Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu państwa, twierdzi, że ostateczna umowa w sprawie przejęcia przez chińskiego partnera zakładu produkującego maszyny budowlane zostanie podpisana jeszcze w maju. Nie podaje jednak szczegółów finansowych transakcji.

Nieoficjalnie wiadomo, że Chińczycy w pierwszej fazie rozmów chcieli zapłacić HSW ok. 50 mln zł. Tymczasem polska spółka chciała trzy razy więcej. Wartość nominalna całej huty przekracza 240 mln zł, ale ten szacunek uwzględnia nie tylko maszyny budowlane, lecz także część produkującą dla wojska, która nie jest na sprzedaż. Ten dział przedsiębiorstwa, w którym produkowane są m.in. wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, Ministerstwo Skarbu Państwa chce wnieść aportem do zbrojeniowej Grupy Bumar. – Ten proces jest nieuchronny – uważa Mikołaj Budzanowski.

Według wcześniejszych planów na bazie huty miał powstać osobny podmiot przemysłu zbrojeniowego. Jednak Budzanowski twierdzi, że huta byłaby zbyt mała, by konkurować o zamówienia z potężniejszymi grupami międzynarodowymi. Będzie to konieczne jeszcze w tym roku, gdy wejdą w życie nowe przepisy unijne, nakazujące organizowanie przetargów na zakup amunicji i broni.

Chińczycy deklarują, że po kupieniu polskiej firmy zamierzają zwiększyć produkcję, a także wprowadzić do oferty nowe typy maszyn. Chcą tworzyć w naszym kraju przyczółek do europejskiej ekspansji. – Przyszły zakup współgra z długofalową strategią rozwoju firmy LiuGong i ma na celu stworzenie w Polsce głównego ośrodka produkcji i dystrybucji maszyn budowlanych na Europę, Amerykę Północną, kraje dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw etc. – informuje Guangxi LiuGong Machinery.

Firma posiada 17 zakładów produkcyjnych w Chinach, jeden zakład w Indiach i dziewięć filii zagranicznych. Chińska spółka ma również sieć 119 dilerów i 881 punktów sprzedaży w ponad 80 krajach.

Chińczycy kilka lat temu kupili Waryński Trade – firmę produkującą maszyny budowlane.