Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Futura International Airways z siedzibą w Palma de Mallorca zawiesiły loty w związku z utratą płynności finansowej, a dyrekcja tej firmy podejmuje kroki w celu znalezienia przewoźnika dla swych klientów. Łącznie może to dotyczyć ok. 25 tys. pasażerów lotów czarterowych z całej Europy.

Linie lotnicze Futura obsługiwały ok. 6 rejsów tygodniowo na trasie Polska-Majorka dla polskich biur Rainbow, Triada, Skyclub i Eximtours.

Na Majorce i innych wyspach przebywa obecnie ok. 880 obywateli polskich, klientów tych firm. Zapewniły one jednak polski konsulat w Barcelonie, że są przygotowane na to, aby zapewnić turystom transport innymi liniami lotniczymi.

"Wobec obaw, iż Polacy przebywający na Balearach zostaną pozbawieni możliwości powrotu do kraju, Konsulat Generalny RP w Barcelonie skontaktował się z przedstawicielami wszystkich polskich touroperatorów korzystających z usług linii Futura. Zapewnili oni placówkę, iż są przygotowani do przewiezienia swych klientów do Polski samolotami innych linii lotniczych" - czytamy w komunikacie MSZ.

"Polscy turyści wrócą do domu bez kłopotów"

Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski potwierdził, że wszyscy polscy turyści wrócą do domu bez kłopotów. "Jestem pewny, że wszyscy turyści wrócą do Polski" - podkreślił.

Jak poinformował rzecznik prasowy, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu biura Itaka Piotr Henicz, touroperator poszukuje obecnie linii lotniczych, które mogłyby przewieźć polskich turystów do domu, a także umożliwić wylot tym, którzy w najbliższych dniach mają udać się na urlop.

Henicz powiedział, że polscy turyści, którzy przebywają na Majorce i sąsiednich wyspach, zostali na razie w hotelach i są objęci opieką rezydentów. Polacy, którzy mieli wylecieć w najbliższych dniach na urlop, są na bieżąco informowani o opóźnieniach i zmianach w rozkładzie lotów.

Dodał, że biuro Itaka dowiedziało się o upadłości linii Futura od jednego z pracowników przewoźnika. "Nie dostaliśmy żadnej oficjalnej informacji od linii Futura" - poinformował.

Konsulat Generalny RP w Barcelonie oraz Konsulat Honorowy RP w Palma de Mallorca są w stałym kontakcie z przedstawicielami polskich biur podróży - informuje MSZ.

Bliższe informacje można uzyskać na stronach internetowych lub pod numerami infolinii: Rainbow Tours: www.rainbowtours.pl, tel. 0801-310-801 lub +48-42-680-38-80 z zagranicy; ITAKA: www.itaka.pl, tel. 0801-989-000 lub +48-22-500-28-35 z zagranicy; Exim Tours: www.eximtours.pl, tel. +48-22-332-71-00; SkyClub: tel. +48-12-293-38-10.

Numer telefonu do Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie: +34-93- 322-05-42. Numer dyżurnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych: 022-523-97-05.