Zaliczenie semestru czy kolejnej klasy jest tak samo ważne dla ucznia, jak i dla rodzica. Poprzeczka podnosi się też przed sprawdzianami czy poważniejszymi egzaminami. W tym miejscu pojawia się miejsce dla korepetytorów.

Jeśli więc tylko dysponuje się wiedzą z określonej dziedziny, warto zastanowić się nad założeniem własnej działalności gospodarczej związanej z udzielaniem lekcji.

– Z pewnością trzeba zainwestować w pomoce naukowe. W moim przypadku były to opracowania lektur, książki z wyborem tekstów, słowniki, przewodniki po literaturze i gramatyce oraz sama literatura – tłumaczy Małgorzata, polonistka.

Dodaje, że jest to koszt około 1500 zł, jeśli podliczy się wszystko.

Podobnie wygląda to w przypadku innych przedmiotów, jak matematyka czy języki obce. Konieczne są zbiory zadań, zeszyty z zadaniami dla ucznia czy artykuły w języku obcym w przypadku korepetycji językowych. Część rzeczy gromadzi się w czasie studiów i późniejszej pracy.

Korepetycjami mogą zająć się zarówno nauczyciele czy wykładowcy akademiccy, jak i studenci. W przypadku jednych i drugich popularnością cieszą się ci, którzy podczas pierwszych zajęć nie dyktują listy książek do kupienia, a raczej sugerują, że większość potrzebnych materiałów uczeń dostanie od nich.

Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć, jest kwestia miejsca, w którym będą prowadzone lekcje. Można prowadzić zajęcia u siebie lub dojeżdżać do klienta.

– W przypadku studentów udzielających korepetycji najczęściej w grę wchodzi druga opcja, czyli dojazd do ucznia. Jest on z reguły wliczony w cenę lekcji. Nauczyciel czy wykładowca akademicki przyjmuje raczej w domu – mówią korepetytorzy.

Podkreślają, że studenci są często preferowani, dlatego że mają niższe stawki, a mała różnica wieku wpływa na lepszy kontakt z uczniem.

– Głównie oblegane są języki obce oraz matematyka. Dotyczy to zarówno gimnazjum, jak i liceum. Uczniowie podstawówki raczej nie korzystają z korepetycji – tłumaczy Marcin, student, który dorabia jako korepetytor.

Dodaje, że z kolei język polski dominuje w szkole średniej, szczególnie w kontekście przygotowania do matury.

W zależności od przedmiotu ceny wahają się od 25 zł do 50 zł za lekcję (60 minut) w przypadku studentów udzielających lekcji, w przypadku nauczyciela czy wykładowcy akademickiego – do ponad 80 zł. Z reguły im wyższy szczebel edukacji, tym większe ceny. Pojedyncze przypadki pokazują, że cena za przygotowywanie do egzaminów może być wyższa – od 100 zł za godzinę. Miesięczny zarobek zależy od tego, czy traktuje się to zajęcie jako dodatkowe czy jedyne źródło dochodu.

– Traktując korepetycje jako dodatkowe zajęcie – dziennie można przyjąć maksymalnie dwie, trzy osoby, jeśli chodzi o bieżącą naukę. W przypadku przygotowywania ucznia do egzaminów wymaga to większego zaangażowania i zajmuje więcej czasu, stąd jedna, dwie osoby – tłumaczy Małgorzata, polonistka.

Dodaje, że jeśli ktoś żyje z korepetycji, to z reguły przyjmuje około sześciu uczniów dziennie.

W przypadku dorywczego zajęcia (i maksymalnego wykorzystania czasu) można miesięcznie dorobić nawet między 1,8 tys. zł (40 h x 45 zł) a 3,2 tys. zł (40 h x 80 zł).

Jeśli ktoś decyduje się na stałą pracę jako korepetytor, może zarobić nawet 10 tys. zł.

Studenci natomiast mają około trzech–czterech chętnych w tygodniu. Mogą więc zarobić średnio od 300 zł (12 h x 25 zł) do 800 zł (16 h x 50 zł) miesięcznie.

CENTRA KOREPETYCJI

W Polsce coraz popularniejsze stają się centra korepetycji, w których zajęcia są z reguły tańsze od prywatnych lekcji. Zajęcia prowadzone są w małych grupach lub indywidualnie. Oferta dotyczy większości przedmiotów szkolnych i przygotowania do egzaminów. Szkołę można założyć według własnej koncepcji. Istnieje również możliwość prowadzenia jednostki franczyzowej. Aby uruchomić centrum korepetycji, należy założyć działalność gospodarczą. Inne pozwolenia nie są wymagane. Wykształcenie wyższe osób prowadzących zajęcia nie jest konieczne.

CO WARTO ZAOFEROWAĆ UCZNIOM

● dojazd do ucznia (szczególnie ważne dla rodziców, którzy szukają korepetytora dla mniejszych dzieci)

● materiały pomocnicze – udostępnienie podręczników, słowników i aplikacji multimedialnych

● ćwiczenia, zlecane po lekcji, wykonywane na ksero przez korepetytora, zamiast obciążania kosztami zakupu ucznia

GDZIE ZAMIEŚCIĆ OGŁOSZENIE O UDZIELANIU KOREPETYCJI

● http://www.e-korepetycje.net/

● http://www.korepetycje24.com/

● http://www.korepetycje.pl/

● http://www.korepetycje.edukacyjny.info/

● http://korepetycje.szkola.pl/