Skrzynka rzadko spotykanego wina Romanee-Conti 1990 została sprzedana na aukcji w Hongkongu za 297,4 tys. dolarów (2,32 mln hongkońskich dolarów). O ustanowieniu światowego rekordu poinformował dom aukcyjny Acker, Merral &Condit.

Burgund powędrował do piwniczki kolekcjonera z Hongkongu, który uczestniczył w aukcji za pośrednictwem telefonu. Rekord padł na koniec dwudniowej aukcji (miniony piątek i sobota), która zgromadziła 400 uczestników i zapewniła wpływy w wysokości 92 mln hongkońskich dolarów – relacjonuje agencja Bloomberg.

Popyt na Burgundy najwyższej klasy pojawił się wraz ze wzrostem zainteresowania chińskich kolekcjonerów na wina Bordeaux, z takich winnic jak Chateau Lafite-Rothschild, Ale w warunkach globalnego zamieszania na rynkach akcji i obligacji ceny wina nieco się spadły. Wiodące Burgundy są produkowane w znacznie mniejszych ilościach, toteż osiągają wyższe ceny.

Po aukcji w Hongkongu John Kapon, szef Ackera oświadczył, że jesień należeć będzie do Burgundów”.

Podobna dwunastobutelkowa skrzynka Romanee-Conti 1990 została 8 września sprzedana w londyńskim domu Bomhams za 126,5 tys. funtów (201,9 tys. dolarów).
Inne rekordowe stawki wylicytowane w Hongkongu dotyczą 1988 Romanee-Conti DRC za 1,17 mln hongkońskich dolarów) i 1990 Vosne Romanee Cros Parantoux Henri Jayer za 732 tys. hongkońskich dolarów.