Według sobotniego "Daily Express" Hughes zabiega o pilne spotkanie w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem.

Takie dotacje musi zaaprobować Komisja Europejska. Według gazety Komisja zwróciła się do polskiego rządu o "formalne gwarancje" dotyczące wykorzystania dotacji.

"Warunkiem zaaprobowania przez UE pomocy finansowej jest obietnica, że pracodawca nie wykorzysta pieniędzy na to, by zlikwidować miejsca pracy w jednym kraju UE, aby przenieść je do innego. Tymczasem tak właśnie jest w tym przypadku" - powiedział Hughes.

Twinings uzyskał od polskich władz ok. 10 mln funtów (12 mln euro) na tworzenie nowych miejsc pracy w swarzędzkiej specjalnej strefie ekonomicznej, gdzie ma w planach wybudowanie fabryki.

Ponad 260 pracowników straci pracę do września 2011 r., niektórzy już w lutym przyszłego roku

Równocześnie firma zamyka dotychczasowe zakłady w North Shields, w rejonie wysokiego bezrobocia w północno-wschodniej Anglii (Tyneside). Ponad 260 pracowników straci pracę do września 2011 r., niektórzy już w lutym przyszłego roku.

Po przeniesieniu produkcji do Polski Twiningsowi pozostaną w Anglii tylko zakłady pakowania w Andover (Hampshire), które chce zmodernizować. 90 proc. produkcji Twiningsa kierowane jest na rynek brytyjski.

Jayne Shotton ze związku zawodowego Usdaw mówi, że na obecnym etapie może być za późno, by cokolwiek w tej sprawie zrobić. "Musimy wywrzeć presję na rząd (brytyjski), by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości" - oświadczyła.