Brukseli brakuje pieniędzy na zwrot państwom członkowskim wydatków za realizację projektów europejskich. Taki jest skutek cięć w wydatkach przez płatników netto, którzy upierają się, aby Unia Europejska oszczędzała w takim samym stopniu, jak to robią poszczególne kraje Wspólnoty.
W efekcie budżet UE na 2012 r. będzie miał dziurę. Jak powiedziano nam w Komisji Europejskiej, trwa właśnie jej szacowanie.
W pierwszej kolejności ma być zawieszony zwrot poniesionych już przez kraje UE nakładów na program wymiany studentów Erasmus. Zdaniem przewodniczącego komisji ds. budżetu Parlamentu Europejskiego Alaina Lamassoure’a już w przyszłym tygodniu kraje członkowskie otrzymają od Komisji Europejskiej zawiadomienie, że Bruksela nie ma na ten cel funduszy. Od początku października nie ma już także pieniędzy w budżecie Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego finansowana jest walka z bezrobociem.
Za miesiąc zdaniem Lamassoure’a zostanie z kolei wstrzymany zwrot pieniędzy z programów badań naukowych i innowacji. – Łącznie w kasie Brukseli dziura między dochodami a zobowiązaniami Komisji Europejskiej urosła już do 10 mld euro – potwierdził wczoraj Lamassoure. Jego zdaniem właśnie z tego powodu komisarz ds. budżetowych UE Janusz Lewandowski ma wystąpić w „nadchodzących tygodniach” z apelem do europejskich stolic o nadzwyczajne wyasygnowanie „kilku miliardów euro”.
– Ostrzegaliśmy od wielu miesięcy, że tak się stanie, bo Rada UE od 2 – 3 lat tnie nasze propozycje budżetowe – potwierdził rzecznik Lewandowskiego Fabrizio Fiorilli.
Czy kraje członkowskie rzeczywiście wyasygnują dodatkowe fundusze, jest jednak bardzo wątpliwe. Bezpośrednim powodem obecnych trudności są cięcia 4 mld euro, jakie w budżecie Unii na obecny rok wymusili płatnicy netto (zamiast proponowanych przez KE 132,7 mld euro zgodzili się na 129,1 mld euro). I wcale nie zamierzają zrezygnować ze swojej strategii. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria i Finlandia nie tylko odrzuciły wniosek Komisji Europejskiej o zwiększenie przyszłorocznego budżetu UE o 9 mld euro (6,8 proc.) do 138 mld euro, ale zażądały kolejnych cięć 3,5 mld euro, m.in. na walkę z bezrobociem i poprawę konkurencyjności.
Zdaniem serwisu Eubusiness już teraz zaległości w wypłatach na zwrot poniesionych nakładów wynoszą m.in. 600 mln euro dla Grecji, 900 mln euro dla Hiszpanii, 400 mln euro dla Francji i 200 mln euro dla Wielkiej Brytanii. Jak duża jest zaległość, jeśli chodzi o Polskę, nie udało nam się wczoraj ustalić.
– Nie znam tego problemu – powiedział wczoraj DGP Mariusz Krukowski, szef wydziału ds. budżetu Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od założenia Unii.

Najpierw zostanie zawieszony zwrot wydatków na program Erasmus