Służący poprawie bezpieczeństwa na drogach sprzęt o wartości ponad miliona złotych otrzymała śląska policja. Nowe fotoradary oraz urządzenia do wykrywania u kierowców narkotyków i alkoholu sfinansowano ze środków unijnych.

"WszysOpistkie nowe urządzenia będą wykorzystywane przez policjantów ruchu drogowego, by podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego" - powiedział w sobotę PAP Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji.

Sprzęt kupiono w ramach projektu umieszczonego w sektorowym programie operacyjnym "Transport", ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To kolejny unijny projekt, w którym uczestniczyła śląska policja. Wcześniej z funduszy UE skomputeryzowano komisariaty, śląscy policjanci uczestniczą też w międzynarodowym projekcie nauki języka angielskiego przez internet.

Od początku roku do końca lipca na drogach woj. śląskiego doszło łącznie do 3.186 wypadków, w których 252 osoby zginęły, a 3.983 zostały ranne

Teraz z unijnych pieniędzy kupiono m.in. prawie 4 tys. narkotesterów, 109 alkotestów , 15 masztów do fotoradarów z obudowami i oprzyrządowaniem, trzy fotoradary ze statywami i urządzeniami zasilającymi oraz trzy zestawy komputerowe z oprogramowaniem do analizy i obróbki zdjęć z fotoradarów.

Z danych śląskiej policji wynika, że w tym roku poprawił się stan bezpieczeństwa na drogach regionu. W ciągu siedmiu miesięcy roku, w porównaniu z tym samym okresem 2007, ogólna liczba wypadków i rannych spadła o ok. 10 proc., liczba ofiar śmiertelnych o 8 proc., a liczba wypadków spowodowanych po pijanemu o prawie 5 proc. Natomiast o blisko 5 proc. wzrosła liczba zatrzymanych pijanych kierowców.

Od początku roku do końca lipca na drogach woj. śląskiego doszło łącznie do 3.186 wypadków, w których 252 osoby zginęły, a 3.983 zostały ranne. Złapano prawie 9 tys. pijanych kierowców; w 222 przypadkach doszło do wypadków z ich udziałem.