Znamy ceny najnowszego dziecka Apple, iPhone'a 5 u polskich operatorów komórkowych. Choć ceny nie są oszałamiająco niskie to niektóre z oferowanych taryf mogą okazać się atrakcyjne.

Najnowszy smartfon firmy Apple - iPhone 5 trafił w piątek do sprzedaży w Polsce. Pojawił się w sklepach partnerskich Apple'a i ofertach wszystkich czterech dużych operatorów telefonii komórkowej.

Światowa premiera nowego smartfona odbyła się 21 września. Firma Apple poinformowała, że w ciągu pierwszych trzech dni sprzedała ponad 5 mln urządzeń. Osiągnięto w ten sposób lepszy efekt rynkowy niż przy debiucie poprzedniego modelu iPhone 4 w październiku ubiegłego roku, choć analitycy rynku szacowali, że sprzedaż w tym okresie sięgnie nawet 8 mln. Od piątku można też kupić smartfona w oficjalnej dystrybucji w Polsce.

iPhone 5 nie stanowi przełomu technologicznego. Według krytyków niewiele różni się od poprzednich edycji, a w przeciwieństwie do nich nie ma również żadnej, wyróżniającej go nowości (takich jak nowatorski wówczas ekran dotykowy w pierwszym modelu czy wirtualny asystent Siri w modelu iPhone 4S). Nowy smartfon Apple'a ma po prostu szybszy procesor, lepszą kamerę, nieco większy wyświetlacz i lepiej wykonaną obudowę.

Miłośnicy telefonów firmy podkreślają jednak, że iPhone 5 to wciąż jeden z najładniejszych telefonów na rynku - wygodny, łatwy w obsłudze i jednocześnie oferujący dostęp do ponad 700 tys. aplikacji w internetowym sklepie.

Ceny iPhone'a 5 miały być pilnie strzeżoną tajemnicą, ale przecieki pojawiły się już w czwartek wieczorem. A oto subiektywny przegląd najciekawszych cen z ofert przedstawionych przez poszczególnych operatorów.

PLAY

Ceny:

iPhone 5 16 GB - abonament 179 zł, umowa na 24 miesiące - cena telefonu na start 399 zł
iPhone 5 16 GB - abonament 179 zł, umowa na 36 miesięcy - cena telefonu na start 1 zł

Pełna oferta iPhone 5 w sieci Play

Orange

W Orange sprzedaż miała ruszyć również po północy, ale okazało się, że już ok. godz. 19-20 w sklepie internetowym Orange można było zakupić wersję 16 GB. Całość oferty ujrzała światło dzienne kilka godzin później. A oto ceny:

iPhone 5 16 GB - abonament 159,90 zł, umowa na 24 miesiące: 999 zł, umowa na 36 miesięcy - 49 złotych

iPhone 5 32 GB - abonament 159,90 zł, umowa na 24 miesiące: 1409 zł

iPhone 5 64 GB - abonament 159,90 zł, umowa na 24 miesiące: 1849 zł, umowa na 36 miesięcy - 909 złotych

Ceny są dosyć ciekawe. Ponadto uczestnicy programu Payback mogą dodatkowo obniżyć wartość zakupu gadżetu o posiadane punkty. Co ciekawe ceny podstawowej wersji iPhone'a 5 w Orange są o wiele tańsze niż ceny np. 4 czy 4s, nawet o 150 złotych.To pokazuje, że operatorzy chcą na pniu sprzedać jak największą liczbę "piątek" zanim rynek się nasyci.

„W Orange Polska sprzedaż iPhone 5 idzie bardzo dobrze i czekamy już na kolejne dostawy od Apple. Sprzedaliśmy już kilkaset sztuk. Popularne są zwłaszcza modele w kolorze białym. Od tygodnia oferujemy nowe plany abonamentowe SMART, które idealnie pasują do smartfonów i nasi klienci chętnie wybierają je do iPhone 5. Warto też zwrócić uwagę, że klienci którzy zdecydują się niższe plany taryfowe, droższy w tym przypadku telefon mogą kupić na raty. Jeśli chodzi o starszy model iPhone 4S to przygotowujemy atrakcyjną ofertę, ale na razie nie mogę zdradzić jej szczegółów" - komentuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Ofertę Orange można prześledzić na stronie www.orange.pl

Plus

Polkomtel oferuje nam dwie pozycje, albo niższy abonament, albo telefon za złotówkę, ale już przy sporych płatnościach miesięcznych:

iPhone 5 16 GB cena za sam telefon wynosi 299 złotych przy abonamencie 189 i 199 złotych na 24 miesiące

iPhone 5 16 GB w cenie 1 złoty i opłacie miesięcznej 299 złotych przez 2 lata

Pełna oferta Plus: Bez Limitu 299 oraz Bez Limitu 189/199

T-Mobile

T-Mobile jako ostatni zdecydował się podać ceny nowego iPhone'a

iPhone 5 16 GB - abonament 139,90 zł, umowa na 24 miesiące - cena telefonu 1479 zł

iPhone 5 16 GB - 109,90 zł, umowa na 48 miesiące - cena telefonu 1479 zł (abonament 109,90 jest najwyższym dostępnym abonamentem w tej ofercie)

T-Mobile oferuje nowego iPhone'a w wersji białej jak i czarnej.

Pełna oferta T-Mobile

Apple Store - alternatywa?

Dla tych, którzy nie mogą wymienić telefonu w ramach abonamentu i nie chcą zawierać nowej umowy propozycji jest niewiele. W Apple Store, oficjalnym sklepie marki z jabłuszkiem, ceny telefonu zaczynają się od 2849 złotych. Oficjalny re-seller - iSpot wprowadził do swojej oferty iPhone'a 5 w cenie 4099 zł za wersję 16 GB.