Pieniądze emerytów ratują finanse publiczne - składka na OFE zmniejszona

autor: Grzegorz Osiecki, Aleksandra Kurowska31.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.12.2010, 10:14

Rząd obniżył składkę przekazywaną do OFE. W ten sposób o 1 proc. zmniejsza zadłużenie kraju. Od kwietnia przyszłego roku do OFE ma trafić nie 7,3 jak dotychczas, ale 2,3 proc. naszej pensji. Reszta, czyli 5 proc., ma być odkładana w ZUS-ie na specjalnych kontach, które będą zaliczane do II filaru.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

 • raca(2011-01-03 23:29) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo rząd. Całe szczęście, że jeszcze jest, kto myśli o sterowaniu finansami państwa. Ci różni, pożal się Boże, krytykanci i doradcy niech siedzą cicho, bo tych głupot co tu nawyPiSywali niektórzy, to i debil by się nie powstydził. Najlepiej to wychodzi straszenie Polaków. W tym kraju to nawet, a może przede wszystkim, Kościół straszy. W tym dziele PiSiacy dzielnie mu dorównują strasząc nas od początku swego pętania się na scenie politycznej.

  Odpowiedz
 • Ania(2011-01-03 23:13) Zgłoś naruszenie 00

  Ten Kraj niczego nam nie daje ze wszystkiego wrecz nas okrada i to za sprawa ludzi nim rzadzacych. Glodny ukradnie bulke bo chce przezyc i musi za to odpowiedziec, Rzad dobiera sie bezkarnie do moich pieniedzy a ja nic nie moge zrobic, jestem ubezwlasnowolniona we wlasnym kraju. Arogancja wladzy siegla zenitu, niech mi sie czasem nikt nie pyta czy kocham swoja ojczyzne...

  Odpowiedz
 • Krytyk absurdów(2011-01-03 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie, co zmusza OFE do kupowania obligacji Skarbu Państawa (rządu) za pieniądze podatników pochodzące ze składki emerytalnej. Te pieniądze są bowiem bezpowrotnie zmarnotrawione (nie do odzyskania w przyszłości, ponieważ rząd nigdy nie będzie miał na tyle pieniędzy, żebybył w stanie je wykupić).

  Odpowiedz
 • Piotr(2011-01-03 17:54) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko pieniądze wydawane bezmyślnie na i tak przegraną juz wojnę w Afganistanie ratują polskie finanse publiczne - polscy żołnierze, czas wracac do Polski do swoich domów, rodziny czekają :)

  Odpowiedz
 • ur1952(2011-01-03 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Co jest już solidarność się nie podoba,palce w V,oporniki w klapie,śpiewanie "ojczyznę wolną" Bokiem wychodzi,Polak jak zwykle mądry po szkodzie.

  Odpowiedz
 • buba(2011-01-03 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  Jak nazwać rząd który okrada jawnie swoich obywateli ???
  Co zrobić a takim rządem ???
  ten rząd nie jest anonimowy, w tym rządzie są znane wszystkim osoby, imiennie występujące ...
  Czy w tym kraju trybunał stanu kiedyś zacznie prawidłowo i skutecznie działać ???

  Odpowiedz
 • Prezes(2011-01-02 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  Ja się nie zgadzam aby moje składki były zabrane z OFE. Mówię nie ZUS-owi nie oddam składek do ZUS-u tych darmozjadów. Moim zdaniem rząd powinien zapytać społeczeństwo w referendum czy są za zmniejszeniem przekazywanych składek do OFE. Uważam że należy zlikwidować ZUS całkowicie to dopiero była by oszczędność a całą składkę powinno przekazać się do OFE to można by liczyć na dobre wykorzystanie pieniędzy. Armia urzędników w ZUS-ie jest utrzymywana za nasze pieniądze (podatników) i to z naszych emerytur. Coś trzeba zrobić z tym chorym systemem.

  Odpowiedz
 • REAL 1953(2011-01-02 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  Do FIX ( post. 28 ). Przytoczył Pan niestety obarczone błędem formalnym wyliczenia. W swoich założeniach słusznie przyjął Pan , że mężczyzna polski będzie średnio pobierał emeryture przez ok. 6,6 lat.
  Ale nie może Pan przyjmować tego właśnie okresu ( tj. 6,6 lat ) do wyliczenia jego średniej emerytury , ale niestety ponad 12 lat , albowiem do wyliczania wielkości emerytury przyjmuje się u nas obecnie wspólną średnią długość życia zarówno dla mężczyzn jak i kobiet ( tj, nieco ponad 77 lat ). A więc wyliczona w sposób uproszczony wielkość emerytury dla mężczyzny będzie o połowę niższa niż to Pan oszacował. To jest celowa manipulacja władzy ukierunkowana na podwyższenie świadczeń emerytalnych kobietom kosztem mężczyzn . Proszę zrozumieć , że nasz system emerytalny tak jest zaplanowany , że grupa męska otrzymuje z systemu w postaci świadczeń emerytalnych niecałe 50% kapitału odprowadzonego wcześniej w postaci składek , a grupa kobieca otrzymuje z tego systemu 100 % swoich odprowdzonych do systemu składek , a ponadto jeszcze ponad 50 % z tego co odprowadzili do systemu mężczyźni.Nasz system tak funkcjonuje , a niewiele osób ma tego świadomość - a TK i inne organa w naszym " DZIKIM KRAJU " tego nie zauważają.

  Odpowiedz
 • zibi(2011-01-02 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem kto ukrywa sie pod nickiem koziderka i Marcin ale zgodnie wala w jedna trabe: -OFE -to sciema,wielka parodia i oszustwo -niech zyje ZUS - trzeba ratowac zadluzony budzet panstwa! Dodam z mojej strony: WOBEC KATASTROFALNEJ SYTACJI I ZADLUZENIA PANSTWA POLSKIEGO KONIECZNY JEST ZAPIS W KONSTYTUCJI,KTORY BRZMI: PO OSIAGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO PRZYMUSOWA EUTANAZJA OBYWATELI POLSKICH (za wyjatkiem osob piastujacych wazne funkcje panstwowe)CO POZWOLI W ISTOTNY SPOSOB POPRAWIC SYTUACJE FINANSOWA NASZEJ OJCZYZNY!

  Odpowiedz
 • Marcin(2011-01-02 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Całe to OFE to jedna wielka parodia i oszustwo. Zarabiają tylko OFE nie przyszli emeryci. Rozwiązaniem jest zmienienie zasad pobieranie prowizji przez OFE. Zamiast dotychczasowego czyli niezależnego od wyników (3,5% nieważne od zysków czy strat OFE) powinny być prowizje od osiągniętego dochodu. Wtedy funduszom zaczęło by zależeć na wypracowywaniu zysku. Powinien również zastosowany być bacik nad nimi. W przypadku poniesienia strat, fundusz musiałby wpłacić brakujące kwoty do wysokości średniej dochodów innych funduszy. Rozwiązałoby to również problem kupowania przez OFE obligacji skarbowych. OFE które by skupowało tylko obligacje nie mogłoby liczyć na wysokie dochody, więc szybko wpłacający zrezygnowaliby z ich usług przenosząc środki do bardziej zaradnych funduszy.

  Odpowiedz
 • koziderka(2011-01-02 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając te komentarze zastanawia mnie komu tak naprawdę OFE jest potrzebne. Czy jest jeszcze tak wielu naiwnych którzy wierzą w to że na przynależności do OFE skorzystają ? czy są to ci którzy rzeczywiście korzystają z OFE na bieżąco pobierając opłaty za zarządzanie w OFE? Wydaje mi się że lepiej jak te pieniądze ratują budżet państwa niż nabijają prywatne kieszenie. To z powodu obniżki dochodów osób pracujących w OFE jest taka rozpacz a nie interesów przyszłych emerytów.

  Odpowiedz
 • zibi(2011-01-01 16:27) Zgłoś naruszenie 00

  Wspanialy prof.Balcerowicz wlaczyl zegar ukazujacy stale narastajacy dlug publiczny! PROPONUJE: Niechaj prof.Balcerowicz przy pomocy wspanialych doradcow ekonomicznych cofnie wskazowki tego slynnego juz zegara do stanu gdzie dlug wynosil "ZERO" i dokonaja szczegolowej codziennej analizy dzien po dniu od tamtego czasu wskaze jakie to dzialania rzadzacych doprowadzily do narastania tego dlugu! CZYZBY PRAWDA OKAZALA SIE NIEWYGODNA DLA RZADZACYCH!? ... A MOZE TO EMERYCI WPROWADZILI TEN KRAJ W NADMIERNE ZADLUZENIE!? ...A JEZELI TAK TOIKTORZY EMERYCI? ...CZY EMERYCI TYPU "AGENT TOMEK?"

  Odpowiedz
 • zibi(2011-01-01 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  Ilez to hip[okryzji jest w postawie politykow ,za ktorymi jak mantre powtarzaja dziennikarze w medich:PODWYZSZYC WIEK EMERYTALNY!... Atymczasem okazuje sie,ze na podstawie obserwacji daje sie zauwazyc:NA PRZESTRZENI WIELU LAT DUZO GRUP SPOLECZNYCH POPRZEZ SILNE LOBBY W SEJMIE ZALATWILO SOBIE OLBRZYMIE PRZYWILEJE EMERYTALNE,JAK ROWNIEZ ULGI PODATKOWE I WYTWORZYLA SIE NIEZDROWA SYTUACJA,ZE PRACUJACY NIEUPRZYWILEJOWANI NIE MOGA UDZAWIGNAC ROSNACYCH STALE KOSZTOW PRZYWILEJOW I DLUG PUBLICZNY ROSNIE! PROPONUJE RZADOWI: PRZEPROWDZCIE ANALIZE I OPUBLIKUJCIE LISTE OSOB UPRZYWILEJOWANYCH I KORZYSTAJACYCH Z ULG PODATKOWCH! TO ONI SA ZRODLEM STALE ROSNACEGO DLUGU PUBLICZNEGO! POWIEDZCIE SPOLECZENSTWU PRAWDE! JAKIEJ WYSOKOSCI ODPROWADZILI SKLADKI EMERYTALNE ,W JAKIM ORESIE I JAKIE DZIS MAJA EMERYTURY! SA WSZELKIE PRZESLANIA,ZE GRUPA UPRZYWILEJOWANYCH BEDZIE ROSLA I POWIEKSZY SIE O: FUNKCJONARIUSZY STRAZY MIEJSKIEJ, INSPEKCJI TRANSPORU DROGOWEGO,LESNIKOW,SLUZBY RATOWNICTWA DROGOWEGO I JESZCZE WIELU INNYCH GRUP KTORE WYLOBBUJA KORZYSTNE DLA SIEBIE USTAWY EMERYTALNE! SkOnCzMy wReSzCiE Z T A N I E S P R A W I E D L I W O S C I A S P O L E C Z N A !

  Odpowiedz
 • ANDRZEJ Z GDANSKA(2011-01-01 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  KIEDY ZADZACY GAMONIE PRZESTANIECIE OKRADAC I TAK JUZ UBOGICH POLAKOW,KIEDY SOBIE ODBIEZECIE TE KOKOSY CO ZARABIACIE NIE JEST GODNE WASZEJ FALSZYWEJ PRACY

  Odpowiedz
 • Gienek(2011-01-01 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko prawda co tu młodsi i starsi ludzie piszą na tym forum. Ale co z tego, jak będą wybory na wiosnę to i tak większość zagłosuje na PO. Po co tu się tak wymądrzać jak się nic nie zmieni. Mamy to co wybraliśmy. Do czynów Panie i Panowie, do urn wyborczych na wiosnę zmieniać Polskę choćby głosując na odmłodzone SLD, przecież to nie jest PZPR do której niektórzy maja uraz, a nie jęczeć za przeproszeniem jak stare baby. Taka jest nasza rzeczywistość.

  Odpowiedz
 • wm(2010-12-31 20:17) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw był Irak, teraz Afganistan. Jak długo z naszych pieniędzy będą finansowane te amerykańskie awantury??? Poaz tym do "20", chyba nie ZUS, a w pierwszej kolejności zlikwidować KRUS i wszelkie przywileje sędziowskie, prokuratorskie i mundurowe. Odchudzić i to drastycznie Sejm i Senat - każdy poseł kosztuje nas rocznie około 500 tys. złotych.

  Odpowiedz
 • Alik(2010-12-31 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  Smiejecie się z ojca Rydzyka , śmiejta się i wierzcie temu masonowi Tuskowi on was wykuka a zwłaszcza młodych którzy w niego uwierzyli i będa klepac biedę . Na głosowanie na Tuska stadami szli jak te głupie owieczki (mieszkam przy osrodku akademickim i widziałam ). Niech on się weźmie do roboty i zniesie te przywileje socjalisrtyczne KRUS, mundurowi, rozpasane przez karte nauczyciele którzy to 87 dni w roku nie pracują a kasę biorą i inne Bo jak nie to ja osobiście wyjdę na barykady jak będzie sygnał i czekam na dużą rozpierduchę w kraju. Bo nie o take Polskę walczyłam jak nasz Dyzma-Wałesa mowił.Po prostu nasrać na ten kraj i olać go 100 letnim moczem. Przodkowie by się w grobach przewrócili jakby zobaczyli jak wygląda nasz wolny kraj

  Odpowiedz
 • Ifigenia(2010-12-31 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Kilka lat temu dałam się nabrać! Myślałam, że wreszcie w tym kraju dzieje się coś zwyczjnie: uczciwie, po ludzku i dla ciężko pracujących ludzi! Że praw nabytych w momencie podpisywaniu umowy nikt nie odważy się odebrać i podważyć! I mając 12 lat do wieku emerytalnego przystapiłam do OFE! Teraz płacę za głupotę! Dobrze mi tak! Dziś zostały mi do niej 3 lata i 4 miesiące, i życzę polskiemu rządowi i sejmowi tego niemiłego, czego sama sobie i innym takim jak ja nie życzę na pewno! Udławcie sie krzywdą maluczkich, niech wam stanie, przysłowiową, ością w gardle i tam urośnie do rozmiarów wideł!

  Odpowiedz
 • obserwator(2010-12-31 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  Głupi narodzie wszystkie rządy śpią sobie spokojnie, gdyż nie muszą myśleć o przyszłą swoją emeryturę. Rządy zabierają wszystkim przywileje emerytalne, powodując, że będziemy musieli pracować za grosze do "usranej" śmierci. Nawet na naszej śmieci Tusk się obławia dając wszystkim równo po 4 tys. kasy pogrzebowej. Przepraszam, nie wszystkim równo, gdyż sami będą się chować z pompą za setki tysięcy zł z kasy państwa.
  Przeciętnego emeryta będzie stać tylko na spalenie swoich zwłok, gdyż plac na cmentarzu przekracza wartość kasy pogrzebowej.
  Narodzie spójrz na przywileje rządzących, którzy nabywają pełne prawa emerytalne po zasiadaniu na stołku przez 0,5 roku.
  Głupi narodzie ten przepis o nabywaniu praw emerytalnych przez rządzących (sekretarzy stanów, ministrów, premierów) został wprowadzony na początku lat 80, za czasów komuny kiedy powstała "solidarność" w okresie kiedy zaczęła się huśtawka stołków ministerialnych.
  Dlaczego rządzący nie znieśli tego swojego przywileju emerytalnego, który daje im prawo do emerytury w wysokości 15 - 20 tys zł po pół roku zasiadania na stołku ministra, premiera.
  Tusk zabierając pieniądze z OFE robi to z obawy, że w ZUS-ie zabraknie pieniędzy na jego emeryturę.
  Gdyby zostały zlikwidowane nadzwyczajne przywileje emerytalne rządzących, to ministrowie o premierzy zaczęliby bardziej dbać o emerytury, które to ich emerytury zależne byłyby od lat wpłacanych składek emerytalnych.
  Uważam, że nie ma równości konstytucyjnej, gdzie przeciętny Polak musi ciężko pracować przez ponad 35-40 lat na emeryturę, aby na starość dostać emeryturę głodową, a pan minister Boni, premier Tusk nabywa pełne prawa emerytalne po 0,5 roku zsiadania stołku.
  Rodacy znieśmy te przywileje rządzących, a będzie nam lepiej!!!

  Odpowiedz
 • emeryt(2010-12-31 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejny raz emeryci zapłacą za zadłużenie kraju:( Czemu nie ci najbogatsi? Im nie zrobi różnicy kilka procent dochodu mniej, a nawet by się przydało żeby zainteresowali się czymś innym poza robieniem pieniędzy. Gratulacje dla tego kto to wymyślił i serdeczne dzięki w imieniu najbiedniejszych za taki prezent na nowy rok!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane