Międzyzakładowa Komisja Pojednawcza zajmuje się sprawą zwolnienia z pracy przewodniczących związków zawodowych działających w PLL LOT - Grzegorza Kossowskiego i Elwiry Niemiec. Jednocześnie związki zawodowe i zarząd spółki są w trakcie negocjacji nowego układu zbiorowego.

"W LOT funkcjonuje komisja pojednawcza; będzie ona rozpatrywać sprawę zwolnień przewodniczących Grzegorza Kossowskiego i Elwiry Niemiec" - powiedział we wtorek PAP rzecznik PLL LOT Andrzej Kozłowski.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego w PLL LOT Elwira Niemiec, komisja ma zająć się jej sprawą w środę. Z kolei posiedzenie w sprawie przewodniczącego Związku Pracowników PLL LOT Grzegorza Kossowskiego odbywa się we wtorek.

W skład Międzyzwiązkowej Komisji Pojednawczej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych LOT-u i pracodawcy.

Zarząd PLL LOT wszedł w ostry spór z działającymi w spółce związkami zawodowymi

W trybie dyscyplinarnym zwolniono dwoje liderów związkowych. Jak tłumaczył we wtorek w "Wall Street Journal Polska" Kozłowski, powodem zwolnienia liderów było opuszczenie stanowisk pracy. Według analityków rynku lotniczego cytowanych w gazecie, do napięcia w spółce na linii zarząd - związki musiało dojść z powodu przeprowadzanego obecnie procesu restrukturyzacji. W czerwcu władze spółki wypowiedziały zakładowy układ zbiorowy pracy.

"Jak można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za to, że zgodnie z zasadami poprosił o urlop?" - pytała w rozmowie z PAP Niemiec. Jej zdaniem, powód zwolnienia to tylko pretekst do osłabienia strony związkowej w trakcie negocjacji nowego układu zbiorowego.

Od stycznia br. związki zawodowe i zarząd LOT-u są w sporze zbiorowym. 23 lipca związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe, w ramach którego informują międzynarodowego organizacje związkowe i polskie instytucje o sytuacji w spółce.