Korzystne natomiast dla osób poszukujących mieszkania będzie rozszerzenie dopłat na jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Kredyty mieszkaniowe z państwowymi dopłatami będą udzielane jeszcze tylko przez dwa i pół roku. Takie zmiany zakłada przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt zmian zasad udzielania kredytów preferencyjnych w programie „Rodzina na swoim”.

– Zespół roboczy ds. monitorowania zadań wynikających z planu stabilności i rozwoju podjął kroki w kierunku przedefiniowania programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na swoim”. Zmierzają one do stopniowego wyhamowania programu i wygaszania akcji kredytowej – informuje Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Dopłaty do 35. roku życia

Obecnie osoby, które zaciągnęły kredyt preferencyjny, mają zagwarantowane, że państwo przez osiem lat od dnia wniesienia pierwszej raty będzie spłacać 50 proc. odsetek. Możliwość skorzystania z dopłat jest uzależniona od sytuacji osobistej kredytobiorcy, ceny nabywanego mieszkania i jego metrażu.

Propozycja zmian w przepisach zakłada m.in. rozszerzenie grupy beneficjentów programu o jednoosobowe gospodarstwa domowe. Obecnie mogą z niego korzystać tylko małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci. Nowa grupa beneficjentów otrzyma kredyt tylko na pierwsze mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. W przepisach po raz pierwszy pojawi się także ograniczenie dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. Kredyt otrzymają tylko osoby mające nie więcej niż 35 lat.

Jednym z celów proponowanych zmian jest ograniczenie państwowych wydatków z tytułu należnych dopłat do oprocentowania.

– Banki zaczęły chętniej udzielać kredytów. Rząd stara się więc szukać oszczędności. Nie powinien jednak rezygnować ze wspierania młodych rodzin – podkreśla Janusz Schmidt z Polskiego Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości.

Znajdź najlepszą ofertę kredytu hipotecznego dla siebie