Zamiast agresywnej wojny cenowej większe inwestycje w filmy i sport. Cel: utrzymać klientów, sprzedać im więcej usług. Cyfra+ rozmawia o odświeżeniu współpracy z TP.
Walcząca o najbardziej zamożnych klientów platforma rusza z nowymi propozycjami. – Będziemy inwestować w to, co wyróżnia nas na rynku: filmową i sportową ofertę premium – mówi „DGP” Beata Ryczkowska, członek zarządu Cyfry+.

Klienci na lata

Operator zakończył ubiegły rok z 1,55 mln klientów. Utrzymał drugą pozycję na rynku, ale nie poszerzył bazy abonenckiej w stosunku do 2009 r. Cyfrowy Polsat zwiększył ją w tym czasie do 3,4 mln, o ponad 230 tys.
– Pozyskanie klienta nie jest trudne, jeśli skusi się go agresywnymi promocjami. Są one obliczone na szybki wynik, ale nie pozwalają budować stabilnej bazy. Nam zależy, by klienci zostawali z nami na lata. Dlatego nie włączamy się w agresywną wojnę cenową – mówi Beata Ryczkowska.
Operator nie ujawnił danych finansowych, ale podkreśla, że w ubiegłym roku zwiększył ARPU, tj. średni przychód na abonenta. Pomogła większa sprzedaż usługi Multiroom (rozszerzenie sygnału telewizyjnego na kilka odbiorników; korzysta z niej 10 proc. klientów) i wzrost liczby posiadaczy pakietów premium do ponad 800 tys. Do blisko 25 proc. zwiększył się też udział klientów z cyfrowymi dekoderami. Coraz więcej osób korzysta też z VoD (ponad 30 tys. wypożyczeń filmów miesięcznie). W tym roku Cyfra+ liczy na wzrost, bo obniżyła ceny.
– W sumie udział klientów z najdroższymi opcjami premium wzrósł do blisko 60 proc. w całej bazie abonenckiej – mówi Beata Ryczkowska.

Walka o ekstraklasę

W I kwartale operator wprowadzi do oferty Canal+ w wersji HD. Wzmocni też pozostałe dziesięć kanałów ze swojego portfolio, wśród których są: ale kino!, Planete, MiniMini, Domo.tv, Kuchnia.tv czy ZigZap. – Będziemy rozwijać je pod kątem programowym, ale przeznaczymy też wyższy budżet na promocję – zapowiada Beata Ryczkowska.
Ważne będzie też to, czy Cyfra+ znowu wygra przetarg o prawa do Ekstraklasy. Na wiosnę zostanie wydana licencja na kolejne trzy lata. Cyfra+ walczy o nią wspólnie z Cyfrowym Polsatem. Ich rywalami jest platforma n i Grupa TP. Beata Ryczkowska nie obawia się jednak znaczącej utraty klientów na wypadek przegranej.
Zmniejszenie rynku nie grozi też Cyfrze+ z powodu braku oferty dostępu do internetu. Operator tłumaczy, że jego klienci od dawna z niego korzystają.
Nie wyklucza jednak współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, bo strategicznie zależy mu na dystrybucji swoich kanałów także przez internet. Ma już taką umowę z Grupą TP. Jednak obie strony nie były zadowolone z efektów współpracy. – Rozmawiamy ponownie z TP o jej ożywieniu – mówi Beata Ryczkowska.
Operator negocjował na temat podobnej współpracy m.in. z Netią, ale bez efektów. – Sytuacja zmienia się dynamicznie, jesteśmy otwarci na rozmowy – dodaje.