Tuż po zakończeniu wakacji parlamentarnych PO rozpocznie jesienną ofensywą legislacyjną. Na pierwszy ogień pójdą ustawy dotyczące konsolidacji finansów publicznych, później pakiety ustaw zdrowotnych i deregulacyjnych.

"W tej chwili doprecyzowujemy kalendarz. Obszary ustawowe, nad którymi pracujemy będą miały swoją kolejność kalendarzową. Na pewno na początek pójdzie pakiet dotyczący konsolidacji finansów publicznych, m.in. reguła wydatkowa, zmiany dotyczące podatku VAT, ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych" - powiedział PAP rzecznik klubu PO Andrzej Halicki z parlamentarno-rządowego zespołu pracującego nad jesienną ofensywą legislacyjną.

"Do końca września rząd przyjmie założenia budżetowe na przyszły rok, więc dobrze byłoby, żeby te ustawy szły równolegle" - podkreślił.

Sekretarz klubu PO Czesław Mroczek powiedział PAP, że w pierwszym po wakacjach parlamentarnych tygodniu sejmowym (21-24 września) Platforma zaprezentuje ramowo założenia jesiennej ofensywy, a w kolejnych tygodniach będzie szczegółowo prezentować - co tydzień lub co dwa tygodnie - poszczególne pakiety ustaw. Klub PO będzie się spotykał z szefami resortów odpowiadających za poszczególne ustawy.

"Będziemy mieli w tej sprawie posiedzenia klubu, myślę, że pierwszym gościem będzie właśnie minister finansów, potem kolejni przedstawiciele resortów - na pewno gospodarki i zdrowia, pewnie spotkamy się z ministrem Michałem Bonim jako z koordynatorem tych prac" - zapowiedział Halicki.

PO zaproponuje też zmiany prawne dotyczące emerytur mundurowych

Jak dodał, PO zaproponuje też zmiany prawne dotyczące emerytur mundurowych, ale zastrzega, że tempo prac nad nimi będzie inne. "Tu potrzebna jest szersza dyskusja, a kwestia emerytur mundurowych nie ma implikacji budżetowych - będzie dotyczyć przyszłych roczników" - tłumaczył.

Po pakiecie dotyczącym finansów publicznych Platforma przedstawi zbiór ustaw zdrowotnych i deregulacyjnych, a później pakiety społeczny (tu m.in. zniżki dla studentów obiecane w kampanii wyborczej przez Bronisława Komorowskiego) i "powodziowy".

Halicki zastrzegł, że ustawy będą spływać do Sejmu stopniowo, niekoniecznie w kolejności wyznaczanej przez prezentowane pakiety. Przykładowo już na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu zostaną złożone do laski marszałkowskiej ustawy: żłobkowa i o opiece zastępczej.

W przyszłym tygodniu zespół rządowo-parlamentarny spotka się z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta - będą wspólnie decydować, czy nie wycofać z Trybunału Konstytucyjnego niektórych skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego ustaw. Nowo wybrany prezydent może wycofać z Trybunału wnioski skierowane tam przez swojego poprzednika. Chodzi m.in. o ustawę o SKOK-ach, Prawo budowlane, a także o nowelę ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, wprowadzającej do niej audyt zewnętrzny.