Ponad 83,9 mln zł zysku w 2011 r. odnotowała spółka Fiat Auto Poland, do której należy fabryka samochodów w Tychach. Rok wcześniej firma przyniosła 81,6 mln zł strat.

Sprawozdanie finansowe spółki za ubiegły rok zatwierdziło w ubiegłym tygodniu w Bielsku Białej walne zgromadzenie jej akcjonariuszy. Informację na ten temat rzecznik firmy Bogusław Cieślar przekazał PAP w środę.

Ubiegłoroczne przychody spółki ze sprzedaży FAP wyniosły ponad 16,5 mld zł. W poprzednim roku było to ponad 16,4 mld zł. Mniej więcej trzy czwarte tej wartości to przychody z eksportu.

Stratę ponad 81,6 mln zł za 2010 r. firma tłumaczyła w ubiegłym roku przede wszystkim umocnieniem się złotego w stosunku do euro.

Cały ubiegłoroczny zysk został przeznaczony na kapitał rezerwowy spółki.

W ub. roku produkcja w tyskiej fabryce Fiata zmniejszyła się o ponad 12 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W Tychach wyprodukowano w 2011 r. 467 tys. 760 samochodów - wobec 533 tys. 455 aut w 2010 r.

"To, jak na sytuację w przemyśle samochodowym, bardzo dobry wynik. To wielkość, która zalicza tyską fabrykę do największych nie tylko w koncernie Fiata, ale w europejskim przemyśle samochodowym" - zaakcentował Cieślar.

Od ub. roku tyski zakład - prócz wcześniejszych modeli - produkuje też nową lancię ypsilon.