Prognoza GP: zdrożeje użytkowanie mieszkania, stanieją odzież i paliwa

autor: Mirek Kuk18.08.2008, 03:00

Ceny żywności do końca roku będą rosnąć, ale wolniej niż w I półroczu; zdrożeją mięso i słodycze. Podobnie jak w I półroczu, najszybciej będzie drożeć utrzymanie mieszkania, m.in. z powodu możliwej podwyżki cen gazu. Wzrost cen nie przewyższa wzrostu płac, średnia pensja brutto w firmach na koniec roku może przekroczyć 3,5 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • bajo(2008-11-14 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki rząd wybrać aby był porządny? kogo wybrać na gospodarza ?

    Odpowiedz
  • zino(2008-11-14 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchaj 'DON, jeśli byłby PIS czy SLD czy SAMO...BRONY ITP. to byłoby lepiej?naród już przeżył swoje jest na tyle zdeterminowany ze wybierze każdego aby żyło się lepiej ale czy to nastąpi? to jest pytanie na które nikt nie odpowie a jesli odpowie to będzie brzmiało - bądzmy dobrej myśli !!!

    Odpowiedz
  • Maniek(2008-11-14 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jak barylka skoczyła na 150 dolarów to automatycznia paliwa na drugi dzień poszły do góry choć na cepenach były stare zasoby. Ale jak baryłka spadła do 57 dolarów to róznicy do tej pory nie widać. To jest jawne złodziejstwo w biały dzien i nasz kochany rząd tego nie widzi.Widzą tylko swoje wypchane portwele.Niech w końcu ktoś sie za to wezmie. Nie ma porzadnych ludzi w tej Polsce. Szkoda słów - chodzi mi o rządz wywalić wszystkich na bruk i powołać nowy porządny.

    Odpowiedz
  • don(2008-11-13 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Wybraliście PO -złodzieji i durniów a teraz biadolicie?. Poziom inteligencji wam opadł, że nie widzicie jak się polepsza? Nie widzicie tych "średnich" zarobków. tego dobrobytu powszechnego?. ... Kupić karbidówki i "kozy"!!! Wracamy do...PO-sukcesów!!!

    Odpowiedz
  • niuniu(2008-11-10 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    "Dorota". W naszym kraju trzeba myslec, jak pracuje sie na kogos to na kokosy niema co liczyc. To komuchy nas tak nauczyly ze sie nam wszystko nalezy a teraz jest zimny prysznic!

    Odpowiedz
  • Dorota(2008-11-10 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do Nr 10.Nie wszyscy mają takie szczęście jak Ty że jest Ci tak wspaniale i nie narzekasz.Nie wiem jak ty myślisz że ci co marne grosze zarabiają to nic nie robią?.Ja akurat nie narzekam ale znam pełno ludzi co robią po 10-12 godzin i nie mogą podołać tej drożyźnie.Więc nie wysyłaj nikogo za granicę.Bo po to mamy swój kraj żeby w nim pracować i godnie żyć.

    Odpowiedz
  • Celina(2008-11-10 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    jak czytam że pensje pójdą końcem roku średnio o 400 zł.w górę i że średnia płaca w firmie będzie wynosić powyżej 3500 zł. to mnie szlak chce trafić bo pracuję w firmie 32 lata i zajmuję się płacami i niestety pensje brutto to dokładnie 50 % tego co wypisują.Ten rząd całkowicie oszalał.Boże na kogo ja głosowałam aż mi wstyd.Co prawda wyboru dużego nie miałam.

    Odpowiedz
  • tak nie powinno być(2008-11-08 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w naszym kraju przeprowadzono proste analizy zakupów artykułów spożywczych niezbędnych dla rodziny robiących zakupy w najtańszych sklepach typu REAAL Biedronka ,korzystające najczęściej z promocji gdzie na paragonach jest podliczona kwota za artykuły spożywcze + doliczony VAT przykład takiego zakupu ( cukier,mąka,margaryna, masło,chleb, mleko, olej, makaron, konserwy , kawa najtańsza i jeszcze kilka artykułów bez mięsnych) kwota bez opodatkowania 53,46 + podatek wyniósł 40,01 .Razem 93,47.
    Taki podatek płacą rodziny 3 osobow, 4 osobowe robiące zakupy minium co drugi dzień. A jak jest rodzina jeszcze większa ten podatek jest olbrzymi w skali tygodnia, m-ca i roku.
    I jeszcze dotkliwe podwyzki jakie juz od listopada zostaja wprowadzone za czynsz , świtło , gaz , wywozy śmieci i inne.
    I co robią politycy , żeby pomóc rodzinom.
    Czy tak jak Pan Urban mówił "Rząd się wyżywi", ponieważ mają wysokie diety i nie muszą wydawać na żywność. A najedzony głodnego nie rozumie.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2008-11-03 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Autor artykułu, zapewne początkujący dziennikarz, powinien sprawdzić wszystkie dane i nie pisać bzdur!
    Wystarczy tylko dokładnie przejrzeć strony w internecie.

    Odpowiedz
  • pszczelarz1(2008-11-02 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Czas na rząd fachowców - skończyć z partyjniactwem i sitwą - cwaniaków i zlodzieji

    Odpowiedz
  • Skarży się makler:(2008-10-27 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Skarży się makler: - Ten kryzys jest gorszy niż rozwód.
    Straciłem połowę majątku i nadal mam żonę.

    Odpowiedz
  • A.B.(2008-10-27 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    To są właśnie te CUDA!!!

    Odpowiedz
  • latarnik53(2008-10-24 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Tak się żyje za rządów Tuskusa Germanusa:)

    Odpowiedz
  • El-amarna(2008-10-24 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    12)-PO -nie obniżanie dla pospólstwa podatku do 15 % -brak środków -ale na liniowy dla Prezesów będą środki.

    Od nowego roku będą stawki 18 i 32 z progiem 85.000 - to niemalże liniowy. Poza tym na obniżkę podatków nie są generowane żadne środki! Muszą być tylko zmniejszone wydatki - przyznasz, że to zupełnie co innego!

    13)-PO- żywność w górę

    Zależy co. Mleko - rzeczywiście, trochę podrożało, ale już ceny opadły. Owoce- ceny drastycznie spadły. Np. jabłka cena sklepowa: od 0,90 do 1,80 za kilo. A za Kaczyńskich były po prawie 5 zł. To tak dla przypomnienia tylko, bo każdy rozsądny człowiek wie, że w gospodarce rynkowej rząd nie ma wpływu na ceny - gdyż te są wypadkową między podażą a popytem. Był urodzaj na jabłka, więc są tanie.

    14)-PO-oprocentowanie kredytów w górę a lokat?
    Wyobraź sobie, że oprocentowanie lokat również wzrosło.

    Odpowiedz
  • El -amarna(2008-10-24 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    8)-PO-czynsze w górę,
    Czynsze? To chyba zeleży od konkretnej spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej.

    9)-PO-wywóz śmieci, bajki o segregacji smieci -już zapomniane
    Myli się pan. Coraz więcej śmieci jest segregowana. To zresztą wymóg unijny - i akurat z nim się w 100% zgadzam.

    10)-PO-materiały budowlane -średnio 15% w górę.
    - wzrost gospodarczy = wzrost inwestycji = wzrost cen materiałów budowlanych. Rynek nie znosi próźni.

    10)-PO-koniec latania LOTem -kupno samolotów dla Rządu -koniec taniego państwa.
    - jak Tusk leciał LOT-em to była chryja. Jak leci rządowym -chryja. Zdecydujcie się. Jak leciał LOTem twierdziliście, że to żadna oszczędność bo rządowy i tak musi swoje przelecieć...

    11)-PO -podwyżki płaca dla ministrów i Posłów-koniec taniego państwa
    rzędu 5%. Jednocześnie budżet Kancelarii Premiera - zmniejszono o 11 mln zł, a Kancelarii Prezydenta - o 8 mln.

    Odpowiedz
  • El-amarna(2008-10-24 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    do 2:

    1)-PO-prąd-20% w górę - po primo to nieprawda, bo wzrost cen wyniósł ok 12%. Po drugie, opłaty za emisję CO2 to wymysł UE, więc nie zwalaj na rząd

    2)-PO-gaz-30% w górę, - to również nieprawda. Przez ostatni rok wzrost cen gazu wyniósł ok. 17%. Jeśli winien temu jest Tusk, to na równi z Kaczyńskim - gdyby bowiem nie ujadali tak na Putina, to ceny nie wzrosły by tak bardzo.

    a gdzie punkty 3 i 4? Czyżby dotyczyły jakiś produktów czy surowców, które początkowo zdrożały, ale teraz spadły poniżej poziomu z czasów rządu PiS? Czyżby w punkcie 3 była np. benzyna?

    5)-PO-woda-w górę,
    Możliwe - choć szkoda, że nie podałeś o ile. Dla mnie to jest tak drobny ułamek wydatków, że nawet nie zauważyłem.

    6)-PO-kredyty-w górę,
    Tusk winien kryzysowi na świecie - wiadomo.

    7)-PO-bilety-w górę,
    Doprawdy? Może u Ciebie. Na linii, którą często jeżdżę tj. Warszawa-Siedlce PKP obniżyły cenę biletów na początku 2008 r. o ok. 15%

    Odpowiedz
  • KengyKoliber(2008-10-24 02:06) Zgłoś naruszenie 00

    liberaly? Po to socjalisci. Jak Tusk zlikwiduje dochodowy i przymus ubezpieczen itp to pogadamy. Teraz mogę tylko powiedziec: BREDZISZ helit!

    Odpowiedz
  • helit(2008-10-21 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    posłowie sobie podwyższyli diety ,narodowi wciska się kit o recesji i oszczędnościach,zawsze mówiłam ,że najgorzej było,i jest kiedy do władzy dorwą się liberały dla nich biedny człowiek nie istnieje,ma nie myślec o podwyżkach,o wypoczynku.zaś ministerstwo pracy wykupiło za milion zł.dla swoich urzędasów loty samolotem,a żeby było śmiesznie to wybrali sobie miasta gdzie nie ma lotnisk/patrz rzeczpospolita/.patrząc na te cuda tuska szlag mnie trafia!!!

    Odpowiedz
  • mama(2008-10-19 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej rosną pensje w stoczniach.

    Odpowiedz
  • emer(2008-10-17 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    rzad Tuska tak jak Pis-u niedotrzymuje obietnic-podwyzka dla emerytów i rencistów 6% a juz cena gazu ma wzrosnac o 11% a jeszcze czekaja nasz podwyzki pradu,wody,smieci niemówiac o oplatach mieszkaniowych i gdzie tu obiecane 15% w 2009 roku dla nasz zniklo jak wszystko ale dla swoich jest i tych darmozjadów z IPN

    Odpowiedz