Również w sektorze elektroniki zainteresowanie mediów i internautów nie było proporcjonalne do nakładów reklamowych, poniesionych przez sieci handlowe. Euro RTV AGD, mimo największych wydatków reklamowych, znalazł się dopiero na piątym miejscu pod względem medialnej popularności.

Sieci handlowe – niekomercyjna obecność w mediach

Dane liczbowe obrazujące popularność sieci handlowych w mediach są imponujące: w grudniu 2012 roku Tesco pojawiało się w przekazach medialnych kilkaset razy dziennie, w tym kilkanaście razy dziennie w prasie. Liczby te nie obejmują przekazów sponsorowanych czy reklam, jedynie niekomercyjne artykuły prasowe wzmiankujące firmę oraz publikacje z portali internetowych i dyskusje internautów.

Sieci handlowe - popularność w mediach

Sieci handlowe - popularność w mediach

źródło: Materiały Prasowe

Tesco było siecią najczęściej pojawiającą się w prasie i w dyskusjach internautów, mimo przeciętnych nakładów reklamowych. Na drugim miejscu w rankingu medialności znalazła się Biedronka, na trzecim Lidl. Na temat Biedronki pojawiło się więcej artykułów w portalach internetowych, więcej dyskusji internautów na forach, blogach i w innych mediów społecznościowych, jednak Lidl odnotował więcej publikacji prasowych.

Lidl zainwestował dwa razy więcej w reklamy niż Biedronka, by pojawiać się ze swoimi przekazami reklamowymi w mediach trzy razy częściej – 6,8 tys. materiałów w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu pod względem poniesionych wydatków reklamowych wg admonit znalazła się Biedronka, trzecie należy do Tesco.

AGD/RTV: Saturn kontra Media Markt

Euro RTV AGD mimo największej liczby przekazów reklamowych i największych kosztów poniesionych w związku z promocją, znalazł się dopiero na piątym miejscu pod względem medialnej popularności. Jednak należy pamiętać, że Saturn i Media Markt należą do jednego koncernu Media Group. Wydatki reklamowe obu tych sieci - pokrywane poniekąd z jednej „kieszeni” – analizowane odrębnie wydają się niższe niż inwestycje konkurencji, jednak razem są wyższe niż inwestycje głównego konkurenta, Euro RTV AGD.

Przy dokładniejszej analizie wydatków w kontekście popularności medialnej uwagę zwracają dane Euro RTV AGD i Komputronik. Mimo bardzo wysokich nakładów reklamowych poniesionych przez sieć, o Euro RTV AGD nie dyskutuje się w mediach. Komputronik natomiast, mimo niskich wydatków reklamowych, cieszy się dużym zainteresowaniem w prasie i internecie.

Najbardziej popularną w mediach siecią z elektroniką jest Saturn. Media Markt zajął drugie miejsce, choć zdobył najwięcej przekazów w prasie. Na trzecim miejscu znalazł się Komputronik.