W rankingach lokat, z ostatnich miesięcy, królują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalające na uniknięcie podatku Belki. Tego typu oferty całkowicie zdominowały zestawienia najbardziej efektywnych depozytów, dla stosunkowo niskich kwot depozytu (poniżej 20 tys. zł). Najwyżej w rankingach plasują się lokaty z dzienną kapitalizacją Meritum Banku, FM Banku, Getin Banku, Allianz Banku oraz od niedawna AIG Banku.

Pokochasz oszczędzanie z AIG

AIG w połowie lutego wprowadził do swojej oferty wysoko oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją – Zysk+ Doskonałą i Direct+ Doskonałą. Górny limit kwot, które możemy wpłacić jako depozyt, jest uzależniony od długości trwania lokaty. Zysk+ Doskonałą założymy już od 1 000 zł, a Direct+ Doskonałą od 5 000 zł. Obydwie możemy założyć nie wychodząc z domu – przez Internet. Można założyć do 7 lokat każdego typu. Warto przyjrzeć się zwłaszcza lokacie na 15 miesięcy – to aż 5,1% z dzienną kapitalizacją, co odpowiada 6,5% lokaty z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

W tym banku zarobisz 6,5% na lokacie - bez podatku

Codziennie wstaję i pieniądze dostaję

Początek roku przyniósł podwyżkę oprocentowania w FM Banku i Meritum Banku. Wraz z Lokatą Codzienną Getin Banku, Allianz lokatą z codziennym zyskiem, Lokatami Doskonałymi z w AIG Bank oraz FM Lokata i Lokata Internetowa w Meritum Banku to obecnie najwyżej oprocentowane lokaty na polskim rynku. Wszystkie wymienione lokaty posiadają dzienną kapitalizację odsetek. Czyli od zarobionych na nich odsetek nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19% (oczywiście jeżeli nasz depozyt nie przekroczy sugerowanej przez bank kwoty lokaty).

Zestawienie najlepszych lokat
Nazwa bankuNazwa lokatyOprocentowanie  porównywalne*Min-max kwota lokaty [zł]
3M6M12M15M
AIG BankZysk+ Doskonała, Direct+ Doskonała4,59%5,71%6,01%6,50%1 000 - 17 000, 5 000 - 17 000
Allianz Bank
Allianz Lokata z codziennym zyskiem5,15%5,65%6,41%-3 000 - 15 000
FM BankFM Lokata z kapitalizacją dzienną5,57%5,60%6,91%-3 000 - 10 000
Getin BankLokata Codzienna5,31%5,56%6,00%-1 000 - 14 000
Meritum BankLokata Internetowa z dzienną kapitalizacją6,00%6,00%6,72%-3 000 - 10 000
*Oprocentowanie porównywalne z oprocentowaniem, jakie przyniosłaby lokata z kapitalizacją na koniec okresu deponowania po odjęciu podatku 19% oraz uwzględnieniu efektu dziennej kapitalizacji.

Wszystkie lokaty (Getin, Allianz, AIG, Meritum, FM Bank) mają bardzo wiele okresów depozytu, co pozwala je dostosować do naszych wymagań – jeśli chcemy oszczędzać krótko, mamy do dyspozycji depozyt na 1 czy 2 miesiące. Dla osób które interesuje dłuższy horyzont czasowy – istnieje możliwość podpisania umowy ze stałym oprocentowaniem nawet na 36 miesięcy.

Jak widać z przywołanego porównania lokat, różnice pomiędzy liderami rankingu lokat są bardzo nieznaczne.

Tu sprawdzisz w którym banku najwięcej zarobisz na lokacie

Większość lokat jest odnawiana automatycznie pod koniec okresu depozytu. Większość z opisanych lokat założymy również nie wychodząc z domu, wystarczy dostęp do Internetu. Niezbędna jednak może się okazać wizyta w oddziale banku w celu złożenia podpisu na umowie, w obecności pracownika banku.

Dla kogo jaka lokata?

W najbliższym czasie przewidywany jest wzrost oprocentowania lokat. Prawdopodobnie za Meritum Bankiem i FM Bankiem pójdą kolejni gracze polskiego rynku bankowości. Dobrym pomysłem byłoby teraz założenie lokat krótkoterminowych, aby później w pełni wykorzystać korzystne wzrosty oprocentowania i założyć depozyty o długim terminie zapadalności.

Warto przed założeniem lokaty skorzystać z kalkulatorów zysków z lokaty i aktualnych rankingów i porównań, które znajdziemy na stronach porównywarek finansowych, by przeprowadzić symulację i dowiedzieć się, ile tak naprawdę zarobimy na wybranej przez nas lokacie.

Marcin Cieszyński