Nowe znaczki nie będą miały wydrukowanej ceny. Wartość nominalna zostanie zastąpiona nadrukowanym symbolem, rozróżniającym przesyłkę ekonomiczną od priorytetowej oraz identyfikującym kategorię wagową i wymiary.

Jeden znaczek na kopercie

- To wygodne rozwiązanie. Na kopercie nakleimy jeden znaczek, zamiast kompletować odpowiedni zestaw znaczków o różnych nominałach - mówi Agnieszka Piaskowska, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Usług Pocztowych w Poczcie Polskiej. W pierwszej kolejności Poczta Polska wprowadzi cztery znaczki dla przesyłek krajowych do 350 gramów z kolorową grafiką z literami "E" oraz "P" odpowiednio dla przesyłek ekonomicznych i priorytetowych . Na znaczkach znajdzie się także oznaczenie, czy przesyłka ma być dostarczona do skrzynki pocztowej, czy będzie do odbioru w placówce. W najbliższych miesiącach do obiegu trafi kolejnych osiem znaczków - dla przesyłek od 350 do 1000 gramów i dla przesyłek o wadze od 1 do 2 kilogramów.

Nowe znaczki Poczty Polskiej

Nowe znaczki Poczty Polskiej

źródło: Materiały Prasowe

Listy jeszcze szybciej trafią do adresatów

Literowe oznakowanie znaczków jest stosowane przez operatorów pocztowych na całym świecie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i wszystkich krajach skandynawskich. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Znaczki są czytelniejsze i łatwiej nimi operować klientom i pracownikom poczty. A to przyspieszy obsługę w placówkach pocztowych. Również w rozdzielniach Poczty szybciej będzie można wyselekcjonować odpowiednie przesyłki do terminali wysyłkowych. Maszyna skanująca sprawniej odczyta informację z przesyłki, gdy będzie na niej naklejony jeden znaczek zamiast kilku.

Czy to oznacza, że tradycyjne znaczki odejdą do lamusa? Nie, ponieważ obok znaczków obiegowych, dostępne będą także znaczki okolicznościowe. Dalej będą projektowane przez najlepszych polskich grafików , ale drukowane już w mniejszych seriach, co wpłynie na ich wartość filatelistyczną. - Chcemy, żeby oferta filatelistyczna Poczty Polskiej była jeszcze bardziej atrakcyjna. Zaproponujemy więcej emisji nowych znaczków okolicznościowych w roku. Skrócimy natomiast żywotność i zmniejszymy nakłady tych znaczków. Będą dostępne przez dziewięć miesięcy w placówkach pocztowych, a przez kolejne dziewięć miesięcy w internetowym sklepie filatelistycznym. Potem będzie można je kupić już tylko na rynku wtórnym - mówi Agnieszka Piaskowska. 

Nowe znaczki Poczty Polskiej - 2

Nowe znaczki Poczty Polskiej - 2

źródło: Materiały Prasowe

Patrząc na nowe znaczki nie można oprzeć się wrażeniu, że są... nieco brzydsze od poprzednich. Trzeba przyznać, że Poczta Polska zaoszczędzi na farbie do ich drukowania, ale i czytelność tych znaczków spowoduje ułatwienia dla samego operatora pocztowego.