W wynikach spółek za II kwartał 2008 r. zaczyna być widać wpływ czynników makroekonomicznych, takich jak silny złoty i wzrost płac.
W II kwartale spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 miały w sumie 6,6 mld zł zysku netto, wobec 6,4 mld zł zysku w I kwartale i 5,8 mld w II kwartale 2007 r. - oceniają analitycy DM BZ WBK. Zastrzegają jednak, że w przeliczeniu na jedną akcję zysk netto będzie tylko o 9 proc. wyższy niż rok wcześniej.
Na zyski spółek naftowych - tak jak w I kwartale - spory wpływ miało przeszacowanie zapasów. Oczekiwana poprawa wyników PGNiG to efekt umocnienia złotego oraz podniesienia w kwietniu o 15,3 proc. taryfy gazowej.
W ocenie analityków, wyniki KGHM były pod presją spadających cen miedzi i związanego m.in. z wyższymi płacami wzrostu kosztów. Według analityków Millennium DM, w II kwartale średnie ceny miedzi - w przeliczeniu na złote - były o 16,1 proc. niższe niż rok wcześniej.
Spółki zajmujące się handlem detalicznym powinny odnotować dalszy wzrost przychodów związany z niesłabnącym popytem konsumpcyjnym. Jednak wyższe koszty płac mają negatywny wpływ na ich zyski. Spodziewana jest poprawa wyników firm budowlanych.
Oczekiwana wysoka dynamika wyników Asseco Poland to w dużej części efekt przejęcia Prokomu, ale - jak zauważają analitycy Citigroup - także dużego kontraktu z bankiem PKO BP. Na zyskach Comarchu negatywnie odbija się wzrost kosztów płac. W wynikach Sygnity powinno być widać pierwsze efekty restrukturyzacji.
W ocenie analityków spółki medialne i sieci telewizji kablowych i satelitarnych odnotują wzrost przychodów. Na poziomie zysku operacyjnego szczególnie wysokiej dynamiki analitycy oczekują w przypadku Cyfrowego Polsatu i TVN. Spodziewany jest spadek zysków Agory spowodowany m.in. wzrostem kosztów zatrudnienia.