Rząd przyjął projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

"Projekt ustawy przewiduje udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. Zaproponowane rozwiązania służą elastycznemu organizowaniu czasu pracy, dostosowanemu do bieżącej sytuacji przedsiębiorcy" - czytamy w komunikacie.

Bezpośrednią pomocą finansową może zostać objętych prawie 250 tys. osób zatrudnionych u przedsiębiorców, którzy mają przejściowe trudności finansowe. Z tej grupy prawie 50 tys. osób będzie mogło skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych, które zostaną zrefundowane przez państwo do 80% opłaty za naukę.

"Pomoc państwa adresowana jest do dwóch grup przedsiębiorców. Do pierwszej należą wszyscy przedsiębiorcy - bez względu na wielkość firmy, status prawny czy kondycję finansową. Do drugiej grupy zaliczają się wyłącznie przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe - otrzymają oni wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy" - czytamy dalej.

Pomoc dla przedsiębiorców będzie miała charakter pomocy publicznej

Będzie udzielana od dnia wejścia w życie ustawy do końca 2010 r. na zasadach przyjętych w Unii Europejskiej. Po 31 grudnia 2010 r. do końca 2011 r. pomoc będzie natomiast udzielana na zasadach pomocy de minimis.

W poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że pakiet antykryzysowy może być przyjęty w Sejmie jeszcze przed wakacjami. Ze słów wicepremiera wynikało, że we wtorek rząd miał przyjąć 8 z 12 ustaw w ramach pakietu, które są już technicznie uzgodnione.

Na początku grudnia rząd przyjął już pakiet działań, które zapewnią stabilność finansową kraju i niezłe tempo wzrostu gospodarczego. Wartość pakietu opiewa na ponad 91 mld zł w latach 2009-2010.