Pieniądze emerytów ratują finanse publiczne - składka na OFE zmniejszona

autor: Grzegorz Osiecki, Aleksandra Kurowska31.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.12.2010, 10:14

Rząd obniżył składkę przekazywaną do OFE. W ten sposób o 1 proc. zmniejsza zadłużenie kraju. Od kwietnia przyszłego roku do OFE ma trafić nie 7,3 jak dotychczas, ale 2,3 proc. naszej pensji. Reszta, czyli 5 proc., ma być odkładana w ZUS-ie na specjalnych kontach, które będą zaliczane do II filaru.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

 • Gienek(2011-01-01 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko prawda co tu młodsi i starsi ludzie piszą na tym forum. Ale co z tego, jak będą wybory na wiosnę to i tak większość zagłosuje na PO. Po co tu się tak wymądrzać jak się nic nie zmieni. Mamy to co wybraliśmy. Do czynów Panie i Panowie, do urn wyborczych na wiosnę zmieniać Polskę choćby głosując na odmłodzone SLD, przecież to nie jest PZPR do której niektórzy maja uraz, a nie jęczeć za przeproszeniem jak stare baby. Taka jest nasza rzeczywistość.

  Odpowiedz
 • ur1952(2011-01-03 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Co jest już solidarność się nie podoba,palce w V,oporniki w klapie,śpiewanie "ojczyznę wolną" Bokiem wychodzi,Polak jak zwykle mądry po szkodzie.

  Odpowiedz
 • JWL(2010-12-31 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Auć ... przeczytałem kilka wypowiedzi "specjalistów" dotyczących zmian składek do OFE i zaczęła mnie głowa boleć.
  Wycięte cytaty: "system kapitałowy pozostaje, co więcej ma szanse na rozwój w oparciu o realnie zwiększane oszczędności", "umożliwiają nam dodatkowe oszczędzania na emeryturę poprzez ulgi podatkowe", "stwarzają szansę na zwiększenie stopy zastąpienia", "wprowadzenie kont emerytalnych w ZUS nie jest dużym zaskoczeniem", "OFE od pewnego czasu były również mniej aktywne na rynku długu, antycypując niejako negatywne rozwiązania dla sektora", "poprawa wskaźników – obniżenie deficytu o około 1 pkt proc. w stosunku do PKB i wyhamowanie przyrostu długu", "W „liczbach” gospodarka polska ma szanse wyglądać więc jeszcze lepiej niż dotychczas", "To dobra decyzja, ponieważ wpłynie na stabilność i wysokość emerytur w przyszłości. Będą wyższe i nie będą się wahać", "Będziemy na pewno bogatsi.", "Jesteśmy usatysfakcjonowani przyjętym przez rząd kierunkiem prac nad zmianami w systemie emerytalnym."Zmniejszą się też potrzeby pożyczkowe państwa.".

  Czemu Oni piszą takie świństwa?

  Na chłopski rozum wg. mnie ZUS to "czarna dziura, pochłaniająca pieniądze od obecnego ludu pracującego, a część z tych pieniędzy wypluwa dla ludu na emeryturze", OFE to "przymusowa iluzja oszczędzania na emeryturę, gdzie 60% składki idzie na Obligacje Skarbu Państwa i stamtąd pieniądze nie wrócą, pozostała część składki ma szansę przepoczwarzyć się na jakieś fizyczne pieniądze jakie dostaniemy gdy będziemy na emeryturze"

  Więc zwiększając ilość pieniędzy idących do ZUS kosztem OFE, zmniejszamy ilość pieniędzy jakie moglibyśmy dostać od OFE za 20 lat, natomiast to w żaden sposób nie przekłada się na pieniądze jakie będziemy dostawać z ZUS'u w tym czasie.

  Biorąc pod uwagę że mamy coraz mniejszy przyrost naturalny, to za 20 lat składki idące do ZUS ledwo będą mogły opłacić administrację ZUS'u, a o wypłacie emerytur to tylko nieliczni będą mogli pomarzyć.

  Odpowiedz
 • Grzegorz D(2010-12-31 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  2010.12.30 - największa kradzież w historii :) a nikogo nie ścigają. Rząd ukradł przyszłym emerytom 10mld złotych rocznie! W zamian dostaliśmy zapis wirtualny w ZUSie... to może ja od dziś zacznę płacić podatki/ZUSy/NFZ moim zapisem wirtualnym ?

  Odpowiedz
 • Pochwała lemingów:(2010-12-31 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  Tuska lekarstwo na bolączki ZUS-u: "weźcie się do innej roboty".
  - Ależ Pan mądry, Panie Premierze! A jaki Pan dowcipny! Jak sam Prezydent.

  Odpowiedz
 • Do JWL(2010-12-31 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Co się dziwisz? Nasze społeczeństwo jest ciemne i mało co rozumie.

  Temat ma zerowy oddżwięk w mediach. W zasadzie tylko na forum coś ktoś napisze i tyle jego.

  A co na to reszta Naszych Partii niby opozycyjnych?
  Też im temat wisi? No pewnie ważne by Diety Poselskie rosły i byśmy wszyscy zgodnie w kolejnych Wyborach grzali te same ławy poselskie.

  To śmiesny kraj - jak mawiał Zulu Gula Poseł RP

  Odpowiedz
 • Real 1953(2010-12-31 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  To jest zwykła kradzież w biały dzień. Wszelkie uzasadnienie tego kroku to jedynie robienie wody z mózgów dla ludzi nie orientujących się w temacie. Czy Tusk nie może z taką samą troską zająć przyszłością emerytur dla rolników z systemu KRUS , dla sędziów , dla prokuratorów , dla mundurowych , dla górników , dla członków rządu ?
  Dlaczego tylko tak dba o dobro emerytów z powszechnego systemu emerytalnego ? Otóż dlatego , że to fałszywa troska , a tak naprawdę to najzwyczajniejsze złodziejstwo zasługujące na potępienie.

  Odpowiedz
 • Piotr(2010-12-31 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  Amerykańską awanturę i Afranistan mają finansować emeryci i renciści?

  Odpowiedz
 • sędzia dred.(2010-12-31 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  czy wy tego nie rozumiecie. Jak robotnik będzie zarabiał 1500 zł to was wszystkich z głodu pogrzebią. Jak ktoś pracuje i zarabia 1500 zł a mieszkanie stanowi jego 80 letni zarobek to nie będzie miał dzieci, a jak nie będzie miał dzieci to kto na was będzie pracował. Najgorsze dopiero przed nami zobaczycie!!!Rząd wie że to wszystko upadnie i będzie krach ale mają wypłaty po 10tyś zł więc chcą jeszcze trochę posiedzieć przy korycie. Lekarstwo- nie bierzcie pożyczek bo was zrujnują(a tak zrujnują się banki) Odkładane pieniądze inwestujcie w złoto nie kupujcie dóbr materialnych, a system sam padnie i zbudujemy kraj od nowa.

  Odpowiedz
 • emeryt(2010-12-31 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Szlag mnie trafia w naszym kraju większą opiekę maja bezdomni,narkomani i inna hołota której się nie chce pracować,na własne życzenie piją,ćpają,porzucili rodziny ,pracę,za nic maja prawo i nad tymi wyrzutkami żyjącymi z naszych podatków rząd i wszystkie partie bez wyjątku się litują ,wydaja miliardy złotych a emerytom i rencistom ciągle coś się zabiera,na nas się żeruje,każdy z nas wypracował emeryturę jeden większa drugi mniejsza a teraz liberałowie mówią wszystkim po równo,to po co było się uczyć,tworzyć stanowiska pracy,być kreatywnym ,odpowiadać za pracowników no po co???

  Odpowiedz
 • emeryt(2010-12-31 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejny raz emeryci zapłacą za zadłużenie kraju:( Czemu nie ci najbogatsi? Im nie zrobi różnicy kilka procent dochodu mniej, a nawet by się przydało żeby zainteresowali się czymś innym poza robieniem pieniędzy. Gratulacje dla tego kto to wymyślił i serdeczne dzięki w imieniu najbiedniejszych za taki prezent na nowy rok!

  Odpowiedz
 • obserwator(2010-12-31 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  Głupi narodzie wszystkie rządy śpią sobie spokojnie, gdyż nie muszą myśleć o przyszłą swoją emeryturę. Rządy zabierają wszystkim przywileje emerytalne, powodując, że będziemy musieli pracować za grosze do "usranej" śmierci. Nawet na naszej śmieci Tusk się obławia dając wszystkim równo po 4 tys. kasy pogrzebowej. Przepraszam, nie wszystkim równo, gdyż sami będą się chować z pompą za setki tysięcy zł z kasy państwa.
  Przeciętnego emeryta będzie stać tylko na spalenie swoich zwłok, gdyż plac na cmentarzu przekracza wartość kasy pogrzebowej.
  Narodzie spójrz na przywileje rządzących, którzy nabywają pełne prawa emerytalne po zasiadaniu na stołku przez 0,5 roku.
  Głupi narodzie ten przepis o nabywaniu praw emerytalnych przez rządzących (sekretarzy stanów, ministrów, premierów) został wprowadzony na początku lat 80, za czasów komuny kiedy powstała "solidarność" w okresie kiedy zaczęła się huśtawka stołków ministerialnych.
  Dlaczego rządzący nie znieśli tego swojego przywileju emerytalnego, który daje im prawo do emerytury w wysokości 15 - 20 tys zł po pół roku zasiadania na stołku ministra, premiera.
  Tusk zabierając pieniądze z OFE robi to z obawy, że w ZUS-ie zabraknie pieniędzy na jego emeryturę.
  Gdyby zostały zlikwidowane nadzwyczajne przywileje emerytalne rządzących, to ministrowie o premierzy zaczęliby bardziej dbać o emerytury, które to ich emerytury zależne byłyby od lat wpłacanych składek emerytalnych.
  Uważam, że nie ma równości konstytucyjnej, gdzie przeciętny Polak musi ciężko pracować przez ponad 35-40 lat na emeryturę, aby na starość dostać emeryturę głodową, a pan minister Boni, premier Tusk nabywa pełne prawa emerytalne po 0,5 roku zsiadania stołku.
  Rodacy znieśmy te przywileje rządzących, a będzie nam lepiej!!!

  Odpowiedz
 • Ifigenia(2010-12-31 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Kilka lat temu dałam się nabrać! Myślałam, że wreszcie w tym kraju dzieje się coś zwyczjnie: uczciwie, po ludzku i dla ciężko pracujących ludzi! Że praw nabytych w momencie podpisywaniu umowy nikt nie odważy się odebrać i podważyć! I mając 12 lat do wieku emerytalnego przystapiłam do OFE! Teraz płacę za głupotę! Dobrze mi tak! Dziś zostały mi do niej 3 lata i 4 miesiące, i życzę polskiemu rządowi i sejmowi tego niemiłego, czego sama sobie i innym takim jak ja nie życzę na pewno! Udławcie sie krzywdą maluczkich, niech wam stanie, przysłowiową, ością w gardle i tam urośnie do rozmiarów wideł!

  Odpowiedz
 • Fix(2010-12-31 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  Zgodnie z zasadami obowiązującego od 1999 r. tzw. kapitałowego systemu emerytalnego, pracujący, którzy należą do OFE (obowiązkowo - urodzeni po 1968 r.; z wyboru - urodzeni w latach 1948-68), odprowadzają do ZUS 12,2 %. swojej pensji, zaś do OFE 7,3 %
  Razem stanowi to 19% pensji

  Pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach ubezpieczonego w OFE i ZUS.
  Po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, każdy dostanie emeryturę złożoną z dwóch części - jedną z ZUS, drugą z OFE.

  Przeciętne wynagrodzenie za pracę wynosi obecnie 3.316,38 zł

  19% przeciętnego wynagrodzenia to około 630 zł

  Przez 40 lat pracy mężczyzna powinien więc zgromadzić ogółem 302.400 zł samego kapitału bez odsetek itp.

  Skoro średnia długość życia polskiego mężczyzny we. Eurostatu wynosi 71,6 lat, to emeryturę będzie on pobierał przez 6,6 lat.

  Zgromadzona kwota składek emerytalnych 302.400zł wystarczyć powinna na około 45.800zł emerytury rocznie, czyli 3.800 miesięcznie.

  Odpowiedz
 • Alik(2010-12-31 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  Smiejecie się z ojca Rydzyka , śmiejta się i wierzcie temu masonowi Tuskowi on was wykuka a zwłaszcza młodych którzy w niego uwierzyli i będa klepac biedę . Na głosowanie na Tuska stadami szli jak te głupie owieczki (mieszkam przy osrodku akademickim i widziałam ). Niech on się weźmie do roboty i zniesie te przywileje socjalisrtyczne KRUS, mundurowi, rozpasane przez karte nauczyciele którzy to 87 dni w roku nie pracują a kasę biorą i inne Bo jak nie to ja osobiście wyjdę na barykady jak będzie sygnał i czekam na dużą rozpierduchę w kraju. Bo nie o take Polskę walczyłam jak nasz Dyzma-Wałesa mowił.Po prostu nasrać na ten kraj i olać go 100 letnim moczem. Przodkowie by się w grobach przewrócili jakby zobaczyli jak wygląda nasz wolny kraj

  Odpowiedz
 • wm(2010-12-31 20:17) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw był Irak, teraz Afganistan. Jak długo z naszych pieniędzy będą finansowane te amerykańskie awantury??? Poaz tym do "20", chyba nie ZUS, a w pierwszej kolejności zlikwidować KRUS i wszelkie przywileje sędziowskie, prokuratorskie i mundurowe. Odchudzić i to drastycznie Sejm i Senat - każdy poseł kosztuje nas rocznie około 500 tys. złotych.

  Odpowiedz
 • koziderka(2011-01-02 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając te komentarze zastanawia mnie komu tak naprawdę OFE jest potrzebne. Czy jest jeszcze tak wielu naiwnych którzy wierzą w to że na przynależności do OFE skorzystają ? czy są to ci którzy rzeczywiście korzystają z OFE na bieżąco pobierając opłaty za zarządzanie w OFE? Wydaje mi się że lepiej jak te pieniądze ratują budżet państwa niż nabijają prywatne kieszenie. To z powodu obniżki dochodów osób pracujących w OFE jest taka rozpacz a nie interesów przyszłych emerytów.

  Odpowiedz
 • Marcin(2011-01-02 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Całe to OFE to jedna wielka parodia i oszustwo. Zarabiają tylko OFE nie przyszli emeryci. Rozwiązaniem jest zmienienie zasad pobieranie prowizji przez OFE. Zamiast dotychczasowego czyli niezależnego od wyników (3,5% nieważne od zysków czy strat OFE) powinny być prowizje od osiągniętego dochodu. Wtedy funduszom zaczęło by zależeć na wypracowywaniu zysku. Powinien również zastosowany być bacik nad nimi. W przypadku poniesienia strat, fundusz musiałby wpłacić brakujące kwoty do wysokości średniej dochodów innych funduszy. Rozwiązałoby to również problem kupowania przez OFE obligacji skarbowych. OFE które by skupowało tylko obligacje nie mogłoby liczyć na wysokie dochody, więc szybko wpłacający zrezygnowaliby z ich usług przenosząc środki do bardziej zaradnych funduszy.

  Odpowiedz
 • zibi(2011-01-02 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem kto ukrywa sie pod nickiem koziderka i Marcin ale zgodnie wala w jedna trabe: -OFE -to sciema,wielka parodia i oszustwo -niech zyje ZUS - trzeba ratowac zadluzony budzet panstwa! Dodam z mojej strony: WOBEC KATASTROFALNEJ SYTACJI I ZADLUZENIA PANSTWA POLSKIEGO KONIECZNY JEST ZAPIS W KONSTYTUCJI,KTORY BRZMI: PO OSIAGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO PRZYMUSOWA EUTANAZJA OBYWATELI POLSKICH (za wyjatkiem osob piastujacych wazne funkcje panstwowe)CO POZWOLI W ISTOTNY SPOSOB POPRAWIC SYTUACJE FINANSOWA NASZEJ OJCZYZNY!

  Odpowiedz
 • REAL 1953(2011-01-02 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  Do FIX ( post. 28 ). Przytoczył Pan niestety obarczone błędem formalnym wyliczenia. W swoich założeniach słusznie przyjął Pan , że mężczyzna polski będzie średnio pobierał emeryture przez ok. 6,6 lat.
  Ale nie może Pan przyjmować tego właśnie okresu ( tj. 6,6 lat ) do wyliczenia jego średniej emerytury , ale niestety ponad 12 lat , albowiem do wyliczania wielkości emerytury przyjmuje się u nas obecnie wspólną średnią długość życia zarówno dla mężczyzn jak i kobiet ( tj, nieco ponad 77 lat ). A więc wyliczona w sposób uproszczony wielkość emerytury dla mężczyzny będzie o połowę niższa niż to Pan oszacował. To jest celowa manipulacja władzy ukierunkowana na podwyższenie świadczeń emerytalnych kobietom kosztem mężczyzn . Proszę zrozumieć , że nasz system emerytalny tak jest zaplanowany , że grupa męska otrzymuje z systemu w postaci świadczeń emerytalnych niecałe 50% kapitału odprowadzonego wcześniej w postaci składek , a grupa kobieca otrzymuje z tego systemu 100 % swoich odprowdzonych do systemu składek , a ponadto jeszcze ponad 50 % z tego co odprowadzili do systemu mężczyźni.Nasz system tak funkcjonuje , a niewiele osób ma tego świadomość - a TK i inne organa w naszym " DZIKIM KRAJU " tego nie zauważają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane