Kluczowa prywatyzacja

Najważniejsza dla walki z deficytem będzie realizacja prywatyzacyjnych zamierzeń. Do planowanych wcześniej 7, rząd chce dołozyć dodatkowe 18 mld zł., dzięki czemu budżet ma zarobić w przyszłym roku aż 25 mld zł. Pod młotek pójdzie Giełda Papierów Wartościowych, której pakiet akcji może kosztować prawie 1 mld zł. Rząd chce też zmniejszyć swoje udziały w PKO BP i PZU do 25 proc. Niewykluczona jest dalsza prywatyzacja Polskiej Grupy Energetycznej. Chodzi o pakiet 24 proc. akcji, za który można wziąć – przy dzisiejszym kursie – nawet 10 mld zł.

– Prywatyzowanie pod pistoletem rosnącego długu publicznego jest trudniejsze niż w warunkach nadwyżki budżetowej – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. Może to mieć wpływ na cenę sprzedawanych spółek, ale – jak przyznaje – rządowi powinno się udać zrealizować prywatyzacyjne zamierzenia.

Kolejne pieniądze mają dać planowane oszczędności budżetowe – warte blisko 15 mld zł.

Najwięcej, bo aż jedną piątą tej kwoty, przynieść ma wprowadzenie budżetowej reguły, która zakłada, że wydatki będą mogły rosnąć tylko o 1 proc. ponad inflację. Jednym z jej skutków będzie zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce na 4 – 5 lat. Rocznie przyniesie to oszczędności sięgające 1,5 mld zł. Kolejne 1,4 mld zł resort finansów chce pozyskać dzięki zniesieniu ulgi akcyzowej dla biokomponentów obowiązkowo dodawanych przez firmy naftowe do paliw. Preferencyjne stawki wygasną 31 kwietnia 2011 roku, nowe nie będą wprowadzone. Eksperci spodziewają się, że w efekcie paliwo zdrożeje o 5 – 7 groszy na litrze. Teoretycznie pieniądze te powinny trafić do funduszu promocji biopaliw, ale przedstawiciele branży naftowej nie mają wątpliwości, że zasilą budżet.

Wielkie nadzieje resort finansów wiąże także z likwidacją rządowych ośrodków szkolno-wypoczynkowych. Ich sprzedaż da nawet 2 mld zł. Dodatkowy miliard przynieść ma program racjonalizacji zatrudnienia w rządowej administracji – czyli zwolnienie co dziesiątego urzędnika. Rząd mógł zastosować radykalniejsze środki, bo według wyliczeń firmy Deloitte centralizacja zakupów i zastosowanie outsourcingu w administracji pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 15 mld zł.

Oszczędzanie na emerytach

Osoby, które wejdą w wiek emerytalny, nie nabędą już automatycznie uprawnień emerytalnych. Aby tak się stało, będą musiały od 2011 roku choćby na jeden dzień zwolnić się z pracy (dotyczy to 50 tys. emerytów). Części z nich będzie się bardziej opłacało zostać na etacie. Zmiany te rocznie przyniosą 700 mln zł oszczędności. A ograniczenie możliwości obniżania wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych – kolejne 360 mln zł.

– W krótkiej perspektywie te propozycje można ocenić pozytywnie, bo wszyscy musimy zacisnąć pasa. Ale i tak nie uciekniemy od głębokiej systemowej reformy finansów publicznych – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Jego zdaniem należy zacząć od ujednolicenia i uproszczenia systemu podatkowego.