Nadawcy będą ostro walczyć o wart ponad 3,8 mld zł rynek reklamy telewizyjnej. TVN, Polsat i TVP 2 zainwestują w nowe, wielomilionowe produkcje, w których gwiazdy będą na żywo łowić talenty muzyczne, a widzowie głosować. I oglądać reklamy.
Lokomotywą wiosennej ramówki Polsatu ma być program „Must Be The Music. Tylko muzyka” na licencji Shine International, należącej do imperium Ruperta Murdocha. W jury polskiej wersji, która ruszy w marcu, mają wystąpić gwiazdy, ale Polsat ujawnił na razie tylko jedną z nich: Adama Sztabę. Nadawca liczy, że nowy program powtórzy sukces „Idola”, który zrewolucjonizował rynek osiem lat temu. Nie wybrał jednak jeszcze producenta programu.
TVN odpowie własną wersją światowego hitu „X-Factor”, w którym talenty muzyczne wybierać będą m.in. Kuba Wojewódzki i Elżbieta Zapendowska (niegdyś gwiazdy polsatowskiego „Idola”). Produkcją zajmuje się firma Fremantlemedia Polska. TVP 2 powalczy z kolei o widzów show „Bitwa na głosy”, na licencji amerykańskiego programu „Clash of The Choirs”. Osiem gwiazd polskiej sceny muzycznej w swoich rodzinnych miejscowościach będzie szukać talentów muzycznych. Program wyprodukuje Mastiff Media Polska.
Oprócz tego stacje szykują inne nowości, a także dotychczasowe, popularne pozycje.
Zdaniem analityków inwestycje w nowe programy to wyraźny znak, że nadawcy widzą poprawę sytuacji na rynku reklamy. Już ten rok stacje zakończą wzrostem przychodów: TVN i Polsat szacują, że ich wpływy urosną od 3 do 5 proc. W przyszłym będzie więcej. – Telewizja Polsat przewiduje, że rynek reklamy telewizyjnej wzrośnie w 2011 roku o blisko 7 proc. – powiedział PAP Maciej Stec, członek zarządu Polsatu. Credit Suisse uważa, że to zbyt ostrożne szacunki, a rynek wzrośnie nawet o 13 proc.
To pociągnie za sobą wzrost wydatków stacji na inwestycje w nowe programy nawet o 5 – 6 proc. Wzrost budżetów potwierdzają też firmy specjalizujące się w produkcji telewizyjnej. – W związku z poprawą sytuacji rynkowej nadawcy telewizyjni chętniej inwestują w ofertę programową, co motywuje do pracy nad nowymi programami – dodaje Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy.
Zwiększenie inwestycji to rynkowa konieczność. Stacjom jest coraz trudniej utrzymać widza z powodu rosnącej oferty kanałów tematycznych. Według danych Nielsen Audience Measurement w tym roku ich udział w rynku wynosi 37 proc., podczas gdy przed rokiem jeszcze 33 proc.