Co najmniej cztery podmioty znalazły się na krótkiej liście chętnych do przejęcia od Telekomunikacji Polskiej spółki TP Emitel. Dwa mają największe szanse.
Sprzedaż największej na rynku firmy zajmującej się przesyłem sygnału radiowo-telewizyjnego zbliża się do końca. Jak wynika z informacji „DGP”, podmioty zainteresowane kupnem firmy kończą badanie jej dokumentów. Do końca lutego mają złożyć wiążące oferty na zakup TP Emitel. Analitycy wyceniają spółkę na 0,8 mld zł do ponad 1 mld zł.
Dwa podmioty wymieniane są wśród faworytów. Jeden to francuski TdF (Telediffusion de France), francuski odpowiednik TP Emitel, który należał kiedyś do France Telekom, właściciela Grupy TP. Przejęcie Emitela, dominującego gracza na polskim rynku, będzie naturalnym etapem rozwoju. TdF jest już udziałowcem konkurenta Emitela – Polskich Sieci Nadawczych.
Drugi gracz to fundusz Innova Capital, udziałowiec m.in. GTS Central Europe, do którego należy operator telekomunikacyjny GTS Poland. TP Emitel pasowałby do jego strategii rozwoju na polskim rynku. Spekuluje się, że Emitel nie byłby jedynym celem tego gracza. Już wcześniej spółka mówiła, że jest zainteresowana przejęciem konkurencyjnego Exatela. Spekuluje się, że mogłaby też kupić Dialog.
Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający Innova Capital, nie komentuje informacji na temat udziału funduszu w przejęciu TP Emitel. – Co do strategii akwizycyjnej GTS to jesteśmy zainteresowani konsolidacją sektora, przejmowaniem bądź łączeniem się ze spółkami o podobnej strategii. Exatel dobrze wpisywałby się w nasze plany ekspansji, Dialog nijak do strategii spółki nie pasuje ze względu na gros przychodów pochodzących od klientów indywidualnych – mówi Krawczyk.
Wśród zainteresowanych Emitelem są jeszcze inne fundusze: EQT oraz Advent.
Z masztów TP Emitel korzystają wszyscy nadawcy telewizyjni, radiowi i telekomunikacyjni. Choć ma konkurentów, zajmuje dominującą pozycję. Przychody za 2009 r. wyniosły 352 mln zł, a zysk ponad 80 mln zł.