– CitiKonto jest za darmo, jeżeli klient utrzyma na nim średnie miesięczne saldo w wysokości 1 tys. zł. CitiGold także nic nie kosztuje, jeśli średnie saldo wynosi 30 tys. zł – mówi Tomasz Pol, dyrektor departamentu ds. segmentów w Citi Handlowym.

Jeśli te limity nie zostaną dotrzymane, to za te rachunki trzeba zapłacić odpowiednio 7 lub 50 zł miesięcznie. W zamian przedsiębiorca może jednak za darmo robić wszystkie przelewy w sieci i korzystać ze wszystkich bankomatów w kraju. Za darmo jest też rachunek walutowy, a przelewy za granice kosztują 5 zł (CitiKonto) lub 3 zł (CitiGold).

Inne instytucje finansowe wprowadziły ułatwienia. Szybkie pożyczki dla firm pojawiły się w ofercie Kredyt Banku, BPS i BZ WBK.

O zmianie podejścia banków do sektora małych i średnich firm świadczy pojawienie się na rynku instytucji specjalizujących się w obsłudze takich przedsiębiorstw. FM Bank ma w ofercie Kredyt Profesja Start-Up, dzięki któremu przedstawiciele wolnych zawodów mogą uzyskać wsparcie finansowe już na etapie zakładania firmy. Idea Bank zaproponował kredyt na start zabezpieczony hipoteką dla wszystkich przedsiębiorców. Mała firma może też skorzystać ze specjalnej oferty lokat.