E-transakcje: kradzieże najczęściej wynikają z błędów klientów

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz01.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 01.08.2008, 12:57

Druga w tym roku awaria systemu kart Visa pokazuje, że transakcje elektroniczne nadal bywają zawodne. Ciągle zdarzają się też udane ataki hakerów na klientów banków. O systemach zabezpieczeń w bankach i koniecznej edukacji klientów rozmawiają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Gazetę Prawną.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

 • scept(2008-08-01 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  e-banki sa znakomite, postępowe (awangarda postępu), ale ja wole tradycyjne, z kolejką i pania w okienku

  Odpowiedz
 • Dlaczego nie chcę karty BANKOMATOWEJ(2008-08-01 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  -po pierwsze masz pieniądze zawsze pod ręką , ja tak robię , kontrolujesz ich stan namacalnie a nie zapominasz się wirtualnie , nie musisz martwić się ,że bankomat będzie zepsuty ,ze znów potracą Ci za kartę, możesz negocjować cenę o prowizje jaką płaci sklep Bankowi za płatności kartą .
  Co do kradzieży ,prędzej bank Ciebie wykiwa prawnie gdy ktoś podrobi Ci kartę i posłuży się Twoim PIN-em ,niż złodziej Ciebie okradnie z gotówki bo na zakupy zazwyczaj noszę kwoty ewentualnie przewidywanych wydatków - jeżeli jednak zdarzy mi się zauważyć coś co wpadło mi w OKO a nie mam większej gotówki przy sobie to proste -to już nie komuna -wracam spokojnie do domku i biorę dodatkowe pieniążki a po drodze jeszcze mam czas ochłonąć i zastanowić się czy się nie rozpaliłem i czy to mi jest faktycznie potrzebne , a może to nie jest okazja?. Często rezygnowałem z zakupu i później wcale tego nie żałowałem -wierzcie mi! Tak więc same korzyści -

  Odpowiedz
 • Romano(2008-08-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  Z wykształcenia jestem informatykiem i nikt mi nie wmówi, że pieniądze na dłoni są lepsze od eletronicznych. Jakie to ma znaczenie, że namacalne pieniądze możesz "kontrolować"? A tych elektronicznych nie można? Ja mam konto od 3 lat i w pełni kontroluję - kiedy chcę - stan mojego konta. W każdej chwili mogę zrobić przelew, zainwestować, sprawdzić ile i kiedy wypłacałem, itd. Ja tu widzę tylko plusy (+). Inną sprawą jest fakt, że ludzie nie potrafią posługiwać się w sposób bezpieczny elektronicznymi narzędziami - komputer + Internet. Wszyscy pamiętają jak wchodząc na stronki z "dupeczkami" łapali dialery i wtedy stękali, że wszyscy dookoła są do dupy i że już nigdy nie skorzystają z Internetu. Zawsze jest to błąd ludzki. Do dziś niektórzy łapią się na banery reklamowe z informacją, że są 2 222 000 osobą, której ten baner się ukazał i że właśnie to oni wygrali 100 000 dolarów, ale muszą zarejestrować się na stronie. Totalny imbecylizm!!!

  Odpowiedz
 • Do Romano -- tu 2 -ja też jestem informatykiem ,elektronikiem i elektrykiem(2008-08-01 22:40) Zgłoś naruszenie 00

  i dalej podtrzymuje swój tekst: bo nawet gdybyś był adwokatem to w obecnym systemie prawnym musisz znać wiele ustaw -prawo bankowe ,KC i regulaminy zazwyczaj niekorzystne dla klienta oraz wyroki sądowe.Nie mów mi ,że jesteś taki mocny -- pewien pan w sklepie w mojej obecności zasłaniając na terminalu nr dłonią aby Ja i inni klienci nie widzieli co tam majstruje odszedł z kasy zadowolony . Gdy odchodził zwróciłem mu uwagę ze nad kasa jest kamera ochroniarzy i czego Ja nie widziałem Oni widzieli na-pewno. Ot taki pstryczek.

  Odpowiedz
 • Romano(2008-08-02 13:22) Zgłoś naruszenie 00

  Może to źle zabrzmi, ale pracuję w instytucji mającej strzec prawa i zawsze kiedy ktoś do mnie przychodzi i składa zawiadomienie o przestępstwie to sobie wmawiam by to nie był kolejny naiwniak. Niestety za każdym razem jest to samo. Jeszcze raz powtarzam, iż ludzie są zwyczajnie NAIWNI albo nieuświadomieni. Przykład z kamerą jest dla mnie jasny i zrozumiały. Fakt, że nie zawsze możemy przewidzieć, że np. ochrona może mieć kamerę włączoną, ale uwierz mi, że wśród przyjmowanych zawiadomień jeszcze takich nie miałem. Główne problemy są w samych zgłaszających. A tak na marginesie mając większą gotówkę przy sobie czujesz się bezpieczeniej niż mając w portfelu kartę, na której znajduje się ów kwota?

  Odpowiedz
 • Beny(2008-08-14 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Pierwsze zdanie:
  "We wszystkich wspomnianych przypadkach zawiódł człowiek. "
  jest nielogiczne.
  Czy ostatecznie mógł zawieść ktoś inny???
  AI nie istnieje, a od extraterrestiali niczego żeśmy jeszcze nie dostali! :)
  Zawsze mnie bawi jak urzędnik w urzędzie mówi, że to "błąd systemu".
  No ja przepraszam: system przecież ni powstał "ex nihilo"!
  Ta cecha jeno dla Najwyższego jest zarezerwowana! :)))

  Odpowiedz
 • Beny(2008-08-14 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  Do "Dlaczego nie chcę karty BANKOMATOWEJ "
  Tak się zastanawiam czy do pracy wciąż jeździsz konno...
  To przecież zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie.
  "Tak więc same korzyści"
  :))))

  Odpowiedz
 • No to jeszcze raz ja(2008-08-14 18:25) Zgłoś naruszenie 00

  Wnioski natury ogólnej:
  wierzcie mi: bracia Wright nie latali swoimi wynalazkami do Nowego Yorku i z powrotem.
  Tak więc każdy wynalazek musi dojrzeć, a społeczeństwo wraz z Nim.
  To dotyczy zarówno kart,jak i podpisu elektronicznego, genetyki, nanotechnologii... etc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane