SEBASTIAN KOCZUR
Adwokat, kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy
Przepisy o postępowaniu w sprawach gospodarczych stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 4792 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową, przy czym przepisów niniejszego działu nie stosuje się w sprawach dotyczących działalności wytwórczej osób fizycznych w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Należy pamiętać, że zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przepisów niniejszego działu.
Sprawami gospodarczymi w rozumieniu przepisów k.p.c. są także sprawy: ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291-300 i art. 479-490 kodeksu spółek handlowych, przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku, należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym, jak też sprawy przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
Przepisy k.p.c. w sposób niezwykle rygorystyczny regulują w wielu aspektach zasady postępowania w sprawach gospodarczych. Odmiennie i bardziej surowo w porównaniu z ogólnymi zasadami uregulowano kwestię prawidłowości formułowania pism procesowych, kwestię koncentracji materiału dowodowego, jak też kwestię terminów do dokonania określonej czynności procesowej, czy wreszcie kwestę skutków procesowych niedokonania przez stronę określonej czynności.
Szczególnie rygorystycznie kodeks postępowania cywilnego traktuje tych przedsiębiorców, w imieniu których działa przed sądem profesjonalny pełnomocnik (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy).
Należy pamiętać, że jeżeli pismo wszczynające postępowanie zostało wniesione przez profesjonalistę, a na skutek braków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu, wówczas przewodniczący zwraca stronie pismo bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Jedynie oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym. W takiej sytuacji strona nie ma możliwości poprawienia braków i wniesienia go z pierwotną datą. Może to mieć szczególnie istotne znaczenie dla tych roszczeń, dla których zbliża się termin przedawnienia. Należy pamiętać, iż również nieopłacenie bądź nieprawidłowe opłacenie pisma jest traktowane jako błąd formalny, wywołujący wyżej opisane konsekwencje.
Również inne pisma procesowe złożone w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, które nie mogą otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, wniesione przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podlegają zwrotowi bez wzywania do ich poprawienia lub uzupełnienia. Natomiast sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca.
Notowała MPS
ikona lupy />
Sebastian Koczur, Adwokat, kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy / DGP