Słowacja to trzeci po Czechach i Niemczech kraj, gdzie PKP Cargo będzie mogło wykonywać samodzielne przewozy kolejowe. Umożliwia to Certyfikat Bezpieczeństwa w części B, który spółka otrzymała od słowackiego odpowiednika Urzędu Transportu Kolejowego.

W rozmowie z PAP na początku lutego prezes PKP Cargo Wojciech Balczun zapowiadał, że chce, by przewoźnik stał się liderem i integratorem kolejowych przewozów towarowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Ma temu służyć m.in. rozwijanie utworzonej niedawno spółki PKP Cargo International. Do końca marca PKP Cargo ma także rozpocząć realizację w pełni samodzielnych przewozów w Niemczech.

PKP Cargo to największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej - po Deutsche Bahn - kolejowy przewoźnik towarowy. W ubiegłym roku spółka przewiozła łącznie 119,4 mln ton ładunków, czyli o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rok 2009 spółka zakończyła ze stratą ok. 0,5 mld zł, jednak już w pierwszej połowie 2010 r. zanotowała zysk. Wstępne dane mówią, że w całym 2010 r. spółka odnotowała zysk na sprzedaży powyżej 50 mln zł, a zysk netto powyżej 30 mln zł. Według rządowych zapowiedzi, jeszcze w tym roku możliwe jest zakończenie prywatyzacji spółki.

Największy udział w przewozach PKP Cargo miał w 2010 r. węgiel kamienny, którego spółka przewiozła 52,6 mln ton, 11,5 proc. więcej niż rok wcześniej, co stanowi 44 proc. wszystkich przewozów realizowanych przez spółkę. Pozostałe najważniejsze grupy towarowe to: kamień, żwir i wapno (20,38 mln ton, 17,1 proc. udziału), metale i wyroby (10 mln ton, 8,4 proc. udziału) oraz koks i węgiel brunatny (7,97 mln ton, 6,7 proc. udziału).