Spore zainteresowanie fotelem prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych. Zgłosiło się 14 kandydatów - poinformowała Rada Nadzorcza spółki.

Zainteresowani kierowaniem Polskimi Inwestycjami mogli zgłaszać się do wczoraj. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których zgłoszenia spełniają wymogi formalne odbędą się od 11 do 15 lutego.

Według wcześniejszych zapowiedzi, zarząd spółki ma być wyłoniony do końca I kw. 2013 r.

PIR i Bank BGK mają być dwoma filarami programu "Inwestycje Polskie". W ramach realizacji tego programu do Banku BGK trafiło ok. 4,39 mld zł środków pozyskanych ze sprzedaży akcji PKO Banku Polskiego.

Realizację programu zapowiedział premier Donald Tusk w tzw. drugim expose, wygłoszonym 12 października 2012 roku. Na rozwojowe dla kraju inwestycje zostanie przeznaczony zamrożony dziś kapitał, czyli udziały skarbu państwa w spółkach publicznych. Program służy wspieraniu projektów w dziedzinach: infrastruktura energetyczna (dystrybucja i wytwarzanie) i gazowa (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowanie złóż węglowodorowych (w tym gazu z łupków), infrastruktura transportowa; infrastruktura samorządowa (utylizacja odpadów, komunikacja) oraz przemysłowa i telekomunikacyjna.

Na ostatnim posiedzeniu w ubiegłym roku rząd zdecydował się przekazać na inwestycje posiadane akcje spółek o wartości ponad 11 miliardów złotych. Do 2015 roku wartość inwestycji ma wynieść co najmniej 40 miliardów złotych.