Tylko w maju Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił 511,8 mln zł w ramach kredytów mieszkaniowych z dopłatami do odsetek.
Duże zainteresowanie kredytami wymaga zwiększenia funduszu dopłat o ok. 20 proc.
W maju padł kolejny rekord sprzedaży preferencyjnych kredytów mieszkaniowych z dopłatą państwa do odsetek. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zakup mieszkania sfinansowało w ten sposób blisko 3 tys. rodzin. W sumie otrzymały one pomoc w wysokości 511,8 mln zł. To ponad cztery razy więcej niż na początku 2009 roku.
– Liczby twardo pokazują, że kredyt z państwową dopłatą do odsetek jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się produktów bankowych – mówi Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Popularność preferencyjnych kredytów rośnie sukcesywnie od początku roku, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1465). Nowelizacja podwyższyła m.in. wskaźnik przeliczeniowy, wyznaczający wartość kredytowanego mieszkania z 1,3 do 1,4. Dzięki temu otrzymanie dopłaty do oprocentowania jest możliwe w przypadku zakupu droższych mieszkań. Na przykład w Warszawie z pomocy państwa może skorzystać osoba, która za 1 mkw. mieszkania zapłaci 7143 zł (przed nowelizacją 6632,60 zł), a w Krakowie 4979,80 zł (przed nowelizacją 4624,10 zł).
Po wejściu w życie przepisów noweli kredyty udzielane są także osobom, które w ocenie banku nie mają zdolności kredytowej. Wystarczy, że najbliższy członek rodziny, na przykład ojciec, córka, wnuk lub dziadek, który posiada zdolność kredytową, weźmie kredyt na swoje nazwisko.
Przygotowane pod koniec 2008 roku szacunki zakładały, że w 2009 roku zostanie udzielonych ok. 18 tys. kredytów na łączną kwotę 2,2 mld zł. Bank Gospodarstwa Krajowego szacuje jednak, że rosnąca popularność kredytów sprawi, że plan ten zostanie przekroczony o ok. 20 proc. Nie oznacza to jednak, że zabraknie pieniędzy na dopłaty.
– Bank Gospodarstwa Krajowego wystąpi do ministra infrastruktury z prośbą o zwiększenie kwoty na dopłaty do kredytów. Pieniędzy nie zabraknie jednak nawet wtedy, gdy dodatkowe środki nie zostaną przyznane, bowiem w takiej sytuacji BGK jest ustawowo zobowiązany do udzielania dopłat ze środków własnych – tłumaczy Ewa Balicka-Sawiak.
Kredyt w ramach programu Rodzina na swoim jest obecnie dostępny w dziewięciu bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W ciągu najbliższego miesiąca do programu przystąpią kolejne trzy instytucje.
Dodatkowo 1 lipca 2009 r. nastąpi aktualizacja wskaźników określających maksymalną cenę metra kwadratowego kredytowanego mieszkania. Nowe stawki zostaną określone tylko dla Gdańska i województwa pomorskiego. W pozostałych województwach zaktualizowane ceny będą obowiązywać dopiero od III kwartału, czyli od 1 października 2009 r.