"Jestem optymistą. Jest spora szansa na wspólne stanowisko między Polską a Rosją, uwzględniające europejskie regulacje w tej umowie" - powiedział Oettinger w poniedziałek wieczorem, po zakończeniu około godzinnego spotkania z Pawlakiem.

Podkreślił, że do rozwiązania pozostały "ostatnie kwestie" między Polską a rosyjskim partnerem, tak by zapewnić, że umowa gazowa jest zgodna z unijnymi regulacjami. "Wierzę, że nasi dwaj partnerzy uwzględnią regulacje europejskie" - powtórzył. Odmówił jednak podania szczegółów, wskazując na toczące się rozmowy: "żadnej publicznej debaty na ten temat" - zastrzegł.

Także wicepremier Pawlak nie chciał ujawniać szczegółów rozmów, wskazując m.in., że nie chce, by partnerzy rosyjscy o wynikach spotkania dowiadywali się z mediów. Podkreślił, że rozmowa odbyła się w "konstruktywnej atmosferze".

"Jesteśmy w trakcie negocjacji"

"Jesteśmy w trakcie negocjacji. Myślę, że przy zaangażowaniu KE i komisarza Oettingera będzie można znaleźć dobre rozwiązanie, satysfakcjonujące dla Polski, UE i Federacji Rosyjskiej. Rozmawialiśmy o wspólnym podejściu i mamy uzgodnione wspólne elementy, które będziemy prezentować ze strony UE i Polski i będziemy w najbliższym czasie prowadzić intensywny dialog z partnerami ze strony rosyjskiej" - powiedział. Nie podał jednak szczegółów dotyczących daty rozmów z Rosjanami.

Pawlak przed spotkaniem z Oettingerem wskazywał w poniedziałek na pewien postęp osiągnięty "w trybie roboczym" z urzędnikami KE. "Zostały uzgodnione elementy, które, wydaje się, rozwiązują problemy poruszane przez przedstawicieli KE" - mówił. - Ważne jest takie zredagowanie (zapisów w umowie), aby KE postawiła swój znak, że to autoryzuje".