Zdaniem ekspertów BM Reflex zmiany cen hurtowych wciąż nie dają przestrzeni do wyraźnych obniżek cen detalicznych paliw. "Ze względu na poziom marży detalicznej najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja cen na stacjach w kolejnym tygodniu aniżeli zmiany cen w górę lub w dół" - ocenili Urszula Cieślak i Rafał Zywert. Przyznali, że ceny "co prawda są stabilne i takie pozostaną przez weekend", jednak są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem.

W ich ocenie jedynie tankujący autogaz zapłacą mniej niż przed tygodniem. "Autogaz jako jedyne paliwo tanieje od początku kwietnia, w sumie o 14 groszy na litrze" - stwierdzili.

Na majówkę ze stabilnymi cenami paliw wskazał też e-petrol.pl. "W Polsce w ostatnich dniach rafinerie tylko nieznacznie podniosły ceny paliw, a na stacjach przed majowym weekendem powinno obejść się bez podwyżek" - ocenili analitycy .

Dodali, że wahania cen w polskich rafineriach mogą sprawić, że 3-9 maja na polskich stacjach paliw "odnotujemy jedynie drobne korekty cen". W ocenie ekspertów za litr benzyny 95 będzie kosztował ok. 5,19-5,30 zł, a olej napędowy kierowcy zatankują najczęściej za 5,12-5,23 zł/l. "Tradycyjnie już najmniejszy wydatek czeka kierowców tankujących autogaz, średnio litr tego paliwa kosztować będzie 2,47-2,52 zł" - wskazał e-petrol.pl