Na konferencji prasowej w czwartek dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Tomasz Papis, wręczył akt komercjalizacji WNT dyrektorowi Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa, Januszowi Roliczowi.

Według prezesa WNT, Bogusława Seredyńskiego, starania o przekształcenie własnościowe wydawnictw trwają już od 12 lat. "Mam nadzieję, że prywatyzacja WNT będzie następować tak szybko, jak tylko to będzie możliwe" - powiedział.

Jak zaznaczył Papis, przekazanie WNT pod nadzór Skarbu Państwa to jedynie "wstęp do kolejnych przekształceń własnościowych".

Według Rolicza, przeprowadzenie pełnej prywatyzacji WNT będzie możliwe już w 2009 roku, "o ile wszystkie czynności przekształceniowe będą przebiegały sprawnie i o ile na samym końcu pojawią się inwestorzy, co do których nie będzie zastrzeżeń".

Seredyński poinformował, że jutro rozpoczynają się obchody 60- lecia WNT. W związku z jubileuszem, firma zapowiada wiele zmian w swojej ofercie wydawniczej.

Według Seredyńskiego, często jest tak, że książka z dziedziny naukowo-technicznej w chwili wydania jest już nieaktualna. "Chcemy, by każdy nabywca, który kupi książkę, mógł ją zaktualizować otwierając odpowiednią stronę internetową" - wyjaśnił prezes WNT.

Wydawnictwo chce umożliwić klientom kupno nie tylko całych książek, ale również ich fragmentów. Będą one drukowane na potrzeby indywidualnych klientów, poszukujących bardzo konkretnych informacji. "Chcemy, by nasi czytelnicy mogli kupować tylko te fragmenty książek, które będą im potrzebne" - oświadczył.

Jak powiedział Seredyński, WNT zamierza korzystać z nowoczesnych technologii poligraficznych, umożliwiających druk książki pod kątem indywidualnego klienta. "Książka może zawierać unikatowe, tylko jej przypisane cechy, np. ex libris lub hasła dostępu do witryny internetowej, która będzie zawierała aktualizacje i suplementy" - oznajmił prezes.

Z okazji 60-lecia, które przypada 8 czerwca 2009 r., WNT planuje również wydarzenia promujące firmę na rynku wydawniczym. Seredyński zapowiedział, że "już 18 sierpnia ruszy promocyjna sprzedaż książek, która będzie trwała do końca września; każdy nabywca książek WNT będzie mógł dostać za darmo drugą książkę, którą wybierze ze specjalnego katalogu". Ponadto planowane jest wsparcie małych księgarń, w których częściej niż do tej pory będą odbywać się akcje promocyjne wydawnictw WNT.

Na połowę sierpnia Seredyński zapowiedział konkurs na nowy wizerunek graficzny wydawnictwa.

Wydawnictwa Naukowo-Techniczne powstały w 1949 roku jako Państwowe Wydawnictwa Techniczne i pod taką nazwą funkcjonowały do 1961 roku. Jak przypomniał Seredyński, jedną z pierwszych publikacji wydawnictwa była instrukcja obsługi samochodu ciężarowego. Według Seredyńskiego, WNT były także pierwszym na polskim rynku wydawcą książek o tematyce informatycznej.

Obecnie oferta wydawnictwa obejmuje pozycje z literatury technicznej i popularno-naukowej, a także leksykony i słowniki. Wśród autorów, którzy współpracowali z WNT, znajdują się m.in. popularyzator majsterkowania Adam Słodowy i prof. Tadeusz Dobrzański, autor "Rysunku technicznego maszynowego", obowiązującego do dziś na studiach inżynierskich. (PAP)