Producenci AGD szykują podwyżki. Ceny będą zachodnie

autor: Patrycja Otto09.01.2012, 07:13; Aktualizacja: 09.01.2012, 15:19
Sprzęt AGD w kuchni

Sprzęt AGD w kuchniźródło: ShutterStock

Sprzęt AGD będzie drożeć. Powody: drogie euro, droga ropa i nieoficjalny eksport produktów z polskich fabryk.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • wątpiący(2012-01-09 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdety. Jeśli znacząca część produkcji jest exportowana to znaczy, że jest sprzedawana za EUR, a skoro tak, to jest to korzystne dla tych producentów, bo zarabiają WIĘCEJ. Dlaczego? Ano dlatego, że droższa (wyższy kurs EUR) jest tylko część kosztów wytworzenia (importowane części) natomiast wyższy jest cały przychód ze sprzedaży (ten sam wyższy kurs EUR) podczas gdy pozostałe koszty (w tym wynagrodzenia) niewiele się zmieniają.
    Tracą tylko na sprzedaży na krajowy rynek.

    I druga sprawa. Bzdurne stwierdzenie, że producenci ponoszą straty (wielomilionowe) na tym, że ktoś sprzedaje ich produkty w innych krajach.
    Po pierwsze: nie ponoszą strat, lecz mają mniejsze przychody (mniejsze zyski)
    Po drugie: Być może ta "poboczna" sprzedaż jest taka duża bo prowadzona przy niższych cenach. I być może przy zastosowaniu cen exportowych producentów wcale takiej sprzedaży by nie było (a więc i produkcja byłaby mniejsza).

    Odpowiedz
  • leon(2012-01-09 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mniej więcej to samo pisała Pani rok temu http://forsal.pl/artykuly/487978,ceny_rozpoczely_marsz_w_gore_co_zdrozeje_w_tym_roku.html
    czy półtora roku temu
    http://forsal.pl/artykuly/434098,producenci_sprzetu_agd_stawiaja_na_eksport_chca_podniesc_ceny_swoich_produktow.html
    Pod koniec ubiegłego roku natomiast, że skala spadku cen (w tym również RTV/AGD) w okresie wyprzedaży jest w tym roku większa niż rok wcześniej (co nie powinno zaskakiwać)
    biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/579236,ruszyly_wyprzedaze_jest_taniej_niz_przed_rokiem.html
    Naprawdę przypomina to li tylko zaklinanie rzeczywistości pod dyktando producentów i nie najlepiej świadczy o autorze.

    Odpowiedz
  • germi(2012-01-09 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Patrycjo.
    Warunkiem maksymalizacji zysku w przedsię jest zrównanie kosztów i przychodów MC=MR. Ale także cena jest wynikiem gry popytu i podaży. Aktualnie spada popyt więc powinna także spadać cena, a ciete powinny być MC. Więc to sa jakieś bzdury :)

    Odpowiedz
  • Amadeus(2012-01-09 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Ceny będą zachodnie" - czyli niższe niż obecnie w Polsce? Szanowny autorze! Ceny sprzętu AGD w Niemczech czy UK od dość dawna są _niższe_ niż w Polsce i opłaca się ten sprzęt tamże kupować i sprowadzać do Polski, więc nie do końca rozumiem ten tytuł, bo w dalszej części tekstu czytamy o... podwyżkach cen!

    Jedyne, co w Polsce jest niższe niż na tzw. Zachodzie (choć od jakiegoś czasu my też jesteśmy "na Zachodzie"), to... zarobki, te faktycznie są zauważalnie niższe, pomimo, iż ceny są takie same lub wyższe, w tym za paliwa i AGD.

    Odpowiedz
  • M.J.(2012-01-09 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    A niech podnoszą! Wtedy nie sprzedadzą ani w kraju, ani za granicą. Tylko co będzie miał z tego pracownik? Bezrobocie! Zacytuję tu klasyka : "gdyby głupota umiała fruwać..." Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • von(2012-01-09 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    To są niższe? Co za bzdury pani wypisuje?
    Tylko wynagrodzenia w Polsce są kolkakrotnie niższe.

    Odpowiedz
  • Kaszalot(2012-01-09 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    sprzęt rtv i agd jest w Polskich sklepach droższy niż w marketach Berlina czy Wiednia, i jest to głównie sprzęt starszych niż w Europie generacji

    pismaki zaszczuły prokuratora wojskowego z Poznania

    Odpowiedz
  • gosc(2012-01-09 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    cieszymy sie bardzo bo moze i place bedziemy miec zachodnie .MILEGO DNIA.

    Odpowiedz
  • ceres(2012-01-09 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    a co ja co dzien kupuję pralkę albo lodówkę?

    Odpowiedz
  • Leo(2012-01-09 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Móżdżek leminga jest przez Tuska tak dokładnie wyprany z rozumu, że żadna podwyżka ceny pralki jemu nie przeszkadza.

    Odpowiedz
  • wiwat ciemnogród(2012-01-09 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Z tymi stratami w AGD na rynku krajowym to tak jak w rolnictwie - brak urodzaju czy urodzaj i tak klęska

    Ten co nasmarował te wypociny pewnie ma "doktorat" z ekonomi

    Odpowiedz
  • fly(2012-01-09 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    BZDURA, NA ZACHODZIE WIELE PRODUKTÓW, W TYM PRODUKOWANYCH W POLSCE, JEST TAŃSZA NIŻ U NAS.

    Odpowiedz
  • trial(2012-01-09 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura. Na zachodzie sprzęt AGD można kupić o wiele taniej. W naszych sklepach jest o wiele droższy. I skąd te wymysły autorki

    Odpowiedz
  • krakus(2012-01-10 06:53) Zgłoś naruszenie 00

    Producenci sprzęty AGD opamietajcie się. Chcecie wprowadzić ceny takie jak w krajach uni. Żeby to zrobić należy najpierw wprowadzić wynagrodzenia unijne,a pózniej ceny.

    Odpowiedz
  • karol(2012-01-10 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ceny AGD chcą zrobić zachodnie,a zarobki wschodnie.

    Odpowiedz
  • lo(2012-01-10 23:05) Zgłoś naruszenie 00

    A dzięki wschodnie !!! to będzie jak w latach 90

    Odpowiedz
  • pisiorek oszołomek(2012-01-11 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    OOOOOH!!Gdybyż to nasz prezes rządził,to każdy by AGD/a może i RTV?/otrzymywał za darmo.A gdyby nie chciał,to mógłby pranie robić w morzu Czerwonym lub Śródziemnym-co prawda dopiero w roku 2020-ale to już tylko kilka lat

    Odpowiedz
  • may(2012-01-13 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    kurde jedną nogą (albo już dwiema-sama nie wiem) jesteśmy już w Azji, jeszcze tylko jeden mały kroczek... dlaczego na to wszystko pozwalamy?

    Odpowiedz
  • _JaC.(2012-01-13 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, że na ten sam sprzęt w Anglii jest 5 lat gwarancji, a w Polsce 1 rok gwarancji, a to też przekłada się na cenę sprzedaży.

    Odpowiedz
  • taki jeden(2012-01-13 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ceny zachodnie? OK, ale może być też i jakość. Sprawdźcie sobie z wyszukiwarce - sprzęt RTV/AGD jest e UE TAŃSZY niż w POlsce.

    Odpowiedz