Wartość produkcji budowlano-montażowej w budownictwie mieszkaniowym w 2008 roku w ujęciu nominalnym wzrośnie o 50 proc., osiągając poziom 17 mld zł - wynika z raportu PMR.

Do 2010 r. segment budownictwa mieszkaniowego w Polsce będzie rósł na fali wysokiej sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w latach 2006-2007, skutkiem czego będzie rosła liczba nowych mieszkań.

Zdaniem analityków PMR, obecne problemy ze sprzedażą nowych lokali skłonią deweloperów do redukcji planowanych inwestycji, co może spowodować wyraźne spowolnienie w liczbie oddawanych do użytku mieszkań od 2011 r.

W 2008 r. liczba ukończonych mieszkań wyniesie blisko 170 tys., a w kolejnych latach nadal będzie rosła, przekraczając poziom 200 tys. lokali w 2010 r. W sytuacji mniejszego popytu wielu deweloperów już wkrótce wstrzyma się z realizacją planowanych inwestycji, co jednak odbije się na liczbie ukończonych mieszkań nie wcześniej niż w 2011 r.

"Już w 2008 r. deweloperzy po raz pierwszy oddadzą do użytku więcej mieszkań niż inwestorzy indywidualni. W perspektywie wieloletniej udział tej formy budownictwa będzie wyraźnie rósł, zwłaszcza gdy minie okres spowolnienia na rynku pierwotnym" - uważa autor raportu i analityk rynku budowlanego PMR Bartłomiej Sosna.

Sosna: nadwyżka podaży nad popytem sprawi, że w najbliższych latach ceny większości mieszkań nadal będą spadały

W całym 2008 r. ceny transakcyjne obniżą się średnio o ok. 10 proc. Z uwagi na fakt wysokich cen gruntów, robocizny, materiałów budowlanych, a także rosnącej inflacji, mało prawdopodobny jest scenariusz gwałtownego spadku cen mieszkań, sięgającego ponad 20 proc., gdyż stanowiłoby to zagrożenie dla marż deweloperów. Obniżki takie mogą mieć miejsce jedynie przy sprzedaży pojedynczych lokali - mieszkań o złym rozkładzie lub ostatnich w danej inwestycji.

"Występujący w latach 2006-2007 boom na rynku nowych mieszkań okazał się silniejszy niż krótkookresowe moce produkcyjne polskiego sektora budowlanego, czego skutkiem była niemożność zaspokojenia wysokiego popytu, a w konsekwencji - rosnące ceny mieszkań, materiałów budowlanych, a także usług wykonawczych. Najbliższe lata w budownictwie mieszkaniowym pod względem cenowym będą już dużo spokojniejsze" - uważa Sosna.

PMR to firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Do jej głównych obszarów działalności należy wydawanie publikacji biznesowych, świadczenie usług konsultingowych i badania rynku.