W przyszłym tygodniu są szanse na obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy. Wśród powodów wymieniają m.in. silniejszego złotego oraz spadki cen hurtowych paliw.

Jak podkreślił portal e-petrol.pl, już w tym tygodniu zanotował pierwszą od połowy grudnia 2011 obniżkę średniej ceny benzyny 95. Przed grudniem do ostatniej obniżki doszło w sierpniu. Przewiduje, że w nadchodzących dniach kierowcy w końcu powinni płacić mniejsze rachunki za tankowanie.

Analitycy e-petrol.pl prognozują na przyszły tydzień cenę benzyny 95 w przedziale 5,49-5,61 zł za litr i 5,65-5,76 zł za litr oleju napędowego. Portal przewiduje też możliwość spadku ceny autogazu do 2,77-2,87 zł za litr z powodu znaczącego spadku cen hurtowych na polskiej granicy wschodniej.

Z wyliczeń biura Reflex wynika, że w tym tygodniu średnia cena benzyny 95 była o 1 grosz niższa w porównaniu do poprzedniego tygodnia, a olej był tańszy o 2 grosze. Reflex podkreślił jednak, że w stosunku do rekordowych w tym roku poziomów, notowanych około 20 stycznia, benzyna jest tańsza o zaledwie 2 grosze, a olej napędowy o 4 grosze za litr.

W ocenie Refleksu właściciele stacji, zmuszeni w ostatnich tygodniach do rezygnacji z własnej marży, mogą poprawić swoje dochody, bez konieczności podnoszenia cen na stacjach i taki stan może utrzymać się jeszcze w przyszłym tygodniu. Biuro podkreśliło jednak, że jeśli na rynku hurtowym spadki będą kontynuowane, to na stacjach ceny powinny spaść.