i Kanada. Zamknięcie swojego nieba dla rosyjskich samolotów zapowiedziały również Stany Zjednoczone.