Komisja środowiska w Parlamencie Europejskim zdecydowała o kształcie dyrektywy tytoniowej. Europosłowie chcą wprowadzenia zakazu dla cienkich papierosów, czyli „slimów”. Nie postulują restrykcji w sprawie "mentoli".

Deputowani z komisji środowiska i zdrowia publicznego opowiedzieli się za częściowym zaostrzeniem dyrektywy tytoniowej, czemu przeciwna jest Polska. Rządowi w Warszawie zależało na utrzymaniu produkcji i sprzedaży zarówno popularnych slimów, jak i mentoli.

Polska argumentowała, że zakaz produkcji i sprzedaży zarówno popularnych slimów, jak i mentoli wpłynie negatywnie na jej sytuację gospodarczą i będzie zagrożeniem dla jednej trzeciej rynku tytoniowego. To głosowanie nie jest więc po myśli Warszawy.

„Niedobrze, spodziewaliśmy się, że będzie lepiej. Broniliśmy nie palenia papierosów, ale realnych zagrożonych interesów polskich plantatorów i przemysłu” - skomentował europoseł Tadeusz Cymański.

Reklama

Deputowana Jolanta Hibner nazwała to uderzeniem w polską gospodarkę. „Jesteśmy największym producentem w Europie papierosów zarówno slim, jak i różnych smakowych. To działanie przeciwko polskiemu przemysłowi” - dodała.

Europosłowie chcą, by popularne slimy zniknęły z rynku. Natomiast nie zdecydowali w sprawie przyszłości papierosów mentolowych. Nie zażądali wprawdzie zakazu, ale - jak poinformował Bogusław Sonik - zlecili Komisji, by ustaliła listę dopuszczalnych substancji aromatycznych. „Chodzi o listę składników, które mogą być dodawane do papierosów po przebadaniu, że nie są szkodliwe. Wzywamy do analiz naukowych, co jest szkodliwe, a co nie” - wyjaśnił europoseł Bogusław Sonik.

Głosowanie w komisji parlamentarnej nie kończy jeszcze prac. Po wakacjach w sprawie przepisów wypowie się cały europarlament. Natomiast o ostatecznym kształcie dyrektywy tytoniowej zdecydują wspólnie w negocjacjach deputowani i przedstawiciele unijnych krajów.

Do tej pory europosłowie chcieli możliwie jak najbardziej je zaostrzyć. Poparli nie tylko zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, a także popularnych, cienkich „slimów”, ale też zaproponowali wprowadzenie jednakowych opakowań na papierosy, na których producenci nie mogliby umieszczać swojego logo.

Unijne rządy już ustaliły wspólne stanowisko na te rokowania. W ubiegłym miesiącu opowiedziały się za utrzymaniem sprzedaży i produkcji cienkich slimów, natomiast za zakazem papierosów mentolowych.