Rząd zdecydował na wtorkowym posiedzeniu o sprzedaży 10 proc. akcji KGHM w 2010 roku, a także o częściowej sprzedaży w latach 2009 - 2010 udziałów Skarbu Państwa w spółkach energetycznych: Tauron, PGE i Lotos, przy czym do 2011 gwarantowana jest kontrola państwa w tych spółkach.

Sprzedaży akcji KGHM będzie towarzyszyć zmiana statutu spółki dla "większego bezpieczeństwa".

"W latach 2009-2011 gwarancja władztwa państwowego nad tymi spółkami jest dla nas istotna po naszych doświadczeniach z bezpieczeństwem energetycznym" - zaznaczył premier Donald Tusk na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu. "Ale chcemy częściowo sprzedawać te udziały, bo w roku 2009 i 2010 potrzeby budżetu państwa na podstawowe płatności także wobec polskich obywateli będą wymagały takiego zastrzyku finansowego"- uzasadnił.

Zdaniem premiera, sytuacja na giełdzie ustabilizowała się, co daje szansę na większe przychody z prywatyzacji niż jeszcze pół roku temu. "Dlatego nasz ambitny projekt dotyczący roku 2009 musieliśmy częściowo przenieść na końcówkę roku 2009 i rok 2010" - uzasadnił.

W opinii szefa rządu, nawet w strategicznej spółce udział Skarbu Państwa powinien być jedynie na "niezbędnym" poziomie. Z kolei całkowitą prywatyzację rząd przewiduje w przypadku lubelskiej kopalni Bogdanka.

"Na ten moment przychody faktyczne z prywatyzacji to kwota ponad 3 mld zł"

Obecny na konferencji minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że wśród kluczowych firm przeznaczonych do prywatyzacji w latach 2009 - 2010, 15 firm przeznaczono do sprzedaży w roku 2009, a 39 spółek w 2010 roku. Dodał, że tegoroczne przychody z prywatyzacji wyniosą ponad 11 mld zł, a w 2010 roku około 25 mld zł.

"Na ten moment przychody faktyczne z prywatyzacji to kwota ponad 3 mld zł (...) Jesteśmy blisko jednej trzeciej tego planu, który mieliśmy na rok 2009 r." - wyjaśnił.

Dodał, że w tej chwili jest prowadzonych ponad 450 projektów prywatyzacyjnych. Poinformował ponadto, że niedawna sprzedaż tzw. resztówek akcji Pekao SA dała Skarbowi Państwa przychód w wysokości ponad 1 mld 80 mln zł.

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że giełdowy debiut Tauronu powinien nastąpić w przyszłym roku, między końcem kwietnia a połową czerwca. "Będzie podwyższenie kapitału, a środki trafią na inwestycje tej firmy. Oprócz tego będziemy prowadzili sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa w takiej wysokości, aby kontrolę zachować" - poinformował.

Powiedział, że w przypadku Lotosu sprzedana zostanie ta część, o jaką spółka została dokapitalizowana akcjami Petrobalticu i rafinerii południowych, co też pozwoli zachować władzę nad firmą. Jeśli chodzi o PGE, strategia rządowa zakłada podwyższenie kapitału spółki o 15 proc.

"Będziemy mogli sprzedać co najmniej 10 proc. akcji PGE, utrzymując pełną kontrolę i władztwo korporacyjne" - zaznaczył Grad. "Poszukujemy inwestorów po to, żeby w kryzysie firmy lepiej funkcjonowały, żeby mogły realizować swoje inwestycje. Jesteśmy przekonani, że prywatyzacja dobrze służy polskiej gospodarce" - podsumował.

Jak poinformowało po wtorkowym posiedzeniu rządu Centrum Informacyjne Rządu, na liście kluczowych spółek przewidzianych do prywatyzacji w 2009 r. są m.in. ENEA SA, tzw. I Grupa Chemiczna, Giełda Papierów Wartościowych SA i Telekomunikacja Polska SA. Do prywatyzacji w 2010 roku przewidziane są m.in.: Tauron Polska Energia SA, KGHM Polska Miedź SA, Polska Grupa Energetyczna SA, Energia SA, Pekao SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, ZE PAK SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA, Zakłady Azotowe Puławy SA, Telekomunikacja Polska SA, Grupa Lotos SA, Zakłady Chemiczne Police SA i Mennica Polska SA.