FUS pożycza na potęgę, a rząd chowa rachunki pod dywan

autor: Marek Chądzyński30.07.2013, 06:55; Aktualizacja: 30.07.2013, 11:44
Pożyczki to sposób na pozaskładkowe finansowanie funduszu, który nie zwiększa jednocześnie wydatków państwowego budżetu.

Pożyczki to sposób na pozaskładkowe finansowanie funduszu, który nie zwiększa jednocześnie wydatków państwowego budżetu.źródło: ShutterStock

Wykorzystany został już całoroczny limit pożyczek z budżetu – rekordowe 12 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (19)

  • Rezolut(2013-07-31 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    @17: zpj z IP: 151.136.109.*
    Kola spod 15-ki jakoś był zadowolony z tego postu. Jeżeli Ty "mądralo od krótkich myśli bez żadnej myśli" nie masz nic do powiedzenia, to po co zaśmiecasz to forum, nic nie wnoszącymi - pustymi uwagami. Jeśli potrafisz jakoś krócej i mądrzej streścić historię Polski, po 1944 i na tym tle wyjaśnić w kilku długich zdaniach sedno problemu- z tej czy innej publikacji lub odn. tematu "rzeka" -ZUS-emerytury/renty/wieczna dziura - to zrób to mądralo. Tak, żeby ktoś z tego sensownego zrozumiał. Zwłaszcza ten, co ma dzisiaj tak jak Ty, cyniczny młodziku, te 25-30 lat i nie wie z lekcji oraz z życia - jakie było "prawdziwe oblicze PRL z lat 1945- 1983 r.

    Odpowiedz
  • Krytyk absurdów(2013-07-31 07:10) Zgłoś naruszenie 00

    Panie redaktorze Chądzyński, czy ten FUS to jest jakaś tajemnicza, alternatywna instytucja w stosunku do ZUS? Czy ma swoje władze (radę nadzorczą , zarząd prezesami, wiceprezesami, ich gabinetami i biurami związanymi z ich obsługą) oraz oddziałami w co najmniej 16 województwach? Czy ktoś mógłby to jednoznacznie wyjaśnić? Jeśli tak faktycznie byłoby, ta ja dotychczas nie zdawałem sobie w pełni sprawy, w jakim tak naprawdę żyję kraju.

    Odpowiedz
  • zpj(2013-07-31 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Rezolut. Powinieneś mieć zakaz publikacji swoich „złotych myśli”. Może i zdarza Ci się coś rozsądnego niekiedy napisać, ale ten Twój bełkotliwy styl wypowiedzi, doprowadza mnie do rozstroju żołądka przy ich lekturze . I już po chwili nie starcza mi dość sił, żeby przebić się przez Twoje teksty. Może lepiej zrobiłbyś, jeżeli koniecznie już musisz cokolwiek pisać,gdybyś zamieszczał jedynie streszczenia swoich wypowiedzi?

    Odpowiedz
  • jan(2013-07-31 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    emerytury należy przyznawać za lata pracy wówczas znikna smieciowki i budżet zus będzie wystarczajacy

    Odpowiedz
  • Kola(2013-07-30 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    Rezolut - BRAWO NIC DODAĆ NIC UJĄĆ

    Odpowiedz
  • olo(2013-07-30 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    oficjalnie 2,5mln ludzi wyemigrowalo za praca ,emigranci rocznie przesylaja 17mld euro pomocy dla swoich rodzin ,a na zielonej wyspie dalej pracy ni ma.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2013-07-30 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Święta racja do likwidacji wszystkie przywileje emerytalne !!!

    Odpowiedz
  • Rezolut(2013-07-30 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    @emeryt z IP: 83.8.247.* (2013-07-30 09:08)
    <Pracownicy ZUS dostają wysokie premie, wczasy, gmachy z marmuru a FUS pożycza pieniądze i nie ma na wypłaty niskich rent i emerytur. Ktoś to rozumie?> A co ma "piernik do wiatraka". Nie pochwalam żadnej rozrzutności pieniędzmi, zwląszcza budżetu państwa i dotacjami z tego budżetu, także nadmiernych inwestycji i marnotrawstwa kasy pzrez personel ZUS, KRUS itp. Biura Emerytalne. Ale to nie z naszych składek emerytalno-rentowych ZUS się żywi (pensje i koszty działania) i buduje, tylko z kasy budżetu Państwa, a więc z naszych podatków. Trwonią kasę z tej samej "puszki bez dna" z której idą też dotacje, m.in. do dziurawego systemu emerytalno-rentowego. A dzirawego dlatego, że Państwo (dawnej PRL) wyplacało i wyplaca świadczenia za wczesne, za wysokie, także tym co nic nie włożyli do ZUS/KRUS, ani nie zapłacili nigdy nawet grosza podatku w Polsce. To są i były decyzje polityczne, czasem pod groźbą karabinu i interwencji bratniego Kraju RAD, awansowania ulubieńców i pieszczochów każdej władzy w Polsce od 1944, w tym górników z ich sklepami i bonami typu Pewex na Śląsku(oj, pamiętam tę Lustrzankę MTL5 za bony górnicze...),stoczniowców, hutników, komuny i jej ulubionego robotnika z awangardy wielkoprzemyslowej klasy robotniczej, dzialaczy zwiazkowych, sportowych (jak w Łubudubu...), instytucji zbędnych państwu, ale potrzebnych samej władzy, oficerów MON, MSW, UB, PZPR< KGB/NKWD, ORMO, MO, LWP. SD, PSL, NSZZ S, PO, SLD, PiS, itd. Z systemu emerytalno rentowego, także poza ZUS-em czerpią pełnymi garściami po 15-18 000 zł emeryturki różni prokuratorzy, sędziowie, oficerowie, ludzie, którzy nie odłożyli nigdy na swoją emeryturę więcej niż na marne 1-2 tys. zł, lub na najniższą, co najwyżej, zasłużyli swoimi zarobkami czy stażem pracy. mamy młodych emerytów po mundurówkach, którzy do tegp posłują, za diety z budżetu państwa, albo równolegle są wykladowcami na Uniwerku, prezydentami milionowego miasta, pracując 24g/24g na rzecz obu tych instytucji...albo jeszcze i kilku innych Rad Nadzorczych czy innych apanaży w innych lipnych etatach "partyjno-rządowych-biżnesowych&quot;.

    Odpowiedz
  • Rezolut(2013-07-30 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Powinny ulec zmianie przepisy o doręczaniu przekazów lub przelewów ze świadczeniami ZUS, zasiłkami itp. Tak jak na wypłaty nadpłaty podatku dochodowego, brutto na konto, lub netto-po potrąceniu kosztu przekazu pieniężnego, gdy zwrot następuje przekazem pieniężnym do domku!. Celem zaoszczędzenia milionów złotych rocznie, dotowanych z budżetu -na ZUS, na same tylko Pocztowe przekazy pieniężne, ze świadczeniami (minus niewielkie opłaty na obsługę systemu elektronicznego emerytur i rent). Z przeznaczeniem zaoszczędzonych przez ZUS, KRUS, inne krajowe Biura Emerytalne, kwot "przekazów pieniężnych pocztowych" - obowiązkowo, ustawowo, na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przelewami!! Niech będzie kwotową, określoną odrębnymi regulacjami, powiązanymi z okresową waloryzacja świadczeń. Kto nie ma ochoty na pokrywanie kosztów przekazu pieniężnego, z emeryturą i rentą, zasiłkiem, doręczanego do mieszkania, ten powinien mieć BEZPŁATNE (na zawsze) konto np. w Banku Pocztowym lub innym banku, instytucji finansowej - mającym stosowne umowy z ZUS-em, KRUS-em, MSW, MON, i innymi Biurami Emerytalnymi - akceptowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji lub innego Ministra, np. Min. Finansów (na prowadzenie - określonej ustawowo, z "mądrymi, życiowymi" przepisami wykonawczymi-bezpłatnej (naprawdę bezpłatnej i wygodnej dla beneficjentów) obsługi świadczeń emerytalno-rentowych, zasiłków z budżetu państwa czy samorządów terytorialnych. Bezpłatnych - bez żadnych sztuczek prawnych, kruczków i chwytów "poniżej pasa", drobnymi literkami z gwiazdkami) kont i bezpłatnych kart bankomatowych, obsługiwanych bezpłatnie przez wszystkie bankomaty w Polsce i bezpłatnych przelewów: przez Internet, telefon, SMS, i inne kanały - lub osobiście realizowane, z bezpłatną pomocą, wydzielonego w ZUS, KRUS czy właściwej placówce finansowej, banku, bezpłatnego stanowiska obsługi finansowo-internetowej dla emerytów-rencistów, albo przez pełnomocnika -pisemnie upoważnionego- przez posiadacza konta w danym Banku/Poczcie Polskiej czy innej Placówce Finansowej (Centra Finansowe MultiBanku, "Kioski Obsługi Klienta mBanku itp.), prowadzącej obsługę danego konta bankowego. Uff, czy to takie trudne, dla Ministra Boniego lub jego następcy, do wykonania - w ramach cyfryzacji kraju?

    Odpowiedz
  • I po krzyku(2013-07-30 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wezmą chwilówkę to i trapkarze sie utrzymają i wilk będzie syty...

    Odpowiedz
  • tata2(2013-07-30 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    KRUS, mundurówka, górnicy, hutnicy, sędziowoie prokuratorzy, osłowie, nauczyciele!
    Dziękuję za uwagę!

    Odpowiedz
  • Dziura po urobku(2013-07-30 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    PTE zarabiają to i banki też mogą i o co tyle chałasu...

    Odpowiedz
  • partybarman.pl(2013-07-30 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety sami doprowadzilismy do sytuacji, ze w Polsce wszystko kupuje sie na kredyt. Zycie drozeje, wszystko drozeje... a mozliwosci nabywcze pieniadza maleja.

    "Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, odnotowanych w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIGInfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej, na koniec czerwca 2013 roku wyniosła: 39,85 miliarda zł."

    "Liczba klientów, którzy zalegają z płatnością zobowiązań na koniec czerwca 2013 roku wyniosła: 2,297 miliona."

    Odpowiedz
  • HHH(2013-07-30 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS to piramida finansowa.

    Odpowiedz
  • Pracujący(2013-07-30 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej dawajcie renty, przywileje i emerytury dla 30 latków, a na pewno FUS-owi przybędzie kasy?.
    Zweryfikować rencistów, zwłaszcza tych socjalnych, bo pracują a mają jasno napisane, że nie mogą pracować bo ich stan zdrowia na to nie pozwala. Do weryfikacji jest ok 250 tys. socjalnych i 500 tys. rencistów. To kilka miliardów w skali roku przeżerane przez pasożytów społecznych.

    Odpowiedz
  • warszawianka(2013-07-30 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    No i macie wyjaśnienie celu walki o likwidację OFE. To jest cel prawdziwy. Zrabować Polakom zaoszczędzone na emerytury pieniądze!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2013-07-30 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownicy ZUS dostają wysokie premie, wczasy, gmachy z marmuru a FUS pożycza pieniądze i nie ma na wypłaty niskich rent i emerytur. Ktoś to rozumie?

    Odpowiedz
  • wjw(2013-07-30 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    A w KRUSie nie lepiej bo chłop to polska święta krowa.

    Odpowiedz
  • kierunek zachód(2013-07-30 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś to wszystko p*******e i znów będzie potrzeba drugiego Balcerowicza do posprzątania bałaganu.
    Ale to zwykli ludzie zapłacą za politykę bezradności i bezczelności.

    Odpowiedz