Pieniądze emerytów ratują finanse publiczne - składka na OFE zmniejszona

autor: Grzegorz Osiecki, Aleksandra Kurowska31.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.12.2010, 10:14

Rząd obniżył składkę przekazywaną do OFE. W ten sposób o 1 proc. zmniejsza zadłużenie kraju. Od kwietnia przyszłego roku do OFE ma trafić nie 7,3 jak dotychczas, ale 2,3 proc. naszej pensji. Reszta, czyli 5 proc., ma być odkładana w ZUS-ie na specjalnych kontach, które będą zaliczane do II filaru.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • lol(2010-12-31 06:43) Zgłoś naruszenie 00

    Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji. Donald Tusk

    Odpowiedz
  • jaro(2010-12-31 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Co jeszcze musi zrobić ten RZĄD aby ludzie ich wywieźli na taczkach No co ? I nie straszyć mi tu PISEM Złodzieje nich się martwią

    Odpowiedz
  • XYZ(2010-12-31 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Złodziejstwo w biały dzień. "DZIKI KRAJ" ; "DZIADOWSKIE PAŃSTWO" + "ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO"
    Nie można ufać takiemu państwu i temu rządowi. Tusk powinien sie spalić ze wstydu.

    Odpowiedz
  • To już po OFE(2010-12-31 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Bo po zmniejszeniu składki z 7% do 2%, które pomniejsza jeszcze prowizja za zarządzanie zostaną marne resztki. A i reszta trafi i tak do Budżetu bo OFE zostaną zmuszone do zakupów obligacji emerytalnych od Państwa, które państwo jakoby wykupi za ...30lat.

    Już ja to widzę...za 30 lat jakiś tam Rząd oświadczy że nie jest w stanie wykupić obligacji za kilkaset milardów bo system był "wadliwy" delikatnie nazywając.

    Pora tych zmian też jest idealna, przedostatni dzień roku kiedy ludność kupuje wódę na Sylwestra.

    Myślę że po Nowym Roku OFE przekalkulują straty i znikną z kraju i tak się skończą sny o emeryturze na Bermudach.

    Odpowiedz
  • terfox(2010-12-31 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    wiecie co jest paradoksem tego całego syfu. To że u władzy są Ci ludzie którzy w swoich hasłach z lat 90 mieli zadbać o otumanionych robotników. Związek zawodowy miał docelowo chronić robotnika i jego praw. Okazało się że nie tylko związek zawodowy Solidarność nie zadbał o robotników ale ich po prostu wydymał. Dorobili się fortun a teraz udają wielkich europejskich polityków. A jeszcze 20 lat temu siedzieli w pracy i pluli słonecznikiem. W europejskich demokracjach związek jest głęboko w świadomości pracownika on dba o to żeby zarobek był w miarę godny, aby pracownik nie tylko pracował ale i się relaksował. W Polskiej demokracji związek zawodowy jakim była Solidarność wydymał swoich członków, pozamykał im zakłady pracy a teraz jeszcze zniszczy ich świadczenia wypracowane przez lata ciężkiej i mało owocnej dla pracownika pracy. Władza jest oderwana od realiów społeczeństwa. Wprowadzili np. dzień 3 króli wolnym dniem od pracy ale w zasadzie po co? komu na miłość boską jest potrzebny dzień wolny od pracy w środku zimy i to w środku tygodnia i to w dniu takiego idiotycznego święta że szok.No pytam się po co? Niech się zajmą wyrównywaniem płacy abyśmy w końcu przestali być dziadami europy. Myślę że Polska zawsze była jest i będzie idiotycznym krajem.

    Odpowiedz
  • PracownikFiz(2010-12-31 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze.
    Nareszcie składki osób ustawionych (gornicy, lesnicy, pkp i cala reszta urzednikow co praktycznie niczego nie musza robic aby otrzymywac pensje), nie beda rujnowac ciezko odlozonych pieniedzy na ZUS osob naprawde pracujacych.

    Odpowiedz
  • ZUS ZAGRANICĄ(2010-12-31 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS ZAGRANICĄ

    Odpowiedz
  • Gienek(2010-12-31 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 41 lat pracy i przeżyłem 61 lat. Właśnie dowiedziałem się, że pracodawca nie przedłuży mi umowy, bo wygasa ona w dniu dzisiejszym. 3 stycznia idę prosić o zasiłek. Czy tak powinna wyglądać starość człowieka w naszym kochanym kraju. OPZZ próbuje walczyć o prawa takich jak ja ale czy będzie miał siłę przebicia i poparcie posłów aby przeforsować obywatelski projekt możliwości przejścia na emeryturę kobiet z 35 letnim stażem pracy i mężczyzn z 40 letnim stażem bez względu na wiek. Gdzie jest związek zawodowy Solidarność ? Jak słyszę, że niektórzy posłowie z PJN będą postulować o kasację świadczeń przedemerytalnych, jak robi się wszystko aby zniszczyć tego starego człowieka to chce mi się płakać. Z wypowiedzi niektórych ekonomistów wynika, że takie postępowanie rządu może doprowadzić do tego, że ludzie na wiosnę wyjdą na ulicę, Czy tak ma wyglądać nasza przyszłość? Wybory na wiosnę i nie wiem czy ta koalicja przetrwa. Pożyjemy, zobaczymy.

    Odpowiedz
  • Ekwita(2010-12-31 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Są narody, które się szanują.

    Są narody, które się prostytuują.

    Polska należy do tych drugich.

    Odpowiedz
  • koziderka(2010-12-31 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    OFE powinno być zlikwidowane, to źródło utrzymania dla kolesi . Taki aparat dodatkowy trzeba utrzymać a utrzymuje się z naszych pieniędzy

    Odpowiedz
  • Radek(2010-12-31 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję, że w 2011 roku pojawi się w końcu partia, która będzie mogła stanowić alternatywę dla "kłamliwego" PO i "awanturniczego" PiS'u.

    Jeśli weźmie to co najlepsze z obu tych partii - będę na nich głosował w wyborach parlamentarnych.

    Odpowiedz
  • Nasze składki w OFE to śmiecie(2010-12-31 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ta wartość zgromadzonych środków ma znaczenie wyłacznie wirtualne.
    Kazdy rozmuny człowiek wie, że Państwo nie bedzie w stanie wykupic tych kilkuset miliardów Obligacjach zgromadzonych w OFE bo nas nie stac - Ot dofinansowaliśmy całe lata państwo za friko i tyle.

    A akcje - Ano niech OFE rzuci na rynek akcje warte 50miliardów to z Gełdy zostanie proch.

    Żałuje tylko że Rządy w Polsce nie są w stanie przyznać się do błędu i powiedzić Prawdę że cały ten system emerytalny to zwykły trup bo ZUS ma również same kredyty komercyjne do spłacenia i ciągnie z budżetu więcej niż wynoszą wpływu z podatku od osób fizycznych.

    Niestety demografia nas pokona - nie ma takiego sposobu by składki tej marnej liczebnie i nisko opłacanej grupy pracujących wystarczyły by bulić emerytury coraz wiekszej grupie emerytów.

    Oczywiście sprawa nie dotyczy KRUS, gigantycznych emerytur za stan spoczynku wymiaru sprawiedliwości i całej wiadomej reszty.

    Ale by reszta miała się dobrze - zabierze się tylko tym z ZUS i im utnie emerytury z poklaskiem Sejmu i Wszystkich naszych Partii.

    Odpowiedz
  • emeryt(2010-12-31 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Szlag mnie trafia w naszym kraju większą opiekę maja bezdomni,narkomani i inna hołota której się nie chce pracować,na własne życzenie piją,ćpają,porzucili rodziny ,pracę,za nic maja prawo i nad tymi wyrzutkami żyjącymi z naszych podatków rząd i wszystkie partie bez wyjątku się litują ,wydaja miliardy złotych a emerytom i rencistom ciągle coś się zabiera,na nas się żeruje,każdy z nas wypracował emeryturę jeden większa drugi mniejsza a teraz liberałowie mówią wszystkim po równo,to po co było się uczyć,tworzyć stanowiska pracy,być kreatywnym ,odpowiadać za pracowników no po co???

    Odpowiedz
  • Real 1953(2010-12-31 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny raz oskubali ludzi objętych powszechnym systemem emerytalnym , i nawet słowem się nie zająkneli o szanowaniu praw nabytych jak to całą gebę wszem i wobec głoszą gdy mówią o konieczności modyfikacji systemu emerytalnego mundurowych. Tutaj po cichu i szybciutko sprawę załatwiono i udupiono kolejny raz tych samych ludzi. Większośc z nich pierwszy raz udupiono w 1999 r , kiedy to wprowadzano reformę emerytalną , wówczas też nik się zająknął o obowiązku uszanowania praw nabytych, wydymano wówczas tych ludzi w imię pomyślności państwa polskiego i tyle.
    Prawo w tym kraju do zachowania praw nabytych mają jak widać tylko nieliczni , tj. tylko Ci którzy zawsze mogą liczyć na jakieś tam kolejne przywileje ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy ...).
    Ten kraj nie jest dla zwykłych ludzi , należy stąd jak najszybciej uciekać , tutaj za kolejne kilka , kilkanaści czy kilkadziesiąt lat nadal będzie takie samo szambo z różnym traktowaniem obywateli.
    A nasza konstytucja to niestety tylko zbiór pustych , nic nie znaczących w praktyce zapisów.

    Odpowiedz
  • al(2010-12-31 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze, że się wszystkim dobierają do d...
    Trzeba było dobrze się zastanowić na kogo się głosuje. Teraz za późno, żeby narzekać, bo głosu z urny już się nie wyjmie. Emeryci też głosowali na PO a teraz do przytułku i może tam zmądrzeją. Niech żyje PO.

    Odpowiedz
  • al(2010-12-31 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    W tym dzikim kraju już nic mnie nie zdziwi. Nie ma już nic ani sprawiedliwości ani prawa. Tu rzadzi mafia !

    Odpowiedz
  • sędzia dred.(2010-12-31 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    czy wy tego nie rozumiecie. Jak robotnik będzie zarabiał 1500 zł to was wszystkich z głodu pogrzebią. Jak ktoś pracuje i zarabia 1500 zł a mieszkanie stanowi jego 80 letni zarobek to nie będzie miał dzieci, a jak nie będzie miał dzieci to kto na was będzie pracował. Najgorsze dopiero przed nami zobaczycie!!!Rząd wie że to wszystko upadnie i będzie krach ale mają wypłaty po 10tyś zł więc chcą jeszcze trochę posiedzieć przy korycie. Lekarstwo- nie bierzcie pożyczek bo was zrujnują(a tak zrujnują się banki) Odkładane pieniądze inwestujcie w złoto nie kupujcie dóbr materialnych, a system sam padnie i zbudujemy kraj od nowa.

    Odpowiedz
  • emeryt(2010-12-31 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Faktycznie Drzewiecki miał rację Polska to dziki kraj a rządzą nami hieny wysysające z nas krew a stowarzyszenia emeryckie powinny zebrać wszystkich emerytów przed sejmem,kancelarią premiera i prezydenta z pętlami wisielczymi na szyjach,każdy emeryt w następnych wyborach powinien głosować z własnym sumieniem ,zobaczymy czy tęsknimy do socjalistycznego systemu "czy się stoi czy się leży 40zł waloryzacji się należy"

    Odpowiedz
  • xyz(2010-12-31 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    SKANDAL, ZŁODZIEJE!!! Łapy precz od naszych pieniędzy!!! ZLIKWIDOWAĆ ZŁODZIEJSKI ZUS!!!

    Odpowiedz
  • P.R.L.(2010-12-31 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkich zaciekłych przeciwników rządu RP namawiam do głębokiego zastanowienia. Po decyzji o obnizeniu składek przekazywanych do OFE rozległ sie szeroki jęk zawodu i złożeczenia. A jest to zaledwie kroczek z tych które przyjdzie nam - czy chcemy tego czy nie - uczynić. Kroczek w dobrym kierunku. Takim zdecydowanym byłaby całkowita likwidacja OFE. Bo OFE z założenia lub naukowej ignorancji były oszukańcze. Nie niosą też nic dobrego dla kraju i emerytów.
    Dlaczego mamy hybrydę utrzymywać skoro:
    1. Kosztuje drogo. Prowizja za księgowanie wynosi 3.5% od wpływów - a to blisko 1 mld zł rocznie.
    2. Słabe wyniki waloryzacji bez realnej poprawy w przyszłości. Według GUS to tylko 3.36% rocznie - znacznie mniej niż zwykła, długoterminowa lokata bankowa.
    3. Bo OFE to taka łatwa i nieodpowiedzialna linia kredytowa dla rządu. Kazdego rządu - nie tylko tuskowego. Jak wystąpi goraca dziura w budżecie - to wypuszczają obligacje. OFE z lenistwa i wygody skupują je na pniu.
    W ten sposób trzy czwarte składek wróciło spowrotem do kasy państwowej.
    Zdecydowana większość płatników składek uważa, że to ich osobiste pieniądze ulokowane na bezpiecznych kontach. Nic bardziej błędnego. Tych pieniędzy fizycznie nie ma. Zostały zjedzone. Aby się na tych kontach pojawiły rząd ( każdy, powtarzam - każdy ) rząd musi wykupić obligacje. Czyli zabierze podatnikom owe 200 mld powiekszone o odsetki. Zabierze w podwyższonych lub nowych podatkach. Ponadto - kryzys w 2008 r zredukował potężnie inwestycje giełdowe. Mówią, że fundusze odbudowali - w co nie wierzę.
    4. Odprowadzanie składek do OFE odbywa się kosztem ZUS-u, zobligowanego do wypłacania emerytur już teraz. Finanse ZUS od lat się nie bilansują. Rząd emituje więc obligacje aby mieć fundusze na wypłaty. OFE kupują te obligacje za pieniądze składkowe, obowiązkowo zabierane ZUS-owi. Paranoja to czy republika idiotów.
    Czy to nie wystarcza, aby zrezygnować z OFE. Nie z powodów politycznych czy emocjonalnych, ale racjonalnych.

    Odpowiedz