Mocne odkurzacze zakazane w Unii Europejskiej. Od dziś we Wspólnocie nie można produkować odkurzaczy, w których moc silnika przekracza 1600 watów. Dlaczego? Bo za głośne i nieekologiczne.

Bruksela przekonuje, że najmocniejsze odkurzacze pobierają za dużo energii, są mało efektywne i hałaśliwe. I wraz z wejściem w życie unijnych przepisów to się zmieni - zyska Europa, bo konsumenci będą zużywać mniej energii. Ale na tym nie koniec. Za 3 lata na celowniku będą odkurzacze, których moc przekracza 900 watów. A w przyszłości mogą pojawić się kolejne ograniczenia dotyczące mocy sprzętu RTV i AGD, które obejmą na przykład czajniki elektryczne czy suszarki do włosów. Przyznała to rzeczniczka Komisji Europejskiej Marlene Holzner. 'Nie ustaliliśmy jeszcze żadnej listy produktów. Na razie niezależni eksperci mają przygotować wstępny raport i swoje propozycje. Nowe analizy będą gotowe do końca roku. I na podstawie tego raportu Komisja Europejska ma zdecydować, które produkty wybierze" - powiedziała rzeczniczka.

Komisja przygotuje tylko projekt przepisów, ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich.