Hiszpański bank Santander za 2,94 mld euro kupi od irlandzkiego AIB 70 proc. akcji banku BZ WBK - poinformował w piątek Santander. O przejęcie BZ WBK starały się też PKO BP i francuski BNP Paribas.

"Santander ogłasza, że osiągnął porozumienie z Alleid Irish Bank w sprawie nabycia 70,36 proc. polskiego banku Bank Zachodni WBK za sumę około 2,938 mld euro. Zakup BZ WBK odbędzie się w drodze wezwania na 100 proc. kapitału" - poinformował w komunikacie Santander.

Hiszpański bank dodał, że "nabędzie 50 proc. udział w BZ WBK Asset Management za 150 milionów euro".

Hiszpanie nie podali ceny akcji w wezwaniu, ale według wyliczeń PAP cena w tansakcji z AIB wynosi przy kursie euro 3,94 zł około 225 zł za jedną akcję BZ WBK. Na piątkowym zamknięciu papiery BZ WBK wyceniono na 195 zł za sztukę. Transakcja ma zostać zamknięta w 2011 roku, po uzyskaniu wszystkich zgód i aprobacie walnego zgromadzenia AIB.

AIB został zmuszony do sprzedaży BZ WBK na skutek załamania się rynku nieruchomości w Irlandii

Rzecznik prasowy BZ WBK Piotr Gajdziński powiedział PAP, że przejęcie BZ WBK przez Santander to bardzo dobra wiadomość dla klientów banku oraz jego pracowników. Jego zdaniem, Santander przychodzi do Polski po to, by BZ WBK funkcjonował jak najlepiej i by jego klienci byli zadowoleni. Dodał, że taki akcjonariusz zapewni dalszy dynamiczny rozwój banku. Gajdziński zwrócił uwagę, że nowy właściciel musi teraz uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na finalizację transakcji.

KNF oczekuje, że hiszpański bank złoży teraz wniosek do KNF o uzyskanie zgody na przejęcie BZ WBK. Prace na tym wnioskiem potrwają kilka miesięcy. "Będziemy analizowali otrzymane od Santandera dokumenty. Będziemy analizowali sytuację finansową tego banku, w tym m.in. jego zaangażowanie w długi takich krajów jak Grecja, Irlandia i Portugalia oraz portfel subprimowy zarówno w kredytach konsumenckich, jak i hipotekach" - powiedział Kluza.

Dyrektor zarządzający irlandzkiego AIB Colm Doherty cytowany w komunikacie na stronie internetowej grupy powiedział, że sprzedaż BZ WBK jest pierwszym krokiem w planie rekapitalizacji spółki. "Z przyjemnością ogłaszamy sprzedaż naszych polskich kapitałów po cenie, jaką osiągnięto. W dalszym ciągu czynimy postępy, jeśli chodzi o inne elementy planu rekapitalizacji i w stosownym czasie przedstawimy dalsze informacje" - głosi oświadczenie.

AIB został zmuszony do sprzedaży BZ WBK na skutek załamania się rynku nieruchomości w Republice Irlandii, na którym wystawił się na zbyt duże ryzyko. W rezultacie wymagał dokapitalizowania przez irlandzki rząd. Część rezerw musi jednak zgromadzić sam.

"To jest dobry projekt biznesowy dla spółki"

O przejęcie BZ WBK starało się również PKO BP z poparciem polskiego rządu oraz BNP Paribas. Santander jest jednak największym bankiem w eurostrefie pod względem rynkowej kapitalizacji.

Minister skarbu Aleksander Grad wielokrotnie podkreślał, że Skarb Państwa zdecydowanie popiera projekt dotyczący przejęcia BZ WBK przez PKO BP. "To jest dobry projekt biznesowy dla spółki" - mówił w lipcu szef resortu skarbu. Oceniał, że PKO BP jest w stanie samodzielnie przeprowadzić transakcję przejęcia BZ WBK.

Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza resortu skarbu w tej sprawie.

Udziały AIB w polskim banku przed transakcją wyceniano na ok. 11 mld zł

Przegrana polskiego banku zwiększa szansę na wypłatę dywidendy. Pod koniec lipca walne zgromadzenie PKO BP przegłosowało propozycję resortu skarbu zakładającą, że PKO BP wypłaci 2,375 mld zł dywidendy z zysku netto za 2009 rok, o ile do 10 grudnia 2010 roku PKO BP nie przejmie innego banku na terenie Polski. Jeśli PKO BP wypłaci dywidendę, będzie to 1,90 zł brutto dywidendy na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 23 października, a jej wypłata może nastąpić 20 grudnia.

W przesłanym w piątek PAP stanowisku prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełło podkreślił, że PKO BP jest liderem polskiego sektora bankowego. "Zarząd PKO BP na bieżąco analizuje otoczenie biznesowe w poszukiwaniu okazji, które mogą spowodować przyspieszenie realizacji strategii (rozwoju-PAP) - przynosząc akcjonariuszom godziwy zwrot zainwestowanego kapitału. Przy czym każda decyzja jest oparta na solidnym rachunku ekonomicznym" - dodał prezes PKO BP.

Udziały AIB w polskim banku przed transakcją wyceniano na ok. 11 mld zł (3,5 mld USD). Inne wyceny mówiły o 2,4 mld euro. Doniesienie FT Alerts mówi o transakcji za 4 mld euro (5,1 mld USD).

Transakcja w Polsce dla grupy Santandera będzie trzecim dużym nabytkiem w ostatnich tygodniach. W sierpniu bank przejął 318 oddziałów Royal Bank of Scotland, które szkocki bank musiał sprzedać, ponieważ Komisja Europejska uzależniała od tego zgodę na pomoc brytyjskiego rządu. Także w Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB konsolidującego swoje operacje.Pietraszkiewicz o kupnie BZ WBK przez Santander

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz o kupnie BZ WBK przez hiszpański bank Santander:

"Z punktu widzenia klientów ważna jest informacja, że nabywcą BZ WBK jest wiodącą europejską instytucją finansową o dużej stabilności i z dużym poziomem usług. Jestem przekonany (...), że cały ten proces przejęcia zostanie przeprowadzony tak, by gwarantował stabilność i dawał perspektywy temu bankowi i całemu polskiemu sektorowi bankowemu (...)

Tego, że nie wygrał PKO BP nie należy traktować jako przegranej, bo w ostatniej fazie startowało trzech wybitnych przedstawicieli europejskiego systemu finansowego i wygrała największa instytucja".

Zuber o zakupie BZ WBK przez Santandera

Marek Zuber, główny ekonomista firmy doradczo-finansowej Dexus Partners o kupnie BZ WBK przez hiszpański bank Santander:

"To bardzo dobrze dla systemu bankowego w Polsce, klientów banku BZ WBK i dla Santandera (...) Santander jest bardzo aktywny na arenie europejskiej, dostaje dodatkowo silny impuls konkurencyjny na polskim rynku. (...)

Dobra decyzja sprzedającego (irlandzki AIB). Mam nadzieję, że nie będzie problemów z zapięciem umowy, czyli ze zgodą Komisji Nadzoru Finansowego".

Gomułka o kupnie BZ WBK przez hiszpański Santander

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka o kupnie BZ WBK przez hiszpański bank Santander:

"Gdyby PKO BP udało sie przejąć BZ WBK, to taka transakcja mogłaby znacząco zmniejszyć możliwości udzielania kredytów przez PKO BP. Takie przedsięwzięcie opiewa bowiem na miliardy złotych, a przecież PKO BP musi dysponować kapitałem własnym na prowadzenie działalności kredytowej (...).

W moim przekonaniu dobrze się stało, że PKO BP nie kupił BZ WBK także z tego powodu, że nie jest dobrze, jak jeden bank w kraju ma zbyt duży udział na rynku finansowym.

Jest oczywiście pytanie, czy hiszpański bank Santander będzie tak dobry, jak poprzedni właściciel BZ WBK, czyli AIB. Pamiętajmy, AIB bardzo dobrze prowadził poznański bank; irlandzki właściciel się sprawdził. W tej chwili nie ma powodów, by przypuszczać, że będzie inaczej w przypadku hiszpańskiego banku. Wydaje mi się, że ten wynik jest bardzo dobry i dla BZ WBK, i dla Polski".Rybiński o kupnie BZ WBK przez Santander

Przejęcie BZ WBK przez Santander ocenia były wiceprezes NBP prof. Krzysztof Rybiński:

"BZ WBK jest świetnie funkcjonującym bankiem. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku - gdyż musi być jeszcze decyzja Komisji Nadzoru Finansowego - to najpierw niewiele się zmieni, a później klienci zobaczą tylko, że oddziały są przemalowane na inny kolor (...)

Jeżeli dojdzie do skutku ta transakcja, to bank przejmujący będzie starał się w dłuższej perspektywie wprowadzić swoje metody oceny ryzyka kredytowego, np. które branże finansuje, a które nie. Na początku będzie chciał poprawić ofertę. Z reguły tak to działa, że jak bank wchodzi na rynek ze swoją nazwą, to chce, by klienci dobrze go postrzegali (...)

Żałuję, że to jednak nie PKO BP przejął BZ WBK. Dlatego że jeśli chodzi o możliwości biznesowe, to powstałby potężny bank z polskim kapitałem, który mógłby, jako pierwsza w Polsce instytucja finansowa skutecznie zrealizować strategię ekspansji w innych krajach".

Analityk Halina Kochalska o kupnie BZ WBK przez Santander

Halina Kochalska, analityk z firmy doradztwa finansowego Gold Finance o kupnie BZ WBK przez Santander:

"Dla klientów przejęcie BZ WBK przez Santander na pewno nie będzie oznaczała zmiany na gorsze. Bank Santander ma doświadczenie na polskim rynku, zna potrzeby polskich klientów, ich specyfikę, raczej nie będzie eksperymentował +na żywym organizmie+. Dobrze radzi sobie na rynku kredytów samochodowych. Swego czasu udzielał w Polsce kredytów hipotecznych. Nie były to produkty drogie, w związku z tym można mieć nadzieję, że pod względem kosztów jego usługi nie będą odbiegać od średnich rynkowych. Poza tym, w porównaniu z konkurentami, którzy stanęli w wyścigu po BZ WBK, Santander dysponuje większą od nich mocą finansową".