Najtaniej samolotami lata się od września do końca listopada i od stycznia do początku czerwca. Trudniej znaleźć dobre oferty w czasie wakacji, świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Nowego Roku oraz tuż przed nimi. Wtedy linie lotnicze windują ceny. Na specjalne oferty trudno liczyć też w okresie długich weekendów – majowego i czerwcowego.
Zasada jest prosta: im wcześniej zarezerwuje się miejsce, tym taniej. Najlepsze oferty dostępne są z wyprzedzeniem co najmniej miesięcznym. Zwykle jest tak, że na każdy samolot przewidziana jest pula np. 10 miejsc po atrakcyjnych cenach. Po ich wykupieniu pojawia się kolejna promocyjna pula, ale już nieco droższa – im bliżej odlotu, tym drożej. Ale kupowanie biletu z większym wyprzedzeniem niż trzy kwartały może być mniej korzystne. Nieraz lepiej poczekać i zdecydować się na promocje organizowane z dwu-, trzy- czy sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.

Trudne dni i godziny

Przy bukowaniu wylotu ważne są też dzień tygodnia, a nawet pora dnia lotu. Najtańsze są loty w środku tygodnia, wcześnie rano lub późno wieczorem. Zazwyczaj trudno znaleźć korzystne oferty wylotu i powrotu w przypadku podróży weekendowych. Podróż tam w piątek i z powrotem w niedzielę należą do najdroższych. Znacznie łatwiej zorganizować przelot we wtorki, środy lub czwartki, z powrotem – również w środku tygodnia.
Szukając najtańszej opcji biletu, nie ma co liczyć na korzystne, poranne godziny lotu, pozwalające spokojnie dotrzeć na docelowe miejsce albo pozwalające wykorzystać resztę dnia na zwiedzanie lub wypoczynek. Z tego samego powodu bardziej preferowane są z kolei loty powrotne w godzinach wieczornych.

Łap okazje

Na atrakcyjne ceny można liczyć, gdy są otwierane nowe połączenia. Wówczas linie często wprowadzają zniżki. W łowieniu okazji z pomocą przychodzą serwisy internetowe, które monitorują aktualne promocje. Można też skorzystać z subskrypcji informacji o okazjach albo szukać ich na forach dla podróżnych.
Najtańsze oferty zakupu biletu zamieszczają linie lotnicze na własnych stronach internetowych. Oczywiście tanie linie będą miały znacznie atrakcyjniejsze oferty niż wielcy przewoźnicy.
Jest opcja nieco droższa – skorzystanie z usług pośrednika. Choć trzeba dopłacić kilkadziesiąt złotych, ale czasem warto. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności przeszukiwania ofert, gdyż mamy je zgromadzone w jednym miejscu. Internetowe wyszukiwarki pośredników proponują nie tylko oferty dużych linii, ale także mniejszych, często lokalnych oraz tanich przewoźników.
Żeby zaoszczędzić, można poprosić też znajomego lub rodzinę, aby bilet kupili poza Polską, np. w Anglii. Bilet Warszawa – Londyn kupiony na Wyspach jest sporo tańszy niż na ten sam lot, ale kupiony w Polsce.

Uwaga na pułapki

Przy zakupie biletów w promocji nie przysługuje prawo do ich zwrotu lub zmiany terminu. Niektóre linie lotnicze przy zakupie przez internet wymagają potwierdzenia rezerwacji przed odlotem (od 24 do 72 godzin).
Żeby zaoszczędzić, nie należy zabierać zbędnego bagażu, bo za każdy kilogram ponad limit trzeba dopłacić (nawet 5 euro lub funtów). Jednak należy pamiętać, że każdy podróżny ma prawo do bezpłatnego 10-kilogramowego bagażu podręcznego oraz do jednej sztuki tzw. bagażu głównego o wadze do 15 kg.
Warto czytać dokładnie regulamin przewoźnika. Cena biletu zależy też bowiem od sposobu odprawy. Na ogół elektroniczna odprawa biletowa online jest tańsza od tej dokonywanej na lotnisku, a czasem nawet darmowa. Standardowo kosztuje od 12 do 20 zł, podczas gdy za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej zapłacimy od 40 do 160 zł.
Wreszcie należy pamiętać o obowiązkowych opłatach lotniskowych, które bywają sprytnie zakamuflowane. Przy internetowej rezerwacji często informacja o ich wysokości nie jest podawana obok promocyjnej ceny, a pojawia się dopiero w podsumowaniu rachunku.
Te dodatkowe opłaty są zwodnicze. Może się okazać, że przez nie rejs z przewoźnikiem tradycyjnym wcale nie jest droższy od lotu tanią linią.
Gdzie szukać biletów w internecie
Wybrane adresy
● Pośrednicy
www.travelnow.pl
www.uni-fly.pl
www.smartfly.pl
www.fru.pl
www.aero.pl
www.travelgroup.pl
www.skyscanner.pl
www.esky.pl
● Tanie linie
www.wizzair.com
www.ryanair.com
www.norwegian.com
www.airbaltic.com
www.aerlingus.com
www.airberlin.com
www.condor.com
www.easyjet.com
www.malev.com
● Duzi przewoźnicy
www.klm.com
www.lufthansa.com
www.airfrance.com
www.britishairways.com
www.lot.com
www.austrian.com
www.alitalia.com
cez, md