Trzy pytania do...KAMILI KUROWSKIEJ z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Czy przyjęta bez poprawek przez Senat ustawa o likwidacji Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej i przeniesieniu zakresu jego obowiązków do UOKiK przyczyni się do poprawy kontroli towarów rynkowych?
- Zakładane zmiany z pewnością wpłyną na podniesienie efektywności działań służących bezpieczeństwu konsumentów. Będzie to wtórny, choć równie pożądany skutek wprowadzanych zmian. Jednak głównym ich celem jest przyspieszenie przepływu informacji o efektach kontroli, a przez to skuteczniejsze eliminowanie z rynku niebezpiecznych produktów. Dziś brakuje bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami Inspekcji Handlowej a UOKiK, co znacznie wydłuża czas przekazywania dokumentów i komplikuje nadzór nad rynkiem. W konsekwencji pożądane efekty ulegają opóźnieniu, a proces eliminowania produktów niebezpiecznych jest niezadowalający. Trzeba pamiętać, że nadzór dotyczy produktów obecnych na rynku, a nie tych, które dopiero mają zostać wprowadzone do obrotu.
• Jakie będą skutki wspomnianej ustawy, która ma wejść w życie 31 grudnia 2008 r.?
- Bezpośrednią konsekwencją likwidacji Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, czyli dodatkowego ogniwa na szczeblu centralnym, będzie istotne zmniejszenie biurokracji. W dłuższej perspektywie oznacza to poważne oszczędności budżetowe. Natomiast od razu ulegnie skróceniu czas przepływu informacji i dokumentów. Nie będą one już krążyły między różnymi instytucjami. Będą funkcjonować w ramach UOKiK. To z kolei przyspieszy procedurę wydawania decyzji. Reagowanie na nieprawidłowości pojawiające się na rynku i zgłaszane na szczeblu lokalnym stanie się szybsze. Prezes UOKiK będzie mógł bowiem zlecać zadania wojewódzkim inspektorom Inspekcji Handlowej, bez dotychczasowego pośrednictwa Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.
• Jakie korzyści osiągną konsumenci ze zmiany procedury kontrolowania produktów?
- Projektowane w ustawie zmiany pozwolą na stworzenie sprawnych i efektywnych mechanizmów eliminowania z rynku produktów niezgodnych z wymaganiami określonymi w przepisach. Zmniejszenie liczby struktur kontrolnych korzystnie wpłynie na jakość i szybkość kontroli. Można też oczekiwać, że nastąpi skrócenie okresu od dnia rozpoczęcia kontroli do dnia wydania decyzji UOKiK o ewentualnym wycofaniu niebezpiecznego produktu z rynku. Dla konsumentów oznacza to skuteczniejszą niż dotychczas ich ochronę.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama