Rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, ma na celu ochronę interesów zarówno konsumentów, jak i wierzycieli - powiedział na dzisiejszej konferencji wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez rząd w ubiegły wtorek. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie jesienią. Regulacja wprowadza możliwość upadłości konsumenckiej wobec osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami.

"Jest to ustawa, która ma nie tylko rozwiązywać problemy konsumentów i dawać im szansę powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, ale też pomagać rozwiązywać (...) problemy po stronie przedsiębiorców, czyli wierzycieli. Ustawa odnosi się więc do jednego i drugiego środowiska" - zaznaczył wiceminister.

Z upadłości konsumenckiej będzie można skorzystać raz na 10 lat

Z upadłości konsumenckiej będzie można skorzystać raz na 10 lat, w przypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. na skutek zdarzeń losowych (przewlekłe choroby, wypadki, niezawiniona utrata pracy).

Jak powiedziała na konferencji prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich Grażyna Rokicka, chodzi tylko o takie przypadkach, w których "konsument zachował się racjonalnie i świadomie, ale z przyczyn niezależnych od niego, jego sytuacja życiowa uległa zmianie na niekorzyść".

O ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie decydował sąd

O ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie decydował sąd. Na wniosek upadłego, sąd będzie orzekał o planie spłat wierzytelności. Okres ten nie powinien przekroczyć 5 lat, może jednak zostać przedłużony o 2 lata.

W okresie spłat dłużnik nie będzie mógł robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty.

Sąd będzie mógł zwiększyć zakres spłat dłużnika w razie poprawy jego sytuacji materialnej. Chodzi o przypadki nadzwyczajne, na przykład otrzymanie darowizny, spadku czy wygranej w grach losowych.

"Ta ustawa pozwoli konsumentom na powrót do normalnego życia"

"Z punktu widzenia konsumenta, który z niezawinionych przez siebie przyczyn znalazł się w trudnej sytuacji materialnej, ta ustawa jest potrzebna, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i społecznym. Pozwoli mu ona na powrót do normalnego życia" - podkreśliła Rokicka.

Zgodnie z projektem, koszty postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą niższe niż w przypadku przedsiębiorców. Opłata za wszczęcie postępowania wyniesie 200 zł.