W Europie na giełdach indeksy wahają się przed środowym szczytem unijnych liderów w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia - podają we wtorek maklerzy.

W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, spadł o 0,05 proc., do 2.367,83 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,28 proc., CAC 40 spada o 0,04 proc., a niemiecki DAX zwyżkuje o 0,11 proc.

Europejscy liderzy przygotowują się do środowego szczytu w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie.

Przywódcy strefy euro osiągnęli postęp ws. pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego dla strefy euro EFSF. Przewodniczący Herman Van Rompuy zapewnił na zakończenie szczytu w niedzielę wieczorem, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę.

W Brukseli odbędzie wówczas kolejny szczyt strefy euro, na którym przywódcy podejmą ostateczną decyzję ws. metody wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak, by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Rano inwestorzy poznali indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na listopad 2011 r., który wzrósł do 5,3 pkt z 5,2 pkt. Podała to we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie i wyniesie 5,1 pkt.

Wskaźnik oczekiwań biznesowych spadł do minus 6,2 pkt z 4,8 pkt.

Indeks oczekiwań co do dochodów wzrósł do 36,5 pkt z 35,1 pkt. poprzednio.

Wzrósł też wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów - do 31,2 pkt z 29,7 pkt poprzednio.

We Francji podano zaś, że niespodziewanie poprawiły się nastroje konsumentów - w październiku 2011 r. indeks zaufania wzrósł do 82 pkt z 80 pkt we wrześniu. Podał to we wtorek instytut statystyczny Insee.

Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 78 pkt.

Francuzi są większymi optymistami. Spodziewają się poprawy własnej sytuacji finansowej i standardów życia. Widzą też większe możliwości do oszczędzania i poprawy na rynku pracy.

We wtorek swoje wyniki kwartalne podał m.in. BP i Deutsche Bank.

Zysk netto BP wyniósł w III kw. 2011 r. 4,91 mld dol. - podała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

Przed rokiem zysk w III kw. wyniósł 1,79 mld dol.

Zysk po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych i zmiany zapasów w III kw. wyniósł 5,3 mld USD wobec 5,5 mld dol. w III kw. 2010 - podała spółka.

Wynik okazał się lepszy od ocen analityków, którzy spodziewali się zysku 5 mld USD.

Z kolei Deutsche Bank, największy w Europie bank inwestycyjny pod względem przychodów, zanotował w III kw. 2011 r. zysk netto w wysokości 725 mln euro, po stracie 1,21 mld euro przed rokiem związanej z przejęciem Deutsche Postbanku.

Analitycy spodziewali się w III kw. dwa razy mniejszego zysku: 343 mln euro.

Sprzedaż i przychody z wierzytelności i innych produktów spadły w III kw. o 34 proc. do 1,5 mld euro - podał bank. Takiego też wyniku spodziewali się analitycy.