Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach, podał bank centralny w komunikacie. O godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Oznacza to, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi (od 4 lipca br.) 2,50 proc.

Wszyscy analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionych poziomach.

Przeważa opinia, że do pierwszej podwyżki dojdzie zapewne we wrześniu lub IV kw. 2014 r., choć niektórzy spodziewają się takiego ruchu dopiero w marcu 2015 r.

Stopy procentowe długo pozostaną niskie

Główny ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski twierdzi, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie była zaskoczeniem. Nie ma bowiem przesłanek do wzrostu inflacji w najbliższym czasie. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnia, że Rada Polityki Pieniężnej kieruje się celem inflacyjnym, który wynosi 2,5 procent. Obecnie inflacja znajduje się poniżej tego celu i wynosi 1 procent. Presja na podwyżki cen w opinii Grzegorza Maliszewskiego jest niska i wynika z powolnego wzrostu gospodarczego.

Zdaniem eksperta pierwszych podwyżek stóp procentowych można spodziewać się w lipcu przyszłego roku. Dopiero w pierwszej połowie 2014 roku, zdaniem ekonomisty, nasz wzrost gospodarczy przyśpieszy, a do dobrych wyników eksportu dołączy też silniejszy popyt wewnętrzny. To może stanowić dla Rady Polityki Pieniężnej przesłanki do podniesienia stóp.

To było do przewidzenia

To było do przewidzenia. Tak pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na dotychczasowym poziomie komentuje dla IAR ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Dla gospodarki ważna jest stabilność cen - podkreśla ekspert. Jest to istotne dla przedsiębiorców, którzy myślą o swoich planach biznesowych i dla osób, które na przykład starają się o kredyt hipoteczny.